Лінія оборони між вухами
У лідерів західних країн тонке розуміння гумору. На саміті Великої сімки 26 червня прем’єр Великобританії Борис Джонсон запропонував колегам зняти піджаки, роздягнутися до пояса і сісти на коней, як у 2009 році зробив володимир путін. Щоб виглядати крутішими. Пропозицію відкинули. У замок Ельмау не встигли доставити коней. Притиснути противника союзники вирішили, зміцнюючи єдність. На словах. Справи залишили до саміту НАТО в Мадриді, куди «Сімка» в повному складі переїхала 28 числа з Баварії.
Кінець «відчинених дверей» і нова реальність
У Мадриді справді все завертілося, закрутилося й набуло форми Стратегічної концепції нової реальності безпеки. У концепції десятирічної давності російська федерація ще іменувалася партнером. Тепер колишнього партнера вважають «найсерйознішою і прямою загрозою нашій безпеці», як висловився генсек НАТО пан Столтенберг. Китай у «новій реальності» посів друге місце. Пекін просто ігнорує і нехтує системою західних цінностей, а москва демонстративно відмовляється від діалогу. Ідеологія «відчинених дверей» у подібних умовах марна і навіть небезпечна.
НАТО не виносить на публічне обговорення свої військові оперативні плани. Але ще до мадридського саміту стало зрозуміло, що один з по-дібних планів схвалений усіма без винятку країнами-членами Північноатлантичного альянсу. Це збільшення в кілька разів (щонайменше вдвічі) присутності військ та озброєнь на території Східної Європи. Конкрет-ніше — у тих країнах блоку, які мають спільні кордони з росією і Білоруссю. У тих, яким загрожує небезпека бути втягнутими в спровоковану росією війну.
Найбільша небезпека загрожує країнам Балтії. Естонія, Латвія та Литва мають невеликі армії, а контингенти союзників, розташовані в цих державах, настільки нечисленні, що не здатні чинити агресору тривалого опору. До того ж, викликає занепокоєння примітивне розуміння «деескалації», яке побутує серед західних політиків. Ухвалення рішень не до, а після початку нападу і воєнних дій. На цей феномен звернула увагу прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас. Вона зауважила, що стратегія звільнення країн Балтії через півроку після їх захоплення росією означатиме їх повне знищення.
Хочеться вірити, що на мадридському саміті ухвалять своєчасне рі-шення і швидко втілять його в життя. А до цього, як в Естонії, так і скрізь, головне — готовність народу до оборони і до спротиву агресорам. Най-краще цю думку висловив командувач оборонними силами Фінляндії генерал Тімо Ківінен, коли, коментуючи воєнні дії в Україні, заявив, що головна лінія оборони проходить між вухами. Тобто у свідомості. Фінляндія в цьому сенсі — приклад. Вона вистояла і зберегла незалежність у «зимовій війні» 1940 року. Вона відстояла свій вибір після Другої світової війни. І весь довгий і важкий період під боком СРСР крок за кроком зміцнювала обороноздатність.
Подаючи заявку на вступ до НАТО разом зі Швецією, Фінляндія тепер не шукає і не просить захисту, а сама пропонує НАТО можливість зміцнити свій північний фланг. І нема сумнівів, що цю допомогу рано чи пізно Пів-нічноатлантичний альянс прийме.
Ніхто не хоче війни, а воювати доведеться
Якщо українці у війні з Росією захистять незалежність, наша країна теж стане повноправним членом НАТО. Тільки не треба поспішати і вимагати неможливого. Як-от постачання зброї, якої у країн Альянсу критично бракує. Або вступу у війну, до якої більшість лідерів цих країн не підготовлені ні економічно, ні у військовому сенсі. Про те, що у населення Старої Європи і Північної Америки, звиклого до комфортних умов, є «між вухами», не варто згадувати. Ніхто не хоче війни, а воювати з путінською росією доведеться. Як свого часу довелося воювати з гітлерівською Німеччиною.
При цьому нема сенсу обмежувати воєнні дії українською територією і наполягати на тому, щоб війна за наші кордони не переступила. Коли стратегічні бомбардувальники росії обстрілюють українські міста ракетами з неба Прикаспію, коли російські кораблі роблять те ж саме з акваторії Чорного моря, їх командирам наплювати на кордони. І карти їм не указ. Нема сумніву: за перших ознак воєнної поразки України з кремля надійде наказ донести «спецоперацію» до Ла-Маншу. Європу тоді доведеться відвойовувати так, як зараз доводиться відвойовувати український Херсон. І не факт, що швидко відвоюють.
Можливо, правильніше було б країнам НАТО відкинути забобони і, захищаючи Україну, хоча б вербально оголосити росії війну? Великобританія та Франція в 1939 році так вчинили. Формально виконали обов’язок щодо Польщі. Відрізали можливість майбутньої торгівлі з Гітлером і переділу світу на умовах Берліна — Москви. Світова війна через півтора року все одно почалася. Але почалася, коли «між вухами» французів з’явилася готовність воювати з німцями, а у британців з’явився стимул до опору німцям до кінця.
Попри грізний тон мадридської декларації і низку конкретних заходів щодо зміцнення безпеки, можливість політичної торгівлі НАТО з москвою за рахунок України, мусимо визнати, зберігається. Північноатлантичний альянс не є державою. Країни, що входять до нього, ведуть незалежну одна від одної політику в усіх галузях. В Італії, наприклад, навіть у правлячій коаліції нема єдиної думки про те, чи продавати нашій країні зброю. У Франції та Німеччині до сьогодні не вдалося домогтися єдиної позиції щодо розширення економічних санкцій проти росії. Як наслідок — від експорту в Європу (переважно газу, нафти та нафтопродуктів) кремлівський режим отримує в кілька разів більше грошей, ніж витрачає на війну в Україні.
У Сполучених Штатах Америки восени проміжні вибори до Конгресу. І хоча в громадській думці США існує консенсус щодо підтримки України, республіканці й демократи на чолі з Байденом намагаються на мінімальних розбіжностях щодо надання зброї нашій країні будувати виборчі кампанії. Єдиною країною і єдиним урядом, що підтримують Україну беззастережно, є зараз Великобританія та її прем’єр Борис Джонсон.
Після битви один на один з Третім Рейхом у нескорених остров’ян у 1940 році «між вухами» виросли мозолі перемоги. У нас такі мозолі теж з’являться.
Слава Україні!
Леонід ЗАСЛАВСЬКИЙ.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206