№ 15 (22440) четвер 6 квітня 2023 року

Переглядів: 688

Одрі АЗУЛЄ: «Одеса — це місто всього світу»

У вівторок, 4 квітня, відбулася урочиста церемонія, присвячена включенню історичного центру Одеси до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Серед поважних гостей — генеральна директорка ЮНЕСКО Одрі Азулє, яка прибула в Україну з офіційним візитом, а також перша заступниця міністра закордонних справ України, головуюча Нацкомісії ЮНЕСКО в Україні Еміне Джапарова та заступниця міністра культури й інформаційної політики України Галина Григоренко.

Переглядів: 635

Ціна свободи. Тайвань і Україна

Після візиту в москву наприкінці минулого місяця голови КНР Сі Цзіньпіна більшість коментаторів вирішила, що результати цієї поїздки були пустими і практично не позначаться на глобальному розкладі сил. Тобто Китай підтримає росію в українському «конфлікті» морально, але не зброєю і фінансами у відчутному масштабі. Такий висновок виявився поспішним. Нічого не було відомо про результати бесіди двох диктаторів тет-а-тет, яка 21 березня тривала чотири з половиною години. Тепер багато що прояснилося.

Китайський курс на війну

У міжнародних відносинах китайці рідко виступають у ролі прохачів. Економічним і політичним впливом вони вміло торгують. Причому, завжди з великою вигодою для себе. У даному випадку вигода полягала саме в моральній підтримці росії в майбутній війні зі Сполученими Штатами Америки за Тайвань. По суті відразу після московського візиту підготовка до такої війни почалася в КНР за двома напрямками. За силовий варіант вирішення питання голова Сі висловлювався з моменту свого переобрання, але тільки зараз зробив це публічно чотири рази. У тому числі на сесії Всекитайських зборів народних представників і перед керівництвом Народно-визвольної армії Китаю.

Переглядів: 669

На захист мовних прав

Упродовж першого кварталу 2023 року на адресу Уповноваженого із захисту державної мови надійшло 880 звернень громадян про порушення Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», повідомляє сайт мовного омбудсмена. Серед лідерів — Одещина.

Більшість із цих звернень (понад 56%) стосуються сфери обслуговування споживачів (ст. 30). Зокрема, 327 — щодо відсутності української версії сайтів інтернет-магазинів та веб-сайтів, через які здійснюється обслуговування споживачів, 170 — щодо порушень безпосередньо під час обслуговування.

Переглядів: 617

Чому російська агентура зазнала провалу

Мережі спецагентів і таємні психологічні операції, диверсії, розвідувальна діяльність та контррозвідка — усі ці складові «нетрадиційних воєнних дій», задіяні росією проти України, вивчали аналітики Королівського об’єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI) та презентували у звіті, опублікованому 29 березня.

Росія, як ілюструє звіт, задіяла дуже різноманітні технології впливу ще задовго до повномасштабного вторгнення, зокрема, як повідомляв «Голос Америки» (https://ukrainian.voanews.com), розбудувала широку мережу спеціальних агентів, завербувавши, у тому числі, українських посадовців.

Переглядів: 694

Геть РПЦ!

Верховна Рада має невідкладно ухвалити законопроєкт № 8221 про заборону Російської православної церкви в Україні

Ми, представники українських громадських організацій, закликаємо український парламент захистити національну безпеку України і нарешті заборонити підривну діяльність у нашій країні структур створеної за наказом Сталіна Російської православної церкви.

Діяльність РПЦ та її місцевої філії УПЦ Московського патріархату завжди мала більше політичний, ніж релігійний характер. А в умовах повномасштабної російської агресії дії цих структур, які виходять за рамки суто церковного життя, є особливо небезпечними.

Переглядів: 658

Чому Україні потрібна ядерна зброя?

Держава, яка не володіє ядерною зброєю,
коли інші володіють цією зброєю,
не володіє власною долею.
Шарль де ГОЛЛЬ.

