№ 77-78 (22400-22401) четвер-субота 6-8 жовтня 2022 року
Наш народ надихає весь світ
Звернення Президента Володимира Зеленського від 4 жовтня
Бажаю здоров’я, шановні українці!
Сьогодні у нас є хороші новини і з передової, і з дипломатичного фронту.
Перше: українська армія здійснює на півдні нашої країни доволі швидкий і потужний рух у межах поточної оборонної операції. Від російського псевдореферендуму звільнено вже десятки населених пунктів лише за цей тиждень. Це на Херсонщині, Харківщині, Луганщині й Донеччині разом.
Якби не війна...
До «приєднання» чотирьох українських областей до росії більшість українських і західних коментаторів ставиться недостатньо серйозно і схильна називати те, що відбувається, цирком або клоунадою. Зізнаюся, ці події, починаючи з проведення «референдумів» на окупованих рф територіях, хотілося висміяти і забути. А замість огляду помістити на газетній шпальті наказ генерального директора АТ «Укрпошта» Ігоря Смілянського про визнання території московського кремля власністю тієї ж «Укрпошти». Але йде війна, а під час війни — не до жартів.
Ворога небезпечно недооцінювати
Вважати ворога ідіотом зручно тому, що в ідіота не може бути реальної мети. Частина наших політиків і військових переконана, що, віддаючи наказ про масштабне вторгнення російських військ в Україну, путін не мав це за реальну мету, а йшов на повідку емоцій, фактично підсвідомої ненависті до колективного Заходу і «бандерівців», яких Захід використовує, щоб принизити або знищити росію.
Вступ до НАТО: українці — «за»
Якби найближчим часом в Україні відбувся референдум щодо вступу нашої держави до НАТО, то «за» проголосували б 83% наших співвітчизників. Про це свідчать результати загальнонаціонального опитування, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг».
Як зауважують соціологи, підтримка вступу до НАТО нині є найвищою за всю історію спостережень. Так-от, якби референдум відбувся тепер, то ініціативу про вступ України до Північноатлантичного альянсу підтримали б 83% респондентів, проти — 4%, не проголосували б 9%. До речі, буквально у червні відсоток прихильників був на рівні 76%. Отож приріст симпатиків світового безпекового блоку відчутний.
«Православний шахідизм» і неоязичницька теологія війни московського патріарха Кіріла
У своїй новій антиєвангельській «теології війни» московський патріарх Кіріл Гундяєв щоразу по-новому «пробиває дно». Хоча здається, що нижче вже нікуди, але за останні півроку на кожній новій проповіді цей «жрець язичницького бога війни» вражає новими й новими перлами свого скочування в язичництво чи навіть сатанізм.
Ось і цього разу, виправдовуючи мобілізацію в росії на війну проти України та українського народу, московський патріарх озвучив антихристиянські тези, які з точки зору православної теології підпадають під поняття «єресь».
Мова єднання і спротиву
Із 29 вересня в Одесі стартувала фінальна частина XXIII всеукраїнського конкурсу «Українська мова — мова єднання». Свої роботи на нього надіслали понад 360 авторів з усієї країни.
— Цього року ми проводимо конкурс уже в двадцять третє, — зауважив голова Одеської регіональної організації Національної спілки журналістів України Юрій Работін. — Й у воєнний час це особливо важливо, бо нині українська мова є не тільки мовою єднання, а й мовою спротиву, мовою боротьби. Нам надіслали добірки віршів «Сто днів війни», цикли статей, книги, де відображено біль та готовність до звитяги. У номінації «Первоцвіт» ми відзначили вірші та малюнки дітей про війну. Кращі з надісланих творів лягають в основу імпровізованої книгозбірні, яку формуємо на базі нашої організації НСЖУ. За 23 роки уже зібралося понад дві тисячі рідкісних видань, які є своєрідним літописом нашої країни. Цьогоріч, попри всі виклики і труднощі, ми вистояли та продовжили роботу.
Вадим СУХАРЕВСЬКИЙ: «Для українців це війна за правду»
13 квітня 2014 року Вадим Сухаревський, тоді ще старший лейтенант, віддав перший у російсько-українській війні наказ відкрити вогонь по російських бойовиках. Із 2014-го для нього боротьба не припинялася ні на мить. Тепер полковник Сухаревський, який командує 59-ю окремою мотопіхотною бригадою ім. Якова Гандзюка, продовжує її на південному напрямку. «Ми не зупинимося, доки не відновимо наші кордони, не звільнимо наші землі і не повернемо людей з гнітючого полону», — каже Герой України, легендарний командир «Борсук».
— Я, як, напевно, багато хто, до кінця не вірив, що буде повномасштабне вторгнення. Втім, не можна сказати, що ми не були готові. Було вжито усіх заходів для організації бойової роботи підрозділів.
Пам’ятатимемо довіку
Кожен воїн, який віддав життя за Україну, заслуговує на добру пам’ять і почесне місце у Пантеоні Слави, що має постати спершу в серці кожного українця.
6 жовтня — сороковини з дня загибелі командира інженерно-саперного взводу гірсько-штурмового батальйону Василя Васильовича Гаврилова (1984—2022), який правдою та волею стояв за нашу Україну.
