Переглядів: 894

Не уподібнюймось до ворогів!

Мова — зброя! Але ж не ганебна мова, бо ганебна (нецензурна) — лише послаблює.

Із чиїх тільки вуст не звучать у ці дні матюки?! Телеканали навіть не «запікують» (не приглушують) ці ганебні слова. На кого ми перетворюємося? З ким уподібнюємося?! А з нашим ворогом.

Нецензурщина — це ще й негативна енергія, яку кожен із нас поширює, замість того, щоб нести позитив. Більше того, ті, хто користується нею, засвідчують своє збіднене мовлення, свою деградацію. І жодних виправдань тут нема і не може бути! А-а-а, ви так знімаєте нервове напруження? І що, допомагає? А чому не з допомогою українських слів-відповідників? Не знаєте? То шукайте, ви-вчайте українську лексику, вона — пребагата, навіть на лайливі слова, але наші слова — не соромітницькі.

Можна ще якось зрозуміти вживання ганебних слів, коли людина говорить про щось страшне згарячу, усно, одразу, не встигнувши поміркувати, чим їх можна замінити. Позаяк усне мовлення тим і відрізняється від писемного, що перше — необдумане. Але коли ці слова з’являються на телеекранах, на білбордах, у дописах в інтернеті, та ще й від відомих людей, — це, гадаю, недопустимо. І насамперед тому, що їх читають навіть діти. І дуже скоро це ввійде у їхнє мовлення. І в них буде виправдання: «А по телевізору так говорять… А поет так написав у вірші…». Раніше таких слів не писали, а якщо й десь траплялося, то писали їх не повністю, а з трьома крапками всередині слова.

Ми перервали наш, український, звичай і традицію бути поміркованими, красномовними, знецінили й очорнили благодать, яку несе культурне слово, очорнили словами проклять і матюків. Матюччя стало вже не просто емоцією, а й громадянською позицією, словами, які заполонили все. Такого у нас ніколи не було.

Ми довго можемо виправдовуватися, що нібито мат знімає стрес і таке інше. Але… Люди, ми перейшли на мову ворога! Таке мовлення — це його норма: і дорослих, і дітей, і так званої еліти (публічних людей). Це вони, знавіснілі, безпардонні, безкультурні, криють усе і всіх своїм матом. І живуть із ним, утопившись у словесному бруді з головою, й несучи негатив світові.

Згадаймо часи, коли «Слово було Богом». Себто до Слова (Мови) ставилися як до Бога. Як до Святині. Як до Зброї. Зброї за Добро, за Правду, за Мир.

Згадаймо мовлення наших бабусь і дідусів, яке не було засмічене ганебною московинською нецензурщиною.

Повернімо собі таке Слово, його Святість! Зупинімо всю цю нецензурщину! Щоб Бог не відвернувся від нас у важкій ситуації.

А тепер про наші, українські, слова, якщо комусь так хочеться когось лаяти-проклинати. Хоча… Ви ж — християни? А що каже християнська заповідь? Що проклинати — гріх! Та й, мабуть, не лише християнська, бо наша національна мораль таку заповідь мала ще у дохристиянські часи…

Отож вибирайте, що з цих перлів годиться для ворогів:

Щоб ти запався! Щоб ти з пуття зійшов! Щоб ти землі наївся! Щоб ти золи наївся! Щоб ти ломця наївся!  Щоб ти луснув! Щоб ти місця собі не знайшов! Щоб ти чемериці наївся! Щоб ти муравиці напився! Щоб ти сказився! Щоб ти нагнувсь і не розігнувсь! Щоб ти захоробився! Щоб ти наївся обметиці! Щоб ти не знав, який ниньки день! Щоб ти правцем став! Щоб ти рачки лазив! Щоб ти скис! Щоб тебе злидні обсіли! Щоб ти скрутився! Щоб ти сонця не бачив! Щоб ти тріс! Щоб ти не доїхав, а назад не вернувся! Щоб ти світла не побачив! Щоб ти щастя не знав!