Україна територіально затиснута між потужною економічно, але не надто сильною політично Європою і слабкою економічно, але вкрай агресивною Московією. Агресивність нашого північного сусіда цілком компенсує його економічну слабкість і робить вкрай небезпечним для всього цивілізованого світу.

В усі історичні епохи територія України була територією воєн. Причому ці війни не були лише локальними міжплемінними сутичками, а війнами наших предків з найбільшими військовими потугами світу.

Переглядів: 675

Своїх підвести не можна

В’ячеслав Тихомир — родом із села Кислиця Ізмаїльського району. На військовій службі — з 2019 року, а 24 лютого 2022-го зустрів ворога на блокпосту під Маріуполем. Про оборону міста Марії, побратимів і болючі втрати, мужність і щоденну звитягу оборонців «Азовсталі», про полон в Оленівці та свої життєві цінності він розповів в інтерв’ю «Інтенту» (https://intent.press).

Нацгвардієць В’ячеслав проходив контрактну службу, до завершення контракту залишалося кілька місяців. Але почалася повномасштабна війна. До того бував в ООС, щоправда, участі у бойових діях не брав. Попри те, що військові мали проходити регулярні навчання, так склалося, що реально солдат Тихомир, який був гранатометником, жодного разу з цієї зброї не стріляв. Перший бій, у якому довелося відразу ж опановувати гранатомет, стався в його житті 2 березня 2022 року.

Переглядів: 673

Ціна питання — втрата економічної незалежності

Хто й чому захоплює сільськогосподарські землі України?

Після того, як навесні 2020 року українська влада пустила в обіг землю і не дала при цьому фермерам наростити м’язи, згорнувши програми їх фінансової підтримки, стало очевидно, що держава, розвиваючи сільське господарство, спиратиметься на агрохолдинги за латиноамериканським варіантом. На жаль, вона не лише спирається на великий бізнес та формує новий кластер агроолігархів, а й узагалі поступово витісняє сільський середній клас з економічної мапи країни. По суті, знекровлює сільські громади, яких у країні переважна більшість. І це є нонсенсом для Європи, куди ми зібралися вступати за прискореною процедурою.

Щоб одразу систематизувати проблему, зафіксуємо три важливих блоки, на яких, власне, ми й робили акцент у розмові з почесним президентом Асоціації фермерів та приватних землевласників України (АФЗУ) Миколою СТРИЖАКОМ.

Переглядів: 670

Дотримання Правил охорони електричних мереж під час проведення весняно-польових робіт

Шановні громадяни, просимо звернути увагу на деякі витяги з Правил охорони електричних мереж (далі — Правила).

Електричними мережами, які підлягають охороні згідно з Правилами, вважаються трансформаторні підстанції, розподільні пункти і пристрої, струмопроводи, повітряні лінії електропередачі, підземні і підводні кабельні лінії електропередачі та споруди, які до них належать. Дотримання цих Правил дозволить забезпечити як вашу безпеку, так і допоможе нашому підприємству дотримуватися безаварійного, надійного і безперебійного енергопостачання енергооб’єктів та ваших осель.

Переглядів: 409

Нині без УКА — ніяк

Служба кримінального аналізу в правоохоронних органах Одещини з’явилася порівняно недавно — у 2018 році, але без неї сьогодні вже не обходиться жоден слідчо-розшуковий захід.

«Наші співробітники мають можливість використовувати новітні технології, зокрема штучний інтелект, автоматизовані інформаційні та довідкові системи, реєстри і бази даних, а також аналізувати відео- та супутникові знімки в реальному часі. Проведення такої аналітично-розвідувальної та інформаційно-пошукової роботи сприяє розкриттю злочинів», — каже начальник управління кримінального аналізу ГУ НП в Одеській області полковник поліції Олексій Волошко.

Переглядів: 503

«Не встануть мертві із могил...»

