Переглядів: 593

Пережити і розповісти: із воєнних щоденників

24 лютого 2022 року життя українців розкололося на «до» та «після». Всі ми прокинулися в новій реальності, в якій більше не існувало поняття абсолютної безпеки. Цей шоковий стан, який із 2014-го відчували жителі Сходу України, тепер пізнав кожен українець. Ця війна принесла нам багато горя, жаху і непоправних втрат, але на тлі страшних випробувань зміцніла наша жага до Перемоги та віра в неї.

Воєнна реальність породила феномен нової української літератури, яка відображає рефлексії та переживання військових, волонтерів, медиків, журналістів і простих цивільних. Особлива цінність такої літератури в тому, що вона увічнює те, що робить кожен українець заради Перемоги й життя. Саме тому Одеська національна наукова бібліотека пропонує до уваги користувачів нові видання воєнних щоденників із фонду книгозбірні.

Курков А. Щоденник агресії (Харків, 2023)

Книга відомого українського письменника, журналіста та кіносценариста, експрезидента Українського ПЕН (2018—2022) Андрія Куркова вийшла у серії «Воєнні щоденники» харківського видавництва «Фоліо» та містить щемку присвяту: «Всім захисникам української землі».

Як зазначає сам автор: «У моєму світогляді, поведінці й ставленні до дійсності превалює світогляд і поведінка українських козаків XVI століття, коли Україна ще не була частиною Російської імперії, а свобода для українців була ціннішою за золото. Сьогодні інша епоха, а свобода для українців і досі залишається найбільшою цінністю».

Війна вирвала Андрія Куркова з рідного київського дому й зробила одним із мільйонів внутрішньо переміщених осіб. Письменник відкрив ноутбук тільки в Ужгороді, щоб відшукати передчуття війни у текстах, написаних за останні два місяці. І знайшов більше, ніж очікував. Вони, а також воєнні нотатки й есеї стали цим щоденником, який розкриває його особисте бачення та відчуття війни. У книжці знаходимо не тільки історію самого Куркова, а й розповіді його друзів, знайомих і незнайомців з усієї країни. Письменник каже, що це «не просто хроніка російської агресії в Україні, а хроніка того, як нав’язана росією війна — і спроба знищити незалежну Україну — призвела до зміцнення української національної ідентичності. Війна дала змогу світові краще пізнати Україну і навчила сприймати її як одну з європейських держав».

Мероник А. 24.02. Щоденник війни (Чернівці, 2022)

«24.02» — це 328 сторінок сповненого емоцій і переживань воєнного щоденника українського письменника та волонтера Андрія Мероника.

Із видання дізнаємося історію про компанію молодих людей, які несподівано для себе опинилися посеред війни у центрі Європи у ХХІ столітті. У книжці простежується добре знайо-ма кожному українцеві внутрішня еволюція: від страху вибухів, який паралізував на початку війни, до ризикованих, рішучих вчинків та бажання бути хоч якось корисним своїй країні згодом. Гнітючу атмосферу війни передають численні тематичні малюнки, зроблені з реальних фото столиці.

Центральну історію автора доповнюють розповіді ще 38 українців (блогери, бізнесмени, фотографи, волонтери, відомі артисти), які поділилися своїми переживаннями від війни. Серед них: — Даша Астаф’єва, Катерина Кухар, TAYANNA, Roxolana.

Окрім цього, купивши примірник «24.02», можна долучитися до корисної справи, адже всі отримані від продажу кошти будуть спрямовані на допомогу ЗСУ та постраждалим від війни. Звіти Андрій Мероник публікує на офіційному сайті книги.

Хроніка війни 2014—2022. Перші пів року повномасштабної агресії (24.02.22-24.08.22) (Харків, 2022)

Книжка видана на замовлення державного підприємства «Центр захисту інформаційного простору України» за результатами відкритих мистецьких конкурсів Міністерства культури та інформаційної політики. Упорядник — доктор історичних наук, професор В.М. Воронін.

Документальна хроніка повномасштабного вторгнення росії в Україну нагадує про трагічні та героїчні події шести перших місяців гарячої фази війни — із 24 лютого до 24 серпня 2022 року. Ворог планував «блискавично» підкорити країну, вбиваючи мирних мешканців і знищуючи міста, але українці героїчно чинили опір. Головною перепоною для окупантів стали єдність українців та стійкість ЗСУ разом з іншими силами оборони України, а ціною опору — тисячі жертв серед цивільного населення, зруйновані долі мільйонів наших співвітчизників через втрату близьких, дому, колишнього життя.

У книзі хронологічно впорядковано публікації щоденних новин, повідомлення з офіційних джерел.

Війна 2022: щоденники, есеї, поезія (Львів, 2022)

Що можуть письменники під час війни, коли слова втрачають сенс, а метафори мертві? Документувати жорстоку історію, що розгортається на наших очах, фіксувати художню рефлексію воєнної дійсності, віршувати страшні воєнні емоції. А ще — воювати зі зброєю в руках, волонтерити, здавати кров, донатити, збирати свідчення про воєнні злочини рф, плести сітки.

Як і мільйонам українцям, письменникам довелося вчитися виживати під окупацією, втікати з-під обстрілів, ставати вимушеними переселенцями й біженцями. І їхній — наш спільний — воєнний досвід, записаний мовою справжніх слів, вдалося зібрати й видати під однією обкладинкою наприкінці 2022 року.

В антології «Війна 2022» зібрано фрагменти щоденників, есеї та вірші 42 сучасних українських письменників, написані після 24 лютого. Серед авторів — Юрій Андрухович, Софія Андрухович, Катерина Бабкіна, Юрій Винничук, Павло Вишебаба, Любко Дереш, Сергій Жадан, Юлія Ілюха, Олександр Ірванець, Катерина Калитко, Ліна Костенко, Василь Махно, Олександр Михед, Володимир Рафєєнко, Богдана Романцова, Ма-р’яна Савка, Ірина Славінська, Остап Сливинський, Ірина Цілик, Артем Чапай, Артем Чех, Гаська Шиян та інші.

Неймовірно сильну й щемку передмову до видання написав Сергій Жадан. Антологія була підготовлена у партнерстві з Українським ПЕН та виданням «Нова Польща».

Укладачем книжки став письменник Володимир Рафєєнко, якого життя двічі змусило втікати з-під російської окупації — 2014-го з Донецька та 2022-го з-під Києва. Він зазначає: «Робота над цими текстами мене лікувала, тому що я відчув: я не один. І ця травма, цей біль, неможливість дихати й спати — це не тільки моє, а наше спільне. Не приховую, що коли я читав, я плакав, але через це став жити далі… Ці тексти здебільшого не є результатом раціонально вибудуваної письменницької діяльності, це втілення в слові шоку від початку повномасштабної війни, пронизливого болю за свою країну й своїх людей, щирої віри в Перемогу і світла непереможної людської Душі. Цінність цієї книжки — в її ненавмисності. Ці слова неможливо було втримати, вони з’являлися тому, що не могли не з’явитися. Це антологія війни, антологія спротиву, антологія Перемоги».

Представлені у виданні щоденники, сумні й світлі водночас, ятрять і намагаються гоїти страшний досвід українців, а ще — фіксувати кожну мить, кожну емоцію, кожну подію російсько-української війни. Спроби вхопити ці миті помітні в щоденниках, написаних у Харкові, Львові, Києві, на Чернігівщині, написаних на вокзалах, у казармах у проміжках між чергуваннями, в підвалах під час тривожних сирен…

Вероніка СТЯГАЙЛО,
провідна бібліографка відділу
соціокультурної діяльності ОННБ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net