Переглядів: 460

Смертельні бали за шкалою Ріхтера

Два землетруси, що сталися на південному сході Туреччини з проміжком 9 годин (о 4.17 та 13.24 за місцевим часом) станом на вчорашній ранок у цій країні забрали життя понад 6200 людей, майже 35000 отримали травми. У цій країні нинішні землетруси визнають найбільшою катастрофою за 84 роки.

У Сирії ситуація статистично виглядає так: понад 2500 загиблих та близько 5000 поранених.

Ці цифри приблизні, оскільки пошуково-рятувальні операції тривають, повідомляє «Укрінформ» (www.ukrinform.ua).

Як зазначають сейсмологи, велику кількість жертв спричинила низка факторів, врахування яких надалі дозволить зменшити кількість жертв майбутніх землетрусів, які в цьому районі відбувалися і відбуватимуться з огляду на рівень сейсмічної небезпеки.

Причина №1 — географія

Усього на території Туреччини є три основні лінії розлому — Північноанатолійська, Східноанатолійська та Західноанатолійська. Східноанатолійська географічно пролягає на південному сході Туреччини на межі Анатолійської плити та Аравійської плити, яка рухається на північ уже мільйони років. Епіцентр першого землетрусу знаходився в районі Пазарджик провінції Кахраманмараш, другого — у районі Ельбістан тієї ж провінції, що якраз у межах Східноанатолійської лінії розлому. Адміністративний центр сусідньої провінції Газіантеп — приблизно за 33 км від епіцентру першого землетрусу. У місті Газіантеп проживає понад два мільйони людей, зокрема сотні тисяч сирійців, які емігрували в Туреччину через війну.

Окрім того, як пояснюють сейсмологи, глибина розміщення епіцентрів обох землетрусів склала приблизно 7 км, що також сприяло його руйнівній силі. На невеликій глибині енергія, яка виділяється під час землетрусу, відчувається на поверхні з набагато більшою інтенсивністю, ніж якби вона була глибше в земній корі. Тому й приблизно три сотні (на даний момент) афтершоків принесли руйнування, адже частина будівель впала не від основних поштовхів, а від афтершоків, сила яких іноді перевищувала 5 балів.

Окрім того, землетруси можуть спричиняти інші катастрофи. Хоч Директорат із запобігання та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій (AFAD) одразу повідомив про низьку ймовірність цунамі, сейсмологи закликали перевірити дамби в регіоні, аби їхнє можливе руйнування не спричинило затоплення місцевості.

Як зазначили в міністерстві навколишнього середовища Туреччини, від останніх двох землетрусів тією чи іншою мірою постраждали 13,5 млн осіб. За даними ООН, у двох країнах потенційно постраждалих загалом 23 млн. Геологічний інститут у Данії заявив, що поштовхи відчувалися аж до Гренландії.

Причина №2 — час

Перший землетрус стався о 04.17, коли більшість людей перебувала вдома та спала. Відредагувати швидко на поштовхи спросоння вони просто не встигли. Навіть ті, хто, мешкаючи у сейсмонебезпечній зоні, дотримувався правил (зокрема завжди має напоготові «тривожний рюкзак», як тому вчать у турецьких школах), не встигли покинути приміщення або перебратися у безпечну зону. Багато кого, зокрема дітей, хто скотився з ліжка, врятував «трикутник життя». За основним поштовхом послідували афтершоки, які також вплинули на швидкість та інтенсивність руйнування, не дали змоги відреагувати та врятуватися.

Причина №3 — урбанізація та старі забудови

Як зазначили в геологічній службі США, у районі землетрусу досі є багато будівель, зведених із цегли або крихкого бетону, що робить їх надзвичайно вразливими до землетрусів. Серед пошкоджених та зруйнованих будівель — здебільшого старі або ті, які вже вважалися небезпечними для проживання. Але є й такі, які належали до «безпечного фонду», а також ті, яким від моменту здачі в експлуатацію не минуло і трьох років. Із завершенням термінових заходів з порятунку та пошуку, розбору завалів будуть проведені експертні оцінки та розслідування кожного з випадків, аби встановити причину руйнування і дотримання вимог з будівництва та експлуатації.

Нинішні землетруси стали найпотужнішими із 1939 року, коли поштовхи на північному сході країни такої ж сили, як нині, забрали життя більше 30 тисяч осіб.

Причина №4 — погодні умови

Як зазначають рятувальники, перші 72 години є критично важливими для пошуково-рятувальної операції, бо залишається надія знайти потерпілих від землетрусу живими. Бували дива, коли витягували живими і через 100 годин. Надія жевріє, але нині на заваді таким дивам стоять погодні умови. На сході Туреччини спостерігається зниження добових температур, у деяких районах (як у Малатії) постійно йде сніг, і з кожною годиною все менше надії на те, що під завалами є ті, хто хоч і вижив в умовах землетрусу, залишився живим після морозної ночі.

Роботи тривають інтенсивно: більше 10 тисяч рятувальників лише від AFAD, стільки ж підготовлених на випадок землетрусу волонтерів, більше 5 тисяч військових працюють над розбиранням завалів у 10 постраждалих провінціях. Загальне число задіяних — понад 53 тисячі. Задіяно і близько 3 тисяч рятувальників із 65 країн, зокрема й України.

Як заявив у зверненні до народу президент Реджеп Тайїп Ердоган, прикладу ситуації, з якою зіткнулася Туреччина, у світі нема, але пошуково-рятувальна операція триває і вся країна докладає зусиль, борючись за життя кожного постраждалого.

Ольга БУДНИК.
м. Анкара.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net