А смоли б тобі гарячої до рота! Стонадцять чортів тобі в хвіст! Чорт би тебе за душу взяв! Стосот дияволів на тебе! Трясця твоїй матері! Триста болячок тобі в печінку! Тьфу на тебе! А чорти взяли б тебе! А взяв би тебе дідько! Хай тебе вирве! А бодай тобі лиха не було! А бодай тобі мешти намокли! Щоб у тебе пір’я в роті поросло! Щоб із тебе вийшла пара! Щоб тебе дідьки взяли! Щоб ти був спрігся! Щоб тобі очі вилізли на потилицю! Щоб ти сказився! А бодай тебе миша вбрикнула! А бодай тебе чорти вхопили! А бодай ти пропав! А бодай ти смоли в пеклі напився! Хробака тобі в рот! А бодай тобі в печінках гекнуло! А бодай тобі грець! А бодай тобі добра не було! А бодай тобі жаба на ногу наступила! А бодай тобі заклало! А бодай тобі тисячу чортів! А бодай тобі в горлі кістка стала! А бодай тобі язик усох!

Щоб тобі пусто було! Щоб тобі дух сперло! Щоб тобі булька з носа вискочила! Щоб тебе дрібні воші обсипали! Щоб тобі вилізло! Щоб тобі всі зуби поламалися об сухий гречаник! Щоб тобі добра не було! Щоб тобі заціпило! Щоб тобі кіт бовтуна зніс! Щоб тобі курка на ногу наступила! Щоб тобі на тім світі чорт бороду обсмалив! Щоб тобі очі на лоба повилазили! Щоб тобі повилазило! Щоб тобі рачки лазити! Щоб тобі свиня здохла! Щоб тобі світа білого не бачити! Щоб тобі сто чортів! Щоб тобі хата згоріла! Щоб тобі черево лусло! Щоб тобі чорно було! Щоб тобі чорт кумом став! Щоб тобі щастя не було! Щоб тобі язик руба став!

А хай тобі всячина! А нехай тобі трясця! А нехай тобі нічого не вдасться! Аби тобі грім пальнув з ясного неба! Аби тобі все клином було! Бодай на тебе кольки й трясці! Бодай на тебе ломоти і гризоти! Бодай тебе грець трапив! Бодай тебе трясця взяла! Бодай тебе цап буцнув! Бодай ти галушки не проковтнув! А щоб ти вдавився! Най тебе нагла кров заллє! Хай тебе із землею змісить! Хай ти скиснеш! Хай тобі абищо! Хай тобі всяка всячина! Бодай ти тричі запався! А хай тобі цур! Хай тобі грець! Хай тобі дідько! Чорт би тебе спік! Чорти б тебе вхопили! А хай тобі пек! Чорти б тебе лупили! Бодай тебе на марах винесли! Бодай тебе той знав, що трясе очеретами!

А добра б тобі не було! А грім тебе бий! А заклало б тобі! А западись ти! А холери на тебе нема! А скис би ти! А стукало б тобі по голові! А хай тобі абищо! А хороби на тебе нема! А холєра б тебе взяла ше до вечора! Аби тебе побило! Бери тебе морока! Бодай на тебе завійниці й перелоги! Дідько б тебе вхопив! Щоб тебе шляк трафив! Бодай тебе в жито головою! А пес би тобі губи облизав! А кров би тебе нагла залляла! А крутила б тебе лиха година! Лихо тебе бери! Матері твоїй грець нехай! Матері твоїй ковінька! Матері твоїй хиря! Най би тебе пранці з’їли! Неварений кисіль твоєму батькові в горло! Побрав би тебе стопекельний диявол! Сіль тобі в очі!

Щоб тебе вдавило! Щоб тебе перша куля не минула! Щоб тебе підняло і гепнуло! Щоб тебе вертіло! Щоб тебе взяло за печінки! Щоб тебе взяло й не відпустило! Щоб тебе вхопило! Щоб тебе грім побив! Щоб тебе заґрабали вже! Щоб тебе чорти в пеклі смажили! Щоб тебе колька сколола! Щоб тебе лиха біда побила! Щоб тебе Морена побила! Щоб тебе носило і не посадило! Щоб тебе коза з’їла! Щоб тебе різало коло пупа! Щоб тебе розірвало! Щоб тебе розперло! Щоб тебе скрутило! Щоб тебе муха вбрикнула! Щоб тебе нечиста сила взяла! Щоб тебе чорти на лотоках рознесли! Щоб тебе свята земля не прийняла!..

Любов СЕРДУНИЧ
і народна творчість.
смт Стара Синява (Хмельниччина).
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@gmail.com