Переглядів: 650

Візуалізована трагедія

Сталося. Виставка «Голодомор очима українських художників» з приватної колекції голови Американсько-української ділової ради (USUBC) Вільямса Моргана в Одеському художньому музеї.

Експозиція, що сформована із картин, зібраних з 1988 року і виконаних у різних техніках у різний час, дає можливість простежити процес опрацювання цієї складної і трагічної теми художниками з різних регіонів нашої країни. На виставці представлені понад 50 робіт українських митців Миколи Бондаренка, Віри Баринової-Кулеби, Нестора Кизенка, Ніни Марченко, Миколи Шевцова, Володимира Куткіна, Івана Новобранця, Ілька Мироненка та інших.

Ця трагедія стала об’єктом навмисного замовчування та ідеологічного табу й мала піти у небуття. Більшовицько-комуністична репресивна система працювала на те, щоб витравити у народу його історичну пам’ять. Інформація про масштабне вимирання українських селян ретельно приховувалася як під час самої трагедії, так і впродовж наступних десятиліть. Сама лише згадка про голод кваліфікувалася як контрреволюційна діяльність, згодом — як антирадянська агітація і пропаганда. Але розвал Радянського Союзу, унезалежнення України прорвали завісу мовчання і світ почув про цю страшну трагедію. А завдяки проєктам, по-дібним до того, який ми відкрили у цьогорічний День пам’яті жертв Голодоморів, світ може не лише почути, а й візуалізувати інформацію про неї.

Відкриваючи виставку, Кирило Ліпатов, голова науково-експозиційного відділу Одеського художнього музею, зазначив: «Якщо у 1980-х роках увага митців концентрувалася на критиці тоталітарного ладу, який призвів до Голодомору в Україні, то вже у новітній час вони повернулися до локального досвіду трагедії».

«Художні твори на рівні емоцій звертаються до підсвідомості та передають жахи страшної трагедії українського народу, влаштованої совєтами 90 років тому. Впевнений, що незабаром, після Перемоги, відкриватимемо й виставку картин, присвячену пам’яті жертв і героїв сучасної російсько-української війни», — наголосив Сергій Орлов, представник Міністерства закордонних справ України в Одесі.

Марина Антонова, директорка зі зв’язків з громадськістю Американсько-української ділової ради, голова правління Міжнародного благодійного фонду «Україна 3000», розповіла: «Загалом колекція нараховує близько 450 робіт різного жанру: картини, плакати, гравюри, малюнки, графічні роботи. Для формування цієї колекції принципово було, щоб усі твори належали українським художникам і, звісно, виконані після 1988 року. Тому що до 1988-го не можна було навіть і згадувати про Голодомор. Ця виставка вже розгорталася в Австра-лії, у Великій Британії — в парламенті, в Канаді й у США — в Чикаго та Вашингтоні. Сьогодні, одночасно з одеською, відкрилася виставка з колекції картин Вільямса Моргана в Ризі».

«Тема Голодомору важлива для розуміння історії України та процесів її формування. Наша відповідальність — передати ці знання молодому поколінню», — підкреслив В’ячеслав Кушнір, доктор історичних наук, декан факультету історії та філософії Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова, голова правління обласної організації Національної спілки краєзнавців України.

Присутні могли прослухати записи спогадів людей, які пережили Голодомор. Ці емоційно насичені матеріали були зібрані й видані у 2003 році в книжці «Їдло-33. Словник Голодомору» письменником-шістдесятником Олексою Різниковим й озвучені журналістами «Суспільне UA: Одеса».

Після відкриття виставки гостей очікувала кураторська екскурсія від Валерія Коршунова.

Дякуємо всім, хто долучився!

Ярослава РІЗНИКОВА,
заступниця начальника департаменту культури, національностей,
релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської ОДА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net