Кожен час плете свої мережива...
Вишиті картини, мережані серветочки, подушки-думочки, рушники… У галереї «Діалоги» відкрилася виставка «Мережива часу», мета якої — повернути пам’ять про недооцінену творчість жінок-рукодільниць, які своїми руками створювали красу.
Упродовж півроку ініціаторки проєкту збирали старовинні речі ручної роботи, записували історії рукодільниць і створених ними виробів, та раптом почалася війна...
І все ж виставка — відбувається.
У двох залах творчого центру «Діалоги» — яскрава, насичена кольорами палітра розмаїтих предметів, цілий світ мирних речей, які створювали одеситки-рукодільниці в різні часи і які, здебільшого, виходять або й уже вийшли з ужитку. Тут є мережані підстаканники, плетені сумочки, комірці, скатертини.
На відкритті — багатолюдно. Сьогодні в місті не густо з культурними заходами, тож люди прийшли, щоб поспілкуватися, побути у затишку, у світі речей із дитинства.
Разом із тими речами прийшли й цікаві оповіді, в яких не лише історія предметів, родин, міста, а й цілої епохи. І за кожною мережаною серветкою, за кожним вишитим рушником — жіноча доля...
Серед експонатів — багато старовинних фотографій і навіть примірник нашої газети, яка писала літопис ХХ століття Одещини, яку передплачували й читали в багатьох родинах...
Учасники виставки ділилися своїми розповідями. Одна з них — від і музиканта Олексія Семеніщева:
— У моєї бабусі руки росли з правильного місця. Вона завжди вишивала, до самої своєї смерті. Вони приїхали в Одесу з Дунаю, там дідусь був начальником прикордонної застави. Діда перевели служити до Одеси, коли моя мама стала студенткою університету.
Він ходив на роботу у сорочці з найтоншого батисту, яку бабуся пошила на швейній машинці «Зінґер» і вишила своїми руками. Вишиванка була така гарна — одна на всю Одесу, і на неї всі задивлялися.
Начальник дідуся також звернув на неї увагу. «Хай твоя дружина пошиє таку сорочку й мені», — запропонував він своєму підлеглому.
На це дід відповів: «Це моя дружина, і вона вишиватиме сорочки тільки мені і нашим дітям».
Після цього між ними виник цілий виробничий конфлікт. Жорстке протистояння тривало якийсь час, але дід був непохитним. З ним мало хто міг сперечатися.
Дідову сорочку ми довго берегли. Я також носив ту вишиванку, коли виріс…
Те, що створюють для нас своїми руками наші мами й бабусі, — це все залишається у нашій пам’яті...
Під час відкриття виставки звучали особисті історії, пов’язані з рукоділлям, вірші та пісні...
Одна із цілей «Мережив часу» — зібрати кошти на допомогу ЗСУ. Деякі з експонатів можна придбати, і виручені гроші будуть переказані на придбання тактичних аптечок і важливих компонентів для них.
Виставка організована громадською організацією «ВСАД «ІТ-бабусі» у рамках проєкту «Гуманітарний штаб «Хранителів часу», що реалізується за підтримки Forum ZFD.
Ольга ФІЛІППОВА.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 50 грн.
- на 3 місяці — 150 грн.
- на 6 місяців — 300 грн.
- на 12 місяців — 600 грн.
- Iндекс — 61119
суботній випуск (з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 40 грн.
- на 3 місяці — 120 грн.
- на 6 місяців — 240 грн.
- на 12 місяців — 480 грн.
- Iндекс — 40378
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206