№ 6 (22431) четвер 2 лютого 2023 року
Хто не встиг, той спізнився
2022 рік ще не закінчився, а в засобах масової інформації, українських і закордонних, темою номер один став весняний наступ 2023-го. Впевнені в собі коментатори називали напрямки і рух військ з точністю до кілометрів.
Рівняння з невідомим числом невідомих
Невідомими даними у прогнозах російського наступу залишається, перш за все, погода, здатність керівництва окупантів планувати операції і керувати військами. Невідомими даними в прогнозах українського весняного наступу — обсяги поставок зброї від союзників і здатність наших генералів ефективно розпоряджатися цією зброєю. Неврахованим фактором, або таким, який обидві воюючі країни свідомо ігнорують, залишається також конкретний час початку активних бойових дій. А цей фактор (нарівні зі змінами внутрішньополітичної обстановки в Україні та в росії) здатен стати визначальним у ході війни.
Одеса в ЮНЕСКО
Як ми цього досягли і що буде далі
25 січня 18-та позачергова сесія Комітету всесвітньої спадщини ООН з питань освіти, науки та культури завершилася надзвичайно важливим для України рішенням: історичний центр Одеси отримав статус пам’ятки ЮНЕСКО.
Розгляд кандидатури Одеси на місце в охоронному списку став дипломатичним полем бою з російською делегацією, де Україна, яку підтримали іноземні партнери, здобула переконливу перемогу. І цим — сподіваємося — створила прецедент, пише LB.ua.
Сторожова вежа Павличка
Відійшов у засвіти Дмитро Васильович Павличко (28.ІХ.1929 — 29.І.2023)
Незламний Українець.
Класик національної літератури.
Ветеран з ветеранів на фронті самовідданої, безкомпромісної війни з усіма проявами і людиноненависницькими формами «русского міра», особливо в пору мракобісся путінщини.
Політик і дипломат найвищого рівня.
Герой України.
Першу збірочку віршів «Любов і ненависть» син простого лісоруба з прикарпатського села Стопчатів видав у 1953-у. За два роки потому вийшла його «Моя земля». Обидві книги засвідчили небуденну обдарованість випускника Львівського університету імені Івана Франка, хоч до друку видавці схвалили тільки вірші, пропущені цензурою.
Хоч і зранені ниви...
Попри війну, зранені сільгоспугіддя і труднощі з логістикою, за підсумком минулого року Україна залишилася у п’ятірці світових експортерів аграрної продукції.
За словами голови Податкового комітету Верховної Ради Данила Гетманцева, з початку війни наша країна поставила іноземним споживачам близько 40 мільйонів тонн зернових, олійних та продуктів їх переробки, задовольнивши продовольчі потреби сотень мільйонів людей у всьому світі.
Клептократія як стратегічна загроза
У результаті російського вторгнення в Україну демократичні держави значно збільшили свої зусилля у боротьбі з міжнародними кримінальними мережами корумпованих політиків, які обкрадають свої країни та ховають гроші переважно на Заході.
Але й клептократи стали винахідливішими, тим більше, що деякі країни «не ставлять зайвих запитань», кажуть експерти.
Гарна репутація українського яблука
Українські садівники і трейдери змогли відновити експорт свіжих яблук до країн Південно-Східної Азії та Близького Сходу, попри заблоковані російськими окупантами наші морські порти, повідомляє https://agrarii-razom.com.ua.
— Країни Близького Сходу стали головним напрямком експорту свіжих яблук у сезоні 2022/23, після початку збирання осінніх сортів. Зокрема, Об’єднані Арабські Емірати за перші три місяці сезону закупили їх майже 3 тисячі тонн. Серед головних імпортерів — Саудівська Аравія, Катар, Ірак, Кувейт та Оман. Особливо показовим для мене є відновлення експорту до Малайзії, де українське яблуко здобуло гарну репутацію. Адже ця країна дуже далеко від України і логістика істотно подовжилася й подорожчала. Але українські садівники довели, що вони продовжують знаходити рішення навіть у таких складних умовах та зберігати присутність на стратегічно важливих ринках збуту, — зазначив економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак.
Нам Крути не забути! І новий чин росте!
У житті завжди є місце для подвигу, який може проявлятися в різних формах у різних ситуаціях. І його може здійснити кожна людина незалежно від віку — коли для цього надходить час. І коли для цього здвигу не залишається іншого варіанту.
Так було і наприкінці 1917 року, коли соціалісти Центральної Ради усунули Симона Петлюру з посади головнокомандуючого військами УНР й розпустили здеморалізовану безкарною російською пропагандою власну українську збройну силу. Тож захищати щойно проголошену державність, яка після Третього універсалу ще мислила себе в складі демократичної й федеративної росії, не було кому, бо ті українізовані підрозділи вчорашньої російської армії розбрелися ділити землю…
«Гуртування довкола прапора»
(Закінчення. Початок у номері за 26 січня).
Янукович перекинув цю дошку, наївно вважаючи, що перемога на виборах є тим мандатом від більшості, який дозволяє ігнорувати меншість. Дарма, що та меншість становила приблизно половину населення і не раз уже демонструвала здатність компенсувати свою меншинність пасіонарністю та політичною мобілізованістю. Як сказав під час Євромайдану один із Януковичевих прихильників (закликаючи вжити силу супроти протестувальників): «Теперь президенту просто нужно выполнить свой долг, помня, что Запад Украины живет по призыву, а Восток — по приказу». Попри характерну для цього середовища есенціалізацію «Сходу» і «Заходу», суть проблеми тут схоплено досить точно: «Захід» (не конче географічний, радше «психологічний» — майже за Хвильовим) діє за покликом, за покликанням; «Схід» (знову ж таки не конче географічний, радше ціннісний, гомо-совєтікусний) діє за наказом, за розпорядженням начальства.
З чужого голосу
Цими днями колишній депутат румунського парламенту Желу Вішан (Gelu Visan) почав поширювати у медіа абсолютно дикі вигадки про якісь гоніння на вірян в Україні, утиски православних румунського походження, переслідування духовенства та вірян. У своєму неструктурованому й образливому виступі в прямому ефірі каналу Romania TV румунський політик прямо звинуватив Президента України Володимира Зеленського «у переслідуванні УПЦ», «руйнуванні церков» і «забороні румунам в Україні говорити румунською».
Звісно, російські і проросійські пропагандисти радісно кинулися розповсюджувати вигадки пана Вішана, а відтак і його заклик до румунської влади припинити надання допомоги Україні.
Суголосний часові почерк
20 січня, до Дня Соборності України, у виставковій залі обласної організації НСХУ Одеський художній фаховий коледж ім. М.Б. Грекова презентував виставку дипломних робіт своїх випускників.
У складі учасників виставки гідно представляло рідний мистецький заклад і відділення, нині, за новим стандартом, — освітня професійна програма, «Художнє оформлення», подавши невелику збірку — 10 дипломних проєктів останніх років. Ретроспективний ряд охоплює три стислі в часі періоди. Перший, до пандемії, коли студент для виконання дипломної роботи мав більше реального й ефективно використаного робочого часу в майстернях коледжу, частіше отримував консультації у стінах закладу від свого керівника та викладачів циклової комісії. Другий — дистанційне навчання під час пандемії короновірусу з усіма обмеженнями та перепонами щодо повноцінної роботи та взаємодії з керівником. І третій період — воєнного стану — найскладніший, коли багато студентів покинули не тільки Одесу, а й виїхали за межі України, продовжуючи навчання в коледжі онлайн. Частина учнів залишилася у місті та продовжувала навчання в майстернях в умовах частого вимикання світла, Інтернету, ховаючись під час повітряних тривог у тимчасовому бомбосховищі, облаштованому на території навчального закладу. Наші дипломники поєднували виконання випускних робіт з волонтерською діяльністю, допомагаючи бійцям територіальної оборони Одеси, відповідно до замовлень та нагальних потреб ЗСУ. Саме на роботах цих випускників і хочу зупинитися.
Під посиленим захистом міжнародного співтовариства
Рішення про включення історичного центру Одеси до Списку всесвітньої спадщини генеральний директор ЮНЕСКО Одре Азуле прокоментував так:
— Це рішення визнає видатну універсальну цінність об’єкта й обов’язок всього людства захищати його. Одеса — вільне місто, світове місто, легендарний порт, який залишив свій слід у кіно, літературі й мистецтві, — тепер перебуває під посиленим захистом міжнародного співтовариства. У той час, як війна триває, внесення цього об’єкта до Списку всесвітньої спадщини втілює нашу колективну рішучість захистити це місто, яке завжди долало глобальні потрясіння, від подальшого руйнування.
Чи зачохлені дробовики?
Попри війну і тотальну заборону полювання на дичину, дехто з горе-мисливців свідомо бере в руки рушницю і під покровом ночі, немов якийсь хижак, вирушає незаконно вбивати беззахисну звірину.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про мисливське господарство та полювання», перебування осіб у межах мисливських угідь, у тому числі на польових і лісових дорогах, з будь-якою стрілецькою зброєю або з капканами та іншими знаряддями добування звірів і птахів, або з собаками мисливських порід чи ловчими звірами і птахами, або з продукцією полювання прирівнюється до полювання. Нині ж, під час дії воєнного стану, в Україні заборонене будь-яке полювання.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206