Переглядів: 945

Екологічна потуга грибкового царства

Науковці з Товариства захисту підземних мереж (SPUN) розпочали проєкт із картографування та збереження підземних грибкових систем планети, щоб боротися зі зміною клімату. Гриби можуть уповільнити швидкість повернення вуглецю з лісових ґрунтів в атмосферу, допомагаючи лісам довше утримувати СО2 у деревах і в землі, повідомляє портал «Екополітика» з посиланням на The European Sting.

Як зазначають учені з Бостонського університету (США), гриби відіграють вирішальну роль у допомозі лісам поглинати вуглець і боротися з потенційними наслідками зміни клімату.

Гігантська підземна мережа грибів, що живуть у лісах, стала відомою як Wood Wide Web, але про неї та її значення в боротьбі зі зміною клімату інформації наразі дуже мало. Дослідники вважають, що мікоризні гриби є однією з найбільших невикористаних ділянок науки про клімат.

«Мільярди тонн вуглекислого газу щороку надходять із рослин у грибкові мережі. Ці потоки допомагають зробити ґрунти другим за величиною, після океанів, поглиначем СО2», — підкреслюють у SPUN.

Знищення лісів створює майже стільки ж викидів парникових газів, скільки й глобальні автомобільні перевезення. За даними ООН, щороку з планетної мапи зникають близько 12 мільйонів гектарів. Грибні мережі перебувають під загрозою через розширення сільського господарства, використання хімічних добрив і пестицидів, вирубування лісів та урбанізацію. А ще вони не можуть вижити без своїх рослин-союзників.

«У 2012 році ми об’єднали понад 150 партнерів, які працюють у Латинській Америці, Західній і Центральній Африці та Південно-Східній Азії, щоб створити Альянс тропічних лісів-2020 — глобальне державно-приватне партнерство для сприяння інвестиціям у системні зміни», — йдеться у публікації.

Альянс допомагає виробникам, торговцям і покупцям товарів у створенні ланцюгів поставок без вирубування лісів, а також бореться з їх вирубуванням, пов’язаним з виробництвом олії, яловичини, сої, целюлози та паперу.

Експерти-міконавти збирають тисячі зразків, щоб скласти глобальну карту грибкових мереж. Потім SPUN, застосувавши машинні технології, планує створити картину цих мереж і визначити їхню роль як поглиначів вуглецю. Це картографування використовуватиметься для визначення пріоритетних місць, які можуть накопичувати більше СО2 й виживати в екстремальних кліматичних явищах.

«Краще розуміння підземних екосистем — це велика можливість для ініціатив у сфері біорізноманіття та клімату, — переконує член правління SPUN Марк Терчек. — Грибкові мережі лежать в основі життя на Землі. Якщо дерева є «легенями» планети, то грибкові мережі — «циркуляційними системами». Ці мережі здебільшого не вивчені, але залишаються одним із найбільших невикористаних важелів у науці».

Гриби також можуть підвищити ефективність сільського господарства, адже засівання ґрунту «дружнім грибком» розглядається як перспективна технологія для сталого землеробства. Так, арбускулярні мікоризні гриби здатні сприяти збільшенню родючості ґрунтів та знижувати рівень CO2 в атмосфері.

«Глобальна карта грибкових мереж може дати нам усім більш стійкий шлях у майбутнє», — наголошують автори публікації.

Катерина БЄЛОУСОВА.

Джерело: https://ecopolitic.com.ua.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net