Переглядів: 735

Тепловий басейн у... Тихому океані

У північно-східній частині Тихого океану науковці виявили ділянку площею 3 мільйони квадратних кілометрів, що стала місцем зародження морських теплових хвиль. Тут океан нагрівається сильніше, ніж у середньому, а екстремальні температурні коливання трапляються у 4,5 раза частіше, до того ж втричі інтенсивніші та в 9 разів триваліші, ніж деінде. 99% цього явища можна звести до антропогенних кліматичних змін, вважають учені.

Океани — важливий буфер кліматичної системи, але й вони зазнають впливу кліматичних змін. Температура води практично щорічно досягає рекордних показників і морські теплові хвилі зуст-річаються значно частіше й тривають значно довше, ніж раніше. Особливо виразні такі тенденції на північному сході Тихого океану. Тут останнім часом виникло кілька великих зон з аномально теплою водою, де температура не знижувалася упродовж трьох років.

«Ці справжні температурні аномалії чинять руйнівний вплив на екологію океану, — повідомляють Арміне Бархордарян із Гамбурзького університету та її колеги. — Продуктивність океанів різко знизилася, тут відбувалися масові вимирання морських птахів та інтенсивніше цвіли водорості, що продукують небезпечну отруту». Перша теплова хвиля почалася 2014-го й тривала 600 днів, друга розтяглася на три роки — із 2019-го по 2021-й.

Що провокує ці аномалії? І чому вони постійно трапляються на північному сході Тихого океану?

Вимірювання засвідчили, що принаймні перша теплова хвиля могла бути тісно пов’язана з тихоокеанським кліматичним явищем Ель-Ніньйо, однак досі було незрозуміло, наскільки важливі в цьому процесі антропогенні кліматичні зміни.

Аби це з’ясувати, Арміне Бархордарян та її команда здійснили так званий атрибутний аналіз. У своєму дослідженні науковці реконструювали події та супровідні стани двох різних, проте су-міжних моделей океанічного клімату. На обох десятки разів здійснювали симуляції за однакових фізичних параметрів, але різних показників парникових газів і глобальних температур. Порівняння з реальними даними дають змогу визначити, яка частка у тому, що відбувається, належить кліматичним змінам.

Крім того, вчені проаналізували історичні показники і з’ясували, як частота, інтенсивність та тривалість морських теплових хвиль змінювалися із 1982-го. Так ось, відтоді у північно-східній частині Тихого океану було 40 теплових хвиль, 31 з яких — впродовж останніх 20 років. Вони були в 4,5 раза частішими, у дев’ять разів тривалішими і втричі інтенсивнішими, ніж у першій половині проаналізованого періоду. Лише з 2014-го відбулося три такі події, коли морська температура в цій частині океану підвищувалася на 5 — 6 градусів.

Але чому? Відповідь дав атрибутивний аналіз. «Без впливу парникових газів поява таких теплових хвиль була б украй малоймовірною: події на кшталт «теплової краплі» (the Blob 2019 — 2021 років у такому випадку наступили б з імовірністю меншою одного відсотка)», — повідомила команда вчених. Іншими словами: те, що частота теплових хвиль збільшується, на 99% зумовлюють саме кліматичні зміни.

З’ясувалося і ще дещо: зовсім не випадково, що теплові хвилі почастішали саме на північному сході Тихого океану. Адже там науковці виявили довготривалі аномалії: на території зав-більшки майже три мільйони квадратних кілометрів морська вода навіть за межами теплових хвиль тепліша за норму. Ця територія в середньому нагрівається на 0,4 градуса кожні 10 років, зима тут на 11 днів коротша, а літо триває 38 днів.

Науковці припускають, що відкритий тепловий басейн у Тихому океані згодом може стати місцем зародження теплових течій. «Це не лише зумовлює неймовірну небезпеку для біорізноманіття, — зазначила Арміне Бархордарян. — Це може також призвести до того, що в морській екосистемі перейдуть рубіж, за яким відновлення стане неможливим».

Надя ПОДБРЕГАР.

Джерело: https://zbruc.eu.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net