Переглядів: 395

Страх темряви

Як психіка людини реагує на тривалу відсутність світла і як рятуватися

Блекаут — це новий досвід для українців. А новизна, як знаємо, лякає. Життя впродовж трьох-чотирьох діб без світла, як і віялові відключення, на превеликий жаль, стали реаліями сьогоднішніх воєнних днів. Практично всі ми переживаємо стрес, оскільки тривале перебування в темряві підвищує рівень тривожності.

Страх темряви супроводжується відчуттям сильного хвилювання і дискомфорту, що виникає в темний час доби або за відсутності звичного нам освітлення. Людина, яка гостро реагує на відсутність світла, відчуває жах і паніку, а часом не витримує: тікає з дому, ховається або ж кличе на допомогу. Хоча таких дій від себе й не очікувала.

Напади, які виникають у темряві, мають такі симптоми: стрибкоподібна зміна артеріального тиску, збільшення частоти серцевих ритмів, різкий головний біль, пітливість, м’язова слабкість, напади задухи, почуття пригніченості тощо. Це нормальні реакції людського організму.

Як впоратися зі страхом темряви під час блекауту? Найперше, не залишайтеся наодинці. Якщо ви полюбляли самотність і не потребували сторонньої присутності чи компанії, то час та обставини вимагають іншого. Домовтеся із самотніми сусідами, подругами, родичами, що по черзі ночуватимете разом у когось або ж відгукуватиметеся на телефонні дзвінки й посеред ночі, якщо комусь стане дуже страшно одному у темряві.

Підтримка та соціальна активність допоможуть легше пережити тяжкі часи, тим паче це гарна можливість налагодити стосунки.

Психологи стверджують: якщо ви заспокоюєте інших, то й самі не так панікуєте.

Не паліть у темряві свічок, адже це небезпечно, може спричинити пожежу. Придбайте батарейковий чи акумуляторний ліхтарик, який вам згодиться й надалі.

Що допоможе швидше адаптуватися до тимчасових незручностей?

Спершу слід подбати про тіло, тобто підготувати теплий одяг, їжу, воду, ліхтарики, акумулятори тощо. За відсутності електропостачання це допоможе не впадати в тривогу, а спокійно виконувати повсякденні справи.

Накопичувати внутрішні ресурси: гуляти на свіжому повітрі, особливо в сонячні дні, правильно харчуватися, неодмінно готуючи гарячі страви, не забувати про гігієну сну, пити достатньо води, спілкуватися з рідними та друзями, займатися улюбленими справами тощо.

Здоровий сон. Намагайтеся нормалізувати режим сну та відпочинку. Спробуйте розробити новий режим дня, зважаючи на відключення електроенергії. Розуміння розпорядку та послідовності своїх дій у разі тривалої відсутності світла може зменшити рівень тривоги.

Перемикання. Перед сном важливо відволіктися на щось позитивне: переглянути записаний фільм, поговорити телефоном з другом, подумки взятися за планування весняних робіт на дачі тощо. Зрештою, можете вголос, не добираючи слів, проговорювати всі свої претензії до тих, кого вважаєте винними у таких незручностях. Це також заспокоює.

Безпека. Ваш будинок — ваша фортеця, де нема місця страхам. Це абсолютно безпечне місце. Зачиніть двері і вікна, закрийте штори, покладіть поруч ту річ, за допомогою якої (на ваш погляд) можна себе захистити.

Радикальний метод — поглянути своєму страху в очі. Ви боїтеся, що під диваном у темряві щось ховається або щось торохтить у шафі чи на балконі — зберіть усю волю в кулак і загляньте туди. Не думайте, що це якесь психічне відхилення. Це цілком нормально для нормальної людини!

Пам’ятайте, що відключення світла — тимчасова незручність, тому варто на цей період спланувати свій графік та створити безпечні умови для емоційного стану.

Зрештою, подумайте про те, що ви перебуваєте у своєму затишному помешканні, тоді як люди залишилися без домівок і вимушені десь притуляти голови, що у вас все більш-менш добре, тоді як хтось втратив на війні рідну людину… Зрештою, ви, повечерявши, ночуєте на зручному дивані під теплою ковдрою, а хтось у цей час по коліна у підмерзлій багнюці стоїть в окопі і може будь-якої миті загинути… Все пізнається у порівнянні.

І головне — якщо є можливість, то варто сповна використати блекаут для відновлення ресурсу. Можна виділити цей час на сон та відпочинок, щоб мати сили для вирішення нагальних питань у подальшому.

Тим паче, що світовий день більшає, а відтак скоро ночі будуть короткими. А там і війні кінець.

За матеріалами Одеського обласного Центру здоров’я підготувала

Ніна ЗАЛЕВСЬКА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net