Гостинне місто для новонароджених
Найвищою людською цінністю є життя. Право людини на життя — це одне з найважливіших і найвагоміших прав, яке сприяє здійсненню всіх інших прав і свобод. Це право не може оновлюватися чи відбиратися. Тому захист прав на життя належить до найцінніших пріоритетів людської цивілізації.
Але під час війни саме ця цінність опиняється під ударом. А найбільш беззахисними є діти. За офіційними даними, на початок другої декади вересня цього року в Україні через війну постраждали 1133 дитини, з них 384 загинули і ще 749 зазнали поранень. Українська влада неодноразово повідомляла про факти примусової депортації українців, у тому числі дітей без батьків, до росії. Загарбники депортували понад два мільйони жителів тимчасово окупованих територій України, серед яких кілька сотень тисяч дітей. Діти — це генофонд нашої країни, її майбутнє, тому цей злочин не має терміну давності.
«Планета довгожителів» не сходить з орбіти
Непроста це справа — проводити фестивалі під час війни, та ще й для такої непростої — маломобільної — цільової аудиторії. Але напередодні Всесвітнього дня людей поважного віку (1 жовтня) дев’ятий фестиваль «Планета довгожителів» таки відбувся, попри не дуже сприятливі умови. І видався одним із найщиросердніших, бо за постійної тривоги кожен день життя відчувається особливим...
Напередодні фестивалю його організаторка — громадська організація «ІТ-бабусі» — провела п’ять тренінгів з правової освіти, які у різних районах міста відвідали 106 пенсіонерів. Упродовж тижня мешканців «Планети довгожителів» запрошували до театрів, вони долучалися до читок сучасних п’єс...
З аналогіями і без них
Одеський академічний український музично-драматичний театр ім. Василя Василька показав дещо оновлену виставу «Серце навпіл», створену за новелами Марії Матіос. Авторка, відома українська письменниця, внесла деякі незначні корективи, й інсценізація заграла яскравішими барвами.
Вистава-одкровення… Так назвали автори свій твір. Філософське поняття, яке надає широкий спектр почуттів, а передовсім — цілковиту взаємну відкритість акторів і глядачів…
Без шансу на байдужість
3 жовтня відзначила своє 65-річчя Люко Дашвар — культова українська письменниця, журналістка та сценаристка, лауреатка низки престижних літературних премій («Коронація слова», «Книга року ВВС» тощо) та володарка численних нагород, у тому числі «Золотий письменник України» (2012). Справжнє її ім’я — Ірина Чернова.
Книги Люко Дашвар — неоднозначні, захоплюючі та динамічні життєві історії, котрі вражають, а інколи й шокують своєю реалістичністю. Саме завдяки роботі в журналістиці письменниця відкрила для себе багато нового, познайомилася з долями найрізноманітніших людей. Прототипи її літературних героїв та сюжетів здебільшого побачені чи почуті особисто. В одному з інтерв’ю вона зазначила: «Життя кожної людини — легенда. Навкруги — тисячі захоплюючих історій. Головне — розповісти їх цікаво».
Сіроманці
Вовчик-братик, сірий гість, сіроманець…
Вовки фігурують у цілій низці казок більшості народів світу. Їм відведені ключові ролі у міфах та легендах багатьох етносів. Згідно з дослідженнями, що спираються на наскельні малюнки, знайдені фігурки з глини, прикраси з кісток, зубів тощо, вовки були тотемними тваринами племен, які колись населяли і територію нашої держави.
У слов’янській міфології, скажімо, Хорс — бог сонця і місячного світла — був заступником вовків і сам міг перетворюватися на білого вовка.
Готуючись до мирної весни
Упродовж осені ДТЕК «Одеські електромережі» встановить у нашій області щонайменше 30 лелечих гнізд на електричних опорах у рамках еколого-просвітницького проєкту #Лелеченьки.
Щоб привернути увагу суспільства до захисту лелек та збереження довкілля, компанія, уже традиційно, долучатиме до цієї ініціативи лідерів думок та небайдужих жителів Одещини. Зауважимо, що проєкт #Лелеченьки відповідає Цілям сталого розвитку ООН (№15 «Захист екосистем суші»).
Серцевий напад
Серцево-судинні захворювання є основною причиною смерті в усьому світі. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, у 2019 році від них померло 17,9 мільйона людей, що становить 32% усіх смертей на планеті. Із цих смертей 85% були спричинені інфарктом та інсультом.
Що робити, щоб запобігти розвитку серцево-судинних хвороб (зокрема інфаркту), як розпізнати серцевий напад та зменшити ризик повторного? Про це — у публікації до Всесвітнього дня серця, що відзначався 29 вересня.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 50 грн.
- на 3 місяці — 150 грн.
- на 6 місяців — 300 грн.
- на 12 місяців — 600 грн.
- Iндекс — 61119
суботній випуск (з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 40 грн.
- на 3 місяці — 120 грн.
- на 6 місяців — 240 грн.
- на 12 місяців — 480 грн.
- Iндекс — 40378
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206