Переглядів: 663

Молитва за Івана Мазепу

У Всіхсвятській церкві Києво-Печерської лаври 11 червня відбулося богослужіння з нагоди 325-річчя освячення храму, і вперше в Лаврі молилися за упокій гетьмана України Івана Мазепи.

«Історичний день. Вперше в історії Києво-Печерської лаври відправлено панахиду за її меценатом і ктитором — гетьманом Іваном Мазепою, якого за небажання коритися московії ще за життя було піддано анафемі російською імперською церквою», — написав міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко в Фейсбуці.

Саме в цей день, 325 років тому, у День па-м’яті всіх святих, була освячена однойменна церква Києво-Печерської лаври, збудована коштом Мазепи, зазначив міністр.

У програмі державного будівництва Іван Мазепа приділяв надзвичайну увагу розвиткові Лаври та взагалі Печерського містечка як церковного, культурно-мистецького, освітнього осередку, зауважив очільник Мінкультури.

«Церква Всіх святих завжди чітко пов’язувалася у свідомості українців з іменем великого гетьмана. «Мазе-пиною церквою» називалася навіть у путівниках імперських часів. За ініціативи Міністерства культури та інформаційної політики України і за підтримки Офісу ЮНЕСКО в Україні ми розпочинаємо реставраційні роботи у церкві Всіх святих, аби зберегти безцінний внесок гетьмана в історію українського народу», — цитує Олександра Ткаченка «Радіо «Свобода».

За його словами, цілком логічним є і створення на базі заповідника музейного центру «Гетьман Іван Мазепа та його доба». Місцем для такого музею обрано Онуфріївську вежу, також збудовану коштом славетного гетьмана.

«Як і обіцяли, Лавра стає українською. Тепер в її стінах будуть звучати молебні за видатних діячів української історії», — наголошує міністр.

Слід зазначити, що одним із найбільших меценатів в історії Києво-Печерської лаври був саме гетьман Іван Мазепа. На території Лаври за його гроші були відновлені Троїцька Надбрамна церква (збудована у 1106 — 1108 роках) та головний Успенський собор. Мазепа збудував церкву Всіх святих над Економічною брамою Лаври (1696 — 1698). Мури Лаври і мурові вежі по її периметру теж зводилися коштом гетьмана. Їх тривалий час називали «мазепинськими мурами».

Гетьман Іван Мазепа здійснював державо-творчі кроки на шляху незалежності України. У росії його називали і називають «зрадником».

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net