Переглядів: 1200

Байдужі до щедрості

Хоча репутація відіграє важливу роль у собачій або вовчій зграї, ці тварини, швидше за все, не можуть скласти аналогічної думки про людей, зокрема не думають про них як про «щедрих» або «жадібних».

Серед тварин, що живуть групами, формування репутації особин може відігравати важливу роль у соціальній взаємодії. Оскільки собаки теж здатні ефективно спілкуватися і співпрацювати з людиною, дослідники висунули гіпотезу, що вони здатні й формувати думку про окремих людей, спостерігаючи за їх взаємодією з іншою твариною. Однак дослідження на цю тему давали неоднозначні результати, а відтак залишалося відкритим питання: чи з’явилася ця здатність у домашніх собак, а чи вона вже була присутня у їхніх предків — вовків? Тепер учені з Віденського університету ветеринарної медицини (Австрія) довели, що собаки не формують думку про людину як про «щедру» або «жадібну» щодо їжі після прямої або непрямої взаємодії з нею. Як і вовки.

Автори дослідження, результати якого опубліковані в журналі PLOS One, провели експеримент за участю собак та вовків. Кожна тварина спостерігала за взаємодією між двома людьми і собакою, при цьому одна людина була «щедрою» і годувала собаку, а друга — «жадібною», відмовляючи в їжі. Потім тварина-спостерігач могла вибрати, до якої з двох осіб, що брали участь у попередній взаємодії, підійти. У наступному експерименті науковці перевірили, чи формує кожна тварина думку про людину після безпосередньої взаємодії, під час якої вона або годувала, або відмовлялася давати їжу.

Результати дослідження показали, що ні собаки, ні вовки не сформували думки про людину після непрямого спостереження або прямої взаємодії з нею. Таким чином, ідея про те, що собаки або вовки здатні складати думку про людей, залишилася непідтвердженою. Утім, вовки все ж звертали більше уваги на «щедру» людину, спостерігаючи за її взаємодією з іншою твариною. Крім того, деякі піддослідні віддали перевагу саме «щедрій» людині, ґрунтуючись одночасно на спостереженні та власному досвіді.

Вчені планують продовжувати дослідження на цю тему. Але не всі експерименти можливі з етичних міркувань. Так, згідно з однією з гіпотез, тварини найефективніше формують думку про людину в небезпечних і стресових для себе ситуаціях.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net