«Не  встануть  мертві із  могил...»
Національна свідомість пролягає
не через танці і співи, не через патетику
й мітинги, навіть не через форуми,
конгреси і референдуми. Вона пролягає
через усвідомлення національних
трагедій. Їх у нас було багато.
Ліна КОСТЕНКО.

Ні, це не про нинішню війну. Хоча і про неї також. Бо вбивали нас усіма варварськими, нелюдськими методами ті недолюдки, що з Богданової необачности записалися, було, в наші нібито «брати». Вбивали нас усі-ма засобами винародовлення — забороняли мову, нищили та присвоювали культуру, мордували у таборах просторів своїх несходимих. А скільки знедолених зламались духовно й морально — невинних жертв, що пережили розкуркулення, руйнування храмів, заслання, небачені знущання… А ще — диявольську методу — голод, мабуть-таки, найстрашнішу з усіх покар. Голод, який називаємо Голодомором.

…Була весна… Вся природа пробуджувалася до нового життя. А в наших селах щокожної хвилини помирали 17 українців, щогодини — понад тисяча, щокожного дня — 25 тисяч… Був 1933-й… Саме тоді, навесні, українці вмирали мільйонами… Гинули совість і цвіт української нації, винищувалася основа етносу — селяни. За те, що вони — українські селяни. І, як наслідок, у душах наступних поколінь зроджувалися страх, байдужість, конформізм, апатія і ще немало тих набутих саме тоді прикмет, яких позбуваємося в горнилі нинішньої війни. Чи позбудемося до решти?

Переглядів: 459

Як і чому держави змінюють назви?

(Закінчення. Початок у номері за 30 березня).

Але Греція, крім того, що хотіла застовпити за собою бренд Македонії і всю античну велич, також переживала за територіальні претензії до неї. Тобто ці слов’яни, які над нею нависали і претендували на бренд Македонії, реально певний час висували ідею «Великої Македонії», яка мала б вихід до Егейського моря. Тому греки боялися, що використання назви Македонія потягне за собою певні територіальні претензії.

Переглядів: 390

Ностальгія

Звучання слова — як музика: одразу ж — emotio, точніше commotio; наш відповідник — «зворушення». У слові «ностальгія» ця музика (не уникнути тавтології) — ностальгійна. За цим епітетом — різні (у кожного свої) враження, настрої, історії, та всі вони в одному ладу — мінорному; веселості тут не місце...

«Дитино, ти ще не розумієш, що таке ностальгія», — бабуся до внучки, яка подивувалася, чому вона, її бабуся, у свій час (чув я з розповіді) не залишилася там, де було і добре, й безпечно. Справді, дитині це почуття, як і чимало іншого, ще не цілком зрозуміле.

Переглядів: 512

Наталя ЧАМЛАЙ

Десятий день війни

Розтерзана моя країна,
Слізьми вмивається душа.
Немов гадюччя, ворог хлинув,
Міста і села розруша.

Переглядів: 466

Реєструйтесь на НМТ

У понеділок, 3 квітня, розпочалася реєстрація для участі в цьогорічному національному мультипредметному тесті (НМТ). Триватиме вона до 3 травня. Український центр оцінювання якості освіти забезпечить її в безпаперовій формі.

Щоб зареєструватися, потенційному вступнику/потенційній вступниці потрібно за допомогою спеціального сервісу на вебсайті Українського центру створити персональний кабінет (зазначити реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП), прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дату народження, дані документа, що посвідчує особу) і виконати в ньому такі дії:

Переглядів: 478

Смаколики для лапундерів

Першоквітневий день Одеський зоопарк відсвяткував заходом «Сміємось — отже, не здаємось», що ставив за мету повеселити дітей, додати їм приємних вражень і позитивних емоцій.

Ведучі, одягнені в яскраві та смішні костюми, запропонували малечі цікаву пізнавально-розважальну програму з музикою, танцями, іграми та вікторинами. А, так би мовити, для закріплення отриманих емоцій організували ще й фотосесію у комічних головних уборах.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net