Переглядів: 837

Елла ЛІБАНОВА: «...Ми є носіями цих цінностей, можливо, більше, ніж будь-хто»

Про те, як українці показали себе у перші сто днів повномасштабного вторгнення, що нового самі в собі відкрили та наскільки важливо не втратити ці якості нашого суспільства, журналістка «Фактів ICTV» (https://fakty.com.ua), ведуча рубрики «Огляд соцмереж» розмовляла з директоркою Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи НАН України, академіком Еллою ЛІБАНОВОЮ.

— Елло Мерленівно, що показали 100 днів великої війни? Чи змінилися українці за цей час? Їхні пріоритети, цінності?

— Цінності, безумовно, не змінилися. Цінності так швидко не змінюються, можливо, це й на краще. Змінилися поведінкові стратегії. Я не пам’ятаю такого прикладу в Україні, щоб «Ми» домінувало над «Я». Тому що ми взагалі-то індивідуалісти, колгоспи — це не про нас, радгоспи — тим більше. А от під час війни ми зрозуміли, що об’єд-нання необхідне, і без нього нічого не буде. Моя хата скраю — це добре, але не завжди дає змогу врятуватися від ворога і зустріти його так, як потрібно. Це перше.

Друге — під час війни головною поведінковою рисою є ненависть до ворога. Я завжди згадую: під час Другої світової війни була стаття Еринбурга «Убей немца». Тоді акцент вперше було перенесено з фашиста на німця, тобто з окремої групи, ідеології — на все населення, на всю націю. І я, чесно кажучи, боюся цього, бо це нічого не змінить у Росії, але це погано для нашої ментальності. І я поки що не бачу цього… Безумовно, несприйняття є, і це зрозуміло — після Бучі, Маріуполя, Бородянки… І поряд з цим утворилося абсолютно фантастичне прагнення допомоги ближньому. Мені не хочеться переходити на релігійні терміни, але воно дуже подібне.

Подивіться, як люди допомагають одне одному в укриттях, як вони допомагають біженцям… Люди намагаються поді-литися всім, що вони мають. У нас змінилися взагалі оцінки того, що є важливим, а що — другорядним. Ми перестали думати про класні квартири, про машини, про брендовий одяг, ми просто зрозуміли, що є що. І це стало певним поштовхом, щоб ми по-іншому почали оцінювати свої міжособистісні стосунки.

Я абсолютно переконана в тому, що дуже важливою рисою новітніх змін стало формування, я сподіваюся, сталого громадянського суспільства. Ми знаємо приклади у нашій новітній історії, найновітнішій, коли майдани були і громадянське сус-пільство демонструвало свою силу, а потім воно відходило в тінь. У мене є навіть не очікування — сподівання чи надія, що люди, які збагнули свою силу і своє значення, просто так цим не знехтують. Тому що дуже важливо, щоб усі ці нові якості, яких ми набули за ці сто днів, збереглися. Я не про ненависть до ворога, я про те, як ми бачимо свою поведінку, як ми бачимо стосунки з іншими людьми, як ми бачимо роль держави в нашому суспільстві. Я думаю, вона зміниться. І мені видається, що економічні вигоди в Україні перевищать економічні втрати.

Безумовно, ніщо не може компенсувати смерті людей, тут навіть не треба це обговорювати. Але мені здається, що відбудова, а точніше — розбудова нової української економіки дасть можливість нам доєднатися принаймні до європейських країн і не пасти задніх. Тут я не про те, будемо ми членами ЄС чи не будемо — це політичне питання. Я про те, чи ми зрозуміємо, що ми не гірші за поляків, за угорців, за італійців, за німців. Чи ми все ж таки відновимо комплекс меншовартості або ж мені здається (можливо, я занадто оптимістично налаштована), що ми його позбулися.

Ми розуміємо, що наші Збройні сили нічим не гірші за російські, які весь час сприймалися світом як друга армія світу. Друга армія світу! І втричі менша за чисельністю Україна дає гідну відсіч. Я думаю, це дуже важливо, тому що ми перестанемо пригинатися, ми почнемо сприймати себе як гідного су-б’єкта міжнародної політики. Якщо ми так будемо себе сприймати, нас так сприйматиме зовнішній світ. Це необхідна умова, от без цього ми не зрушимо…

Повну версію інтерв’ю читайте в друкованій версії «Чорноморських новин», або на сайті «Фактів».

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net