Переглядів: 456

Рецепти на ліки: правда і міфи

Із квітня для придбання ліків, які відпускалися за паперовим рецептом, додався цифровий інструмент. Це спричинило певний ажіотаж і черги до аптек, підігрітих низкою міфів навколо нововведення. Центр громадського здоров’я МОЗ України підготував відповіді на питання, які найбільше хвилюють українців.

Міф. На всі ліки тепер потрібен рецепт.

Правда. Ні, рецепт потрібен лише на рецептурні ліки. МОЗ не змінив переліку та умов відпуску рецептурних ліків. Усі ліки, які й раніше підлягали відпуску за рецептом лікаря, тепер можна буде придбати не лише за паперовим, а й за електронним рецептом.

Слід зазначити, що впровадження цього рішення є також частиною вимог євроінтеграційних процесів України, адже в багатьох країнах світу рецептурні ліки відпускаються саме з використанням електронних інструментів.

Міф. Рецептурні ліки відпускаються винятково за е-рецептом.

Правда. Ні, ліки можна придбати як за паперовим, так і за е-рецептом. При цьому е-рецепт має низку переваг над паперовим бланком, а тому зручніший, зокрема і за регулярного приймання ліків.

Міф. За відсутності світла отримати рецепт на ліки буде неможливо.

Правда. За відсутності світла лікар випише вам паперовий рецепт. Під час перехідного періоду впродовж воєнного стану аптеки зобов’язані використовувати як електронні, так і паперові рецепти.

Міф. Це не потрібні зміни під час війни.

Правда. Відпуск рецептурних ліків завжди мав здійснюватися за призначенням лікаря, ця вимога не є новою, з квітня лише додається додатковий інструмент — е-рецепт. Безумовно, під час воєнного стану є ризики відсутності світла та зв’язку, обмеження доступу до ЕСОЗ, а тому е-рецепт запроваджуватиметься поступово з можливістю використання паперових рецептурних бланків.

Окрім того, на період дії воєнного стану діятиме виняток на придбання рецептурних ліків в аптеках, розташованих на територіях громад, де ведуться активні бойові дії. Такі аптеки, в разі потреби, можуть відпускати рецептурні ліки (за винятком наркотичних (психотропних) препаратів, сильнодіючих та отруйних речовин) без рецепта лікаря.

Міф. Волонтери тепер не зможуть закуповувати ліки для потреб воєнного часу.

Правда. Військові адміністрації, підрозділи Збройних сил України, а також залучені волонтерські та благодійні організації можуть закуповувати рецептурні ліки для потреб воєнного часу оптово безпосередньо у дистриб’юторів і для цього не потрібен рецепт.

Міф. Багато ВПО не зможуть отримати ліки, оскільки втратили доступ до своїх сімейних лікарів.

Правда. Для отримання електронного рецепта не потрібно мати декларацію із сімейним лікарем. Якщо ви тимчасово були вимушені змінити місце свого проживання, отримати рецепт можна у будь-якого лікаря у закладі, який доступний для вас за місцем перебування. Виписати рецепт на рецептурний препарат зможе будь-який лікар, який відповідає за ваше лікування — хірург, терапевт, кардіолог чи онколог.

Міф. Тепер неможливо буде отримати ліки, оскільки запис до лікаря — на кілька днів уперед.

Правда. Якщо ви відчуваєте погіршення самопочуття, обов’язково зверніться до лікаря. Він зможе оці-нити стан вашого здоров’я, провести клінічну діагностику та призначити ефективне та безпечне для вас лікування. А всі повторні рецепти на потрібні ліки ви зможете отримати дистанційно. У разі екстрених ситуацій пацієнт може викликати і бригаду швидкої медичної допомоги. Не уникайте та не відкладайте лікування!

Міф. Тепер лікарі призначатимуть лише дороговартісні ліки.

Правда. Електронний рецепт не містить торгових назв препаратів, а лише міжнародну непатентовану назву, іншими словами — діючу речовину. Так ви зможете самостійно прийняти рішення щодо бренду лікарського засобу з відповідною речовиною, зважаючи на власний бюджет. Ні лікар, ні фармацевт не зможе вплинути на ваш вибір.

Міф. Тепер буде неможливо придбати ліки проти тиску, серцево-судинних захворювань, алергії, знеболювальні засоби без рецепта.

Правда. Якщо препарат відповідно до інструкції підлягає відпуску тільки за рецептом лікаря, то справді потрібен рецепт. Але це не нова норма — МОЗ не змінює правила відпуску лікарських засобів.

При цьому ви завжди можете отримати рекомендацію від фармацевта щодо безрецептурних аналогів чи форм таких ліків. Адже в асортименті аптек можуть бути різні варіації препаратів (різних об’ємів та форм), які є безрецептурними.

Міф. Це незручно для пацієнтів, які мають хронічні захворювання.

Правда. З упровадженням е-рецепта не потрібно щоразу звертатися до лікаря на прийом, щоб отримати рецепт. Це можна зробити, зокрема, і дистанційно. Для цього в системі обов’язково має бути зафіксований діагноз та перше призначення від вашого лікаря. Таке призначення ліків завжди буде доступне у вашому смартфоні. Це ще одна перевага електронного рецепта над паперовим.

Міф. Тепер без рецепта неможливо буде придбати навіть звичайний етиловий спирт.

Правда. Так, певні обмеження на відпуск спиртових розчинів існують. Але в асортименті аптек можна знайти упаковки, які не підлягають відпуску за рецептом. Є доступні опції в іншому об’ємі або ж є інші антисептичні засоби, які можна вільно купити в аптеці.

Міф. Тепер комбіновані оральні контрацептиви та контрацептиви екстреного застосування будуть за рецептом.

Правда. Здебільшого всі гормоновмісні лікарські засоби є рецептурними у багатьох країнах світу, ос-кільки можуть серйозно впливати на гормональне здоров’я та самопочуття жінки. Саме тому їх застосування має контролюватися медичним спе-ціалістом. Ця норма не є новою і поширена у світовій практиці. До того ж існують ситуації, коли здоров’я жінки вимагає комплексної діагностики та лікування, а тому не має обмежуватися суто застосуванням контрацептиву.

У разі тривалого прийому таких препаратів лікар може виписувати рецепт на них дистанційно, що суттєво спростить процес призначення.

Міф. Тепер у звичайній аптеці буде неможливо придбати ліки для тварин.

Правда. Жодних додаткових змін чи обмежень щодо відпуску лікарських препаратів для тварин не передбачається. Як і раніше, ви зможете придбати їх в аптеці за ветеринарним (паперовим) рецептом.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net