Переглядів: 917

Спустошені землі

Якою буде природа України після війни

З початку повномасштабної агресії російські війська обстрілюють нафтобази та великі промислові об’єкти по всій Україні. У ґрунт і підземні води потрапляють важкі метали від снарядів та військової техніки. Пожежі у лісах і степах знищують природне середовище рідкісних видів. Війна нещадно руйнує всю природу — страждають повітря, вода, земля, рослини і тварини.

Захоплення й обстріли атомних електростанцій, розміщення там техніки та підриви боєприпасів загрожують техногенною катастрофою, яка зробить довколишні території непридатними для життя людини, застерігає BBC News Україна (https://www.bbc.com/ukrainian).

Усе це — екоцид

Усі ці дії є злочинами проти довкілля, або екоцидами, пояснює Євгенія Засядько, керівниця відділу клімату громадської організації «Екодія». І додає: «Це не лише про шкоду природі, а й про людей. Ця війна може спричинити багато смертей у майбутньому через забруднення води й ґрунтів, через мінування».

У міжнародному праві навмисна шкода природному середовищу вважається воєнним злочином. Експертка впевнена, що росія за це обов’язково відповість...

«Екодія» уже зафіксувала понад 200 екоцидів. Найбільше цих злочинів скоєно на Київщині, Слобожанщині, Донеччині та півдні України. Втім, каже Євгенія Засядько, від дій агресора страждають практично всі регіони України, а повну картину завданої екології шкоди можна буде отримати лише після війни.

Загроза ядерної катастрофи

Поки світ із жахом міркує про те, чи застосує путін ядерну зброю, Україна вже три місяці живе під загрозою ядерної катастрофи.

У перший день вторгнення російські військові захопили Чорнобильську АЕС, і зона відчуження понад місяць була окупованою. Експерти фіксували там підвищення рівня радіації.

Гендиректор Міжнародної агенції атомної енергетики Рафаель Гроссі, який пізніше відвідав ЧАЕС, зазначив, що «ситуація була абсолютно ненормальною й дуже-дуже небезпечною». На думку ж міністра захисту довкілля України, «це була спроба шантажу всього світу»...

Радіоактивне забруднення у разі руйнування АЕС зробить непридатними для життя значні території, додає Інна Гоч із Всесвітнього фонду природи WWF-Україна.

Те саме може статися, якщо Росія застосує тактичну ядерну зброю, діапазон ураження якої 25—30 км. Усе живе буде знищене з відповідними наслідками: проникаючою радіацією та радіоактивним зараженням місцевості.

Токсичне повітря

Окрім радіоактивної небезпеки, обстріли та окупація підвищують ризик викидів токсичних відходів з промислових підприємств. Найбільше їх на сході країни, де якраз і йдуть найактивніші бойові дії.

Коли тривали зіткнення навколо столиці й через обстріли спалахнули пожежі у Чорнобильських лісах, Київ був на перших місцях за забрудненням повітря, каже Євгенія Засядько. Пожежі не могли швидко загасити, бо територію контролювали росіяни.

Зараз під загрозою великих пожеж залишаються значні території південної та східної України, і з наближенням літа ця загроза зростає...

Забруднюють атмосферне повітря й хімічні речовини, які вивільняються під час вибуху бомб і ракет. Їхні уламки, потрапляючи в землю, отруюють її та ґрунтові води.

Понівечена земля

Якщо оцінити шкоду повітрю можуть насамперед експерти, то картина розбитої військової техніки посеред весняного лісу промовисто говорить до кожного. Тисячі російських танків і бронемашин забруднюють землю паливно-мастильними матеріалами, а спалені продовжують завдавати шкоди вже як металобрухт.

«В Україні й до війни були проблеми з відходами, — каже Євгенія Засядько. — Коли війна завершиться, утилізація такої кількості металобрухту стане ще одним викликом. Переробка військового брухту є більш складним і трудомістким процесом»...

На сьогодні, за даними ООН, Україна — одна з найбільш за-мінованих країн світу. Понад 80 тисяч квадратних кілометрів її території потребують очищення від мін та вибухонебезпечних залишків.

Розмінування міст і сіл зазвичай проводиться доволі швидко, а ліси залишаються нерозмінованими десятиліттями. Такі місця, зокрема на Поліссі, зберігатимуть сліди війни багато років, каже фахівчиня WWF-Україна Інна Гоч. Тут і досі знаходять снаряди та міни часів Другої світової війни.

Чи буде питна вода?

Через війну та її наслідки в Україні може постати проблема з питною водою та опустелюванням.

«Ще до війни Україна потерпала від недостатньої кількості води та її поганої якості», — зауважує Інна Гоч. За забезпеченістю питною водою Україна посідала 125-у позицію із 180 країн світу. Насамперед нестачу відчували східні та південні регіони, що лежать у басейні Сіверського Дінця, Південного Бугу, у Приазов’ї та Криму.

Стан прісноводних ресурсів наближався до статусу «дуже високий ризик», розповідає дослідниця, а через війну ця ситуація ще погіршиться...

Під обстрілами — заповідники

Географія і клімат України наділили її приголомшливим багатством флори і фауни. На її територію припадає 35% біорізноманіття Європи. Це — 70000 видів рослин і тварин, багато з яких є рідкісними або ендемічними, тобто притаманними лише цій території.

«Війна зачепила близько третини всього природно-заповідного фонду України», — зазначає експерт напрямку «Рідкісні види» WWF-Україна Тарас Ямелинця.

Нині внаслідок російської агресії суттєвої шкоди зазнають декілька десятків природних і біосферних заповідників, національних і регіональних природних парків.

Під загрозою знищення — близько 200 територій земель Смарагдової мережі. Це природоохоронні території, визначені Бернською конвенцією...

Налякані війною

«На жаль, нема можливості запобігти шкоді природі під час війни», — каже експертка Олеся Петрович.

Порушений ґрунт та спалені ліси дуже швидко заростають чужорідними інвазійними видами.

Рідкісним видам тварин загрожує не так загибель деяких особин, як руйнування або зміна їхніх ареалів та міграційних коридорів, пояснюють дослідники.

Воєнні дії відбуваються у найбільш чутливