№ 83-84 (22406-22407) четвер-субота 27-29 жовтня 2022 року
Одеса в ЮНЕСКО: відповідальність, а не подарунок
Одеса претендує на включення історичного центру міста в Список всесвітньої спадщини. Це викликало хвилю невдоволень: починаючи з того, що через прискорену процедуру не відбулися громадські обговорення (автори заявки аргументують це надзвичайною ситуацією в країні), і закінчуючи версією, що все це зроблено з єдиною метою — зберегти пам’ятник Катерині II.
Одеситка і співкураторка платформи культури пам’я-ті «Минуле / Майбутнє / Мистецтво», докторка філософських наук Оксана Довгополова проаналізувала 265 сторінок номінаційного досьє, яке оцінюватиме комітет ЮНЕСКО, і пояснює, чому, незважаючи на проблеми, це важливий шанс для Одеси й України.
«Народна» спецоперація
Поки лідери цивілізованих країн світу шукають способи швидкого припинення війни в Європі, перший заступник голови адміністрації президента росії сергій кирієнко (відомий на прізвисько «кіндерсюрприз») усіх обскакав і виніс на публіку вирішення проблеми. Воно просте, як огірок, а головне — не вимагає додаткових капіталовкладень.
Тимурівці не допоможуть
У суботу, 22 жовтня, на всеросійській нараді класних керівників колишній реформатор і нинішній куратор окупаційних адміністрацій в Україні рішуче заявив: «Росія завжди вигравала будь-яку війну, якщо ця війна ставала народною. Так було завжди. Ми обов’язково виграємо і цю війну. Але для цього необхідно, щоб це була саме народна війна, щоб кожна людина відчувала свою причетність».
Світло за графіком
Відповідно до розпорядження НЕК «Укренерго» із 25 жовтня в Одеській області запроваджено графік стабілізаційних відключень для побутових і промислових клієнтів.
Утім, графік потенційних почергових відключень, згідно з яким світло гаснутиме на чотири години, потім на вісім годин воно з’явиться і знову вимкнеться на чотири, на Одещині наразі не застосовується.
Демонтувати! Коли?
Більшість одеситів із тих, хто взяв участь в електронному опитуванні щодо долі пам’ятника «Засновникам міста» (Катерині ІІ), проголосувала за його демонтаж.
20 жовтня на міському порталі «Соціально активний громадянин», де й проводилося опитування, оприлюднили його підсумки. Отож, із 20 вересня по 20 жовтня городяни (саме члени територіальної громади Одеси, зареєстровані у місті й кому вже сповнилося вісімнадцять), могли обрати один із семи варіантів подальшої долі пам’ятника.
Услід за «москвою»
Історико-топонімічна комісія при Одеській міськраді продовжує приводити у відповідність з українським законодавством і духом часу назви вулиць міста. Чергове, вже п’яте, засідання відбулося 24 жовтня в кінозалі муніципалітету, куди членам комісії довелося спуститися через повітряну тривогу, повідомляє «Думська».
Напередодні засідання робоча група, до якої входили одеські історики та краєзнавці, проаналізувала 2200 назв вулиць і відібрала 122, які потребують перейменування.
Бойові автівки від аграріїв
Аграрії півночі Одещини вже відправили на фронт, оснастивши всім необхід-ним, більше десятка автомобілів, здебільшого пікапів, які використовуються мобільними вогневими групами ЗСУ.
От і напередодні Покрови Пресвятої Богородиці хлібороби Подільщини передали ще чотири машини. Бойові автівки вже на передовій, допомагають нашим захисникам громити ворога.
А ми — стійкі й оптимістичні
У рамках вісімнадцятої хвилі проєкту «Україна в умовах війни» Cоціологічна група «Рейтинг» провела чергове дослідження психологічних маркерів: рівнів життєстійкості, психологічного виснаження та стратегії поведінки українців.
А ще соціологи з’ясували, як ми сприймаємо небезпеку ядерної загрози з боку росії та як ставимося до різних країн, оцінюємо їх за індексом «союзника».
Відходить у вічність ціла епоха...
19 жовтня 2022 року пішов із життя заслужений лікар України, головний лікар КНП «Южненська міська лікарня» Роман Васильович ЛИМАНСЬКИЙ.
Він був авторитетною людиною, досвідченим і висококваліфікованим лікарем, мудрим керівником та наставником для молодого покоління медиків.
Народився Роман Васильович 15 липня 1952 року у селі Дубове Миколаївського району Одеської області. У 1980-у закінчив Одеський медичний інститут ім. М.І. Пирогова за спеціальністю «Лікувальна справа».
За період своєї трудової діяльності працював лікарем-травматологом Великомихайлівської районної лікарні, заступником головного лікаря району з мережі Великомихайлівської районної лікарні, головним лікарем Фрунзівського району, головним лікарем Великомихай-лівського району, начальником управління охорони здоров’я Одеської обласної державної адміністрації, а з 2006 року очолював Южненську міську лікарню.
Духовна броня й оберіг
Леся Воронюк ще студенткою у Чернівецькому університеті започаткувала День вишиванки, який згодом став справді міжнародним — і третього четверга травня уже більше десятка років усі свідомі українці намагаються національними вдяганками показати приналежність до єдиної нації. Нещодавно ця ініціатива отримала визнання: стала лауреатом, а також отримала головну відзнаку — премію Європейської спадщини «Європа Ностра 2022 року», премію суспільного вибору (European Heritage Awards/Europa Nostra 2022 року, Public Choice Award). У межах Саміту європейської культурної спадщини-2022 за перемогу українського Дня вишиванки проголосували понад 11 тисяч жителів континенту.
«Укрінформ» (https://www.ukrinform.ua) у проєкті «Культура як зброя» поспілкувався з пані Лесею про важливість креативної прив’язки до національних надбань предків, сучасну їх промоцію та конкурентоспроможність у розмаїтті європейської та світової спадщини, попри багаторічне знецінення всього українського в російській імперії, радянському союзі та в період нинішньої воєнної «денацифікації» росією України. Бо вишиванки, мова, традиції — це духовна броня й обереги.
Фотоода Привозу
Минулого тижня у Музеї української книги Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М.С. Грушевського відбулися відкриття виставки «Привоз — жива легенда Одеси» та презентація книжки «Феномен одеського Привозу».
Автор експозиції й упорядник видання — фотохудожник, журналіст, голова правління громадської організації «Одеська фотографічна асоціація», заслужений діяч мистецтв України Сергій Гуменюк.
Сон під час війни
Здоровий сон важливий для підтримки нормальної роботи та тонусу організму. Та що саме робить сон «здоровим»? Розповідає біологиня, співавторка книги «Коли я нарешті висплюся» Ольга МАСЛОВА.
«Здоровий сон — достатній за кількістю й задовільний за якістю, тобто за тим, як ви почуваєтеся після. Найголовніше мірило — ваше самопочуття», — зазначає науковиця.
Не хвороба, а симптом
Про що сигналізує тривалий кашель?
Кашель — це завжди неприємно. А якщо він довгий час не минає, то ще й тривожно.
Це точно просто кашель? Чи, може, вже ознака того, що моя застуда перетворилася на?.. А тут уже все залежить від рівня вашої фантазії та глибини гугл-пошуку. Маючи тривалий кашель, можна встановити собі купу діагнозів: від лонг-ковіду до раку легенів. Та чи завжди тривалий кашель — це страшно?
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 50 грн.
- на 3 місяці — 150 грн.
- на 6 місяців — 300 грн.
- на 12 місяців — 600 грн.
- Iндекс — 61119
суботній випуск (з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 40 грн.
- на 3 місяці — 120 грн.
- на 6 місяців — 240 грн.
- на 12 місяців — 480 грн.
- Iндекс — 40378
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206