Переглядів: 699

Офіцерська освіта — бойовий досвід

Верховна рада ухвалила зміни до законодавства, які дозволяють військовим з реальним бойовим досвідом стати офіцерами навіть без необхідної для цього профільної освіти. Нижче — короткий пояснювальний текст, який допоможе читачам краще розібратися у цьому питанні.

Здобути звання офіцера тепер можна без військової освіти

Сержанти і старшини з бойовим досвідом під час воєнного стану зможуть стати офіцерами навіть без необхідної для цього військової освіти. Відповідні зміни до закону «Про військовий обов’язок і військову службу» народні депутати ухвалили ще 20 березня, наразі законопроєкт очікує на підпис президента. Аналітики Центру спільних дій пояснили, чому потрібні ці зміни і якими будуть вимоги до майбутніх офіцерів.

Як було раніше?

Дотепер для того, щоб стати офіцером, потрібно було мати військову освіту, здобуту в профільному закладі вищої освіти. Це щонайменше чотири роки бакалаврату та півтора року магістратури. Простіший варіант — два роки навчання на військовій кафедрі при закладі вищої освіти. Після завершення навчання такий випускник міг підписувати офіцерський контракт зі Збройними силами України.

Чому закон необхідний?

Брак офіцерських кадрів серйозно відчувався ще у 2014 році. А після широкомасштабного вторгнення запит на них зріс у десятки разів. Адже саме молодший офіцерський склад — від молодших лейтенантів до капітанів — безпосередньо командує взводами чи ротами в зоні бойових дій. А від успішності операцій на місцях залежить міцність лінії фронту та ефективність наступу.

За понад дев’ять років війни та більше року повномасштабного вторгнення в Україні з’явилося дуже багато чоловіків та жінок, які мають практичний досвід і навички, щоб ефективно керувати військовими на місцях. Але через відсутність необхідної освіти вони не можуть отримати офіцерські звання і контракти офіцерського складу.

Як стати офіцером без відповідної освіти?

Ухвалений закон створює правові можливості для цього. На час воєнного стану офіцерські контракти можна буде укладати із сержантами та старшинами, які не менше трьох місяців брали безпосередню участь у бойових діях і не менше трьох місяців успішно виконували обов’язки на керівних посадах. Ми знаємо приклади ефективної роботи таких молодших офіцерів. Герой України Дмитро Коцюбайло («Да Вінчі»), який нещодавно загинув на фронті, не мав військової освіти, але мав беззаперечний авторитет серед товаришів, колосальний досвід, керував цілим добровольчим батальйоном, названим на його честь, а молодшим лейтенантом став лише у 2022-у.

Військові, які стали офіцерами, зважаючи на їх бойовий досвід, але не мають відповідної освіти, впродовж пів року після закінчення воєнного стану повинні пройти курс військової підготовки за своїм напрямом. Це навряд чи будуть п’ять із половиною років, як у військових закладах освіти, чи суха теорія військових кафедр. Як ви-глядатиме така підготовка — відповідь має дати уряд.

Чи зможуть жінки стати офіцерками?

Офіцерську службу нарівні із чоловіками несуть також жінки. Кількість офіцерок у Збройних силах зросла із 1600 у 2014 році до 7400 у 2023-у, тобто у чотири з лишком рази. І ця цифра може збільшитися завдяки ухваленню нового закону, адже жінки без військової освіти теж зможуть отримувати офіцерські звання.

Чим це рішення корисне?

Ухвалений закон на часі, оскільки вирішує проблему офіцерського кадрового голоду під час війни. Це також і величезна інвестиція в майбутнє, оскі-льки офіцери підписують довгострокові контракти, які діятимуть і після нашої Перемоги. Бойові офіцери формуватимуть кістяк нашої армії та матимуть можливість просуватися по службі.

Андрій КАРПЕНКО.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net