№ 11 (22436) четвер 9 березня 2023 року

Переглядів: 777

Зі звільненням Криму почнеться дезінтеграція рф

«Деякі поважні військові експерти прогнозують, що звільнення Криму відбудеться до звільнення територій на сході України», — зазначив в ефірі програми «Свобода Live» голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров. За його словами, під тиском перемог ЗСУ в москві можуть статися зміни у військово-політичному керівництві росії. Він також скептично поставився до будівництва у Криму окупаційною владою фортифікаційних споруд, щоб зупинити наступ української армії.

— Пане Чубаров, давайте почнемо зі стратегії деокупації Криму, про яку говорить секретар РНБО Олексій Данілов. Що вам відомо про можливі корективи, які, ймовірно, будуть внесені до цього документа?

— Зрозуміло, що останній рік війни, яка триває вже дев’ять років, фактично вимагає внесення таких кардинальних змін до стратегії, хоча б у тій частині, де вказувалося про те, що звільнення Криму відбуватиметься переважно через політично-дипломатичні форуми.

Переглядів: 766

Правда про війну і перемога

З усіх прасок, пральних машин і духовок України звучать заклики до населення спиратися тільки на офіційні відомості про воєнні дії і становище на фронтах. З точки зору цивільної і військової влади ці вимоги обґрунтовані й справедливі. Панічні настрої під час війни небезпечні. А поширення недостовірної інформації допомагає тільки ворогові.

Аналітичні проєкти і корективи до них

Але як відрізнити достовірну інформацію від недостовірної, якщо не можна перевірити її джерело?

Переглядів: 820

Війна в мені, або Наші за кордоном

Цю статтю спонукала мене написати українська журналістка, яка готувала текст для німецької преси про наших біженців і збирала відповідний матеріал. На своєму ФБ вона зауважувала, що «всі історії в медіа дуже плоскі: або це нещасні біженці з валізами, або це щасливі історії про те, як люди втекли від війни і щасливо облаштовуються в Німеччині. Ну, або ще сльозливі історії про розділені сім’ї, бо чоловіків не випускають».

Я вважаю себе двічі біженкою (хоча це не зовсім так), оскільки змінила вже дві країни перебування — обидві в Європі, — і до жодної з означених категорій не належу. З часу вторгнення побувала один раз в Україні. Мала коротке спілкування із земляками і встигла відчути на собі легку тінь протиставлення: ви ж там, за кордонами, а ми тут…

Переглядів: 832

Вічний, як Україна

2 березня у виставковій залі Одеської обласної організації Національної спілки художників України по вул. Торговій, 2 відкрилася традиційна Шевченківська виставка образотворчого мистецтва.

Факти відомі, та все ж згадаймо: Шевченко ніколи не був чужим Одесі, хоч ні разу не бував тут. А проте, був завжди близький одеситам. Одразу ж по його кончині одеська газета вмістила траурне повідомлення. Тоді ж таки композитор Василь Пащенко написав полонез на смерть поета — то був найпопулярніший під ту пору музичний жанр. Про цю музику газета писала, що вона створена на ясній мелодії, неважка для виконання та видана витончено, з віньєткою, яка вдало відтворює портрет Шевченка.

Переглядів: 726

Українська перемога: як ми її бачимо?

Далеко не всі війни закінчуються ясною й однозначною перемогою чи поразкою. Навпаки, після Другої світової війни багато воєн закінчувалися дуже невизначеними результатами, які дозволяли висловлювати десятки інтерпретацій на тему, хто переміг, а хто — програв.

Поширені приклади — це заморожені чи напівзаморожені воєнні конфлікти без договорів про мир чи навіть перемир’я, коли лінія фронту перетворюється у квазістабільну лінію, яка може існувати у такому стані десятиріччями.

Переглядів: 760

Підлітки як мішені

Нині набуває штучного поширення новий молодіжний рух, що пропагує вирішення конфліктних ситуацій силою. Це — ніщо інше, як спроба російських пропагандистів провести чергову інформаційно-психологічну операцію в Україні за участю однієї з найуразливіших категорій населення — дітей, втягнувши їх у протиправну діяльність.

За словами ювенальних поліцейських, ситуація, що склалася в нашій країні у зв’язку з агресією російської федерації, негативно впливає і на дітей та молодь. Вони стали вразливішими не лише через психологічний тиск і травми від постійних обстрілів. Нестабільний навчальний процес, часті повітряні тривоги та відключення електроенергії сприяють тому, що діти більше часу проводять в інтернет-мережі або на вулицях і стають «мішенями» для зацікавленех сторонніх осіб, котрі спеціально провокують їх до протиправної, девіантної та деструктивної поведінки.

Переглядів: 785

Під личинами благодійників

Нацполіція затримала шахраїв, які від імені керівників обласних військових адміністрацій збирали гроші для захисників. Фігуранти надсилали листи-прохання підтримати ЗСУ за підписами представників влади. Залежно від можливостей, бізнесмени переказували спритникам від 10 до 100 тисяч гривень. Таким чином ті «заробили» понад 3 мільйони, ошукавши 60 підприємців.

Оперативники карного розшуку поліції Одещини розпочали розслідування ще минулого року, тільки-но дізналися, що невстановлені особи розсилають листів за підписами начальників обласних військових адміністрацій про збір благодійної допомоги. Як з’ясували, за цим стоїть організована злочинна група, де кожен учасник виконує свою роль: пошук людей, які за незначну винагороду відкривали на свої імена банківські рахунки; придбання абонентських номерів; активація акаунтів; спілкування з громадянами, представляючись посадовцями ОВА; збір коштів від довірливих; переведення грошей із рахунків у готівку.

Переглядів: 781

Ще одна путінська агітаторка

Дізнавачі відділу поліції №5 Одеського районного управління поліції №1 встановили, що 39-річна містянка публічно заперечувала збройну агресію росії проти України і тимчасову окупацію частини території нашої держави.

Прихильниця «русского міра» на очах у перехожих та мешканців багатоповерхівки, що на вулиці Посмітного, наголошувала, що їй усе набридло і вона чекає, коли росія і путін нарешті захоплять Одесу, яка повинна належати рф.

Переглядів: 770

Замість подякувати — обікрав

Ця подія сталася у Подільському райо-ні. 23-річний зловмисник викрав з оселі потерпілих більше 100 тисяч гривень.

Зникнення грошей і деяких особистих речей житель Куяльницької ОТГ виявив увечері, коли повернувся додому після поїздки до обласного центру. Поліцейським повідомив, що у будинку залишався знайомий із Херсонщини, який був евакуйований із зони бойових дій і тимчасово проживав з його родиною.

Переглядів: 788

На гачок сутенера

Поліцейські викрили жителя Одещини, який вербував жінок для зайняття проституцією за кордоном.

Зловмисник, скориставшись вразливим становищем чотирьох одеситок, переконав їх поїхати разом з ним в одну з європейських країн, аби працювати в салонах з надання інтимних послуг. Оголошення з такими пропозиціями він розміщував у приватних Telegram-каналах, обіцяючи за годину «роботи» до 200 євро.

Переглядів: 551

А сховався не в росії...

У рамках контрдиверсійних заходів Служба безпеки України затримала в Одесі колишнього бойовика терористичної організації «днр», повідомляє телеграм-канал відомства.

Зловмисником виявився місцевий житель, який у 2015-у приєднався до батальйону «спарта» терористичної організації «днр» і воював проти сил АТО на сході України. У складі ворожого угруповання він обстрілював оборонні позиції наших військ, брав участь у боях у районі донецького аеропорту, чергував на блокпостах, навчався на курсах снайперів.

Переглядів: 557

Парадокси нового «Шевченківського століття»

Із початком 1914 року російські шовіністи підняли верескливі протести щодо відзначення 100-ліття від дня народження Тараса Шевченка. Особливо старалися окремі малороси. Так, заступник голови київської філії Всеросійського народного союзу, професор Університету Святого Володимира Петро Армашевський, добиваючись цієї заборони, телеграфував в усі найвищі інстанції Санкт-Петербурга: це, мовляв, буде перегляд українсько-мазепинських сил, котрі домагаються відновлення колишньої вольниці під синьо-жовтим прапором.

І тоді ж наш видатний історик Михайло Грушевський у своїй ювілейній статті про Великого Кобзаря наголосив, що ми вступаємо в добу «Шевченківських століть». Ішлося про період від 1914-го до 1961 року, коли українці мали започатковувати столітні відзначення основних віх його життя і творчості. «З столітньої перспективи все ясніше, — писав учений, — вирисовується перед нинішнім поколінням величний і радісний момент приходу на землю українського Апостола правди, національного пророка, котрому судилося відкрити нову епоху в життю нашого народу, сказавши те велике слово, що огненно заговорило, що людям серце розтопило і по Україні пронеслось, і на Україні святилось».

Переглядів: 474

Лесина драма

Мій предковічний,
мій умитий росами,
космічний,
вічний,
зоряний,
барвінковий.
Коли ти навіть звався — Малоросія,
твоя поетка була Українкою.

    Ліна КОСТЕНКО. «Біль єдиної зброї».

1.

Для чого ми відзначаємо ювілеї наших видатних поетів, та й не лише поетів? Хіба лишень для того, щоби віддати їм данину нашої шани та пам’яти, віддати їм дяку за те, що збагатили культуру — нашу і світову? Далебі, цього було б замало. Ми вшановуємо їх за те, певна річ, що вони збагатили наше розуміння багатьох речей, подарували нам уміння пізнавати й розпізнавати ці речі, додали нам знань, навчили вчитися. Це наука в сенсі навчання життю — щоденного, постійного, покоління за поколінням. А передовсім це — па-м’ять, вдячна, глибока, та пам’ять, що працює непомітно для ока, бо ж знання, як відомо, не носять в заплічнику, виймаючи щоразу, як пляшчину з водою.

Переглядів: 617

Палке серце лікаря, просвітянина і воїна

7 березня сповнилося 160 років від дня народження невтомного подвижника української справи, лікаря, військового і громадського діяча, публіциста, члена Центральної Ради Івана Митрофановича Луценка.

Народився він у селі Кейбалівка, що на березі річки Удай, Пирятинського повіту на Полтавщині. Батько, Митрофан Йосипович, був дрібним службовцем шляхетного походження, мати, Ганна Йосипівна, — донькою фельдшера.

Переглядів: 668

Ведмежа грушка — прабабця горобини і глоду

Багато в кого на дачах росте і гарно родить чорноплідна горобина — аронія, невибагливий, компактний кущ із терпкуватими ягодами, кожна завбільшки з дрібну вишню, які сушать на чаї-компоти, варять із них варення, а сік додають до яблучного за класичним рецептом 1 до 10.

Вивели і сарбаронію, яка має ще крупніші й солодші ягоди, що практично не в’яжуть, відтак перероблені — ще смачніші. Кажуть, аронія стабілізує тиск, дає людині цінні вітаміни. Сарбаронію, особливо стиглу, яка під зиму набирається цукрами і ніби прив’ялюється на кущі, дуже полюбляють птахи і сусідські діти.

Переглядів: 471

Олександр РУСИЙ

Зустріч у пеклі

Тільки завітає путін до кобзона —
в пеклі урочисто задзвонять у дзвони.
Набіжить одразу грішників багато,
і влаштують біси величезне свято.

Переглядів: 553

Онкообізнаність через YouTube

Національний інститут раку запустив всеукраїнський інформ-проєкт «ОНКО-свідомість» для підтримки українців у боротьбі з важкою недугою.

Щороку в Україні діагностують близько 120 тисяч нових випадків захворювання на рак, а понад 55 тисяч наших співвітчизників помирають від цієї хвороби. За даними Національного канцер-реєстру, впродовж останніх років найчастіше виявляють рак молочної залози, рак легенів, колоректальний рак та рак передміхурової залози. Чоловіки хворіють на 19% частіше, ніж жінки.

Переглядів: 650

«100 причин пишатися, що я — українець!»

Українські освітяни створили навчальну платформу — комп’ютерну гру для школярів про важливі та визначні факти про Україну.

Агресія росії відкрила світу Україну, українців стали ідентифікувати як окрему самостійну націю, а про українське авторство наукових і культурних досягнень, винаходів, відомих музичних творів, картин та страв дізналися в усіх куточках планети. Україна має чим пишатися, а українці змалку мають бути обі-знаними і володіти знаннями та важливими, визначними фактами про країну, завдяки яким можуть відчувати гордість за неї.

Переглядів: 541

Кілька щеплень в один день?

Введення кількох вакцин одночасно є стандартною світовою практикою, яка допомагає швидше отримати необхідний захист та зменшити кількість візитів до лікаря.

Численні дослідження довели, що це абсолютно безпечно і не викликає додаткових побічних реакцій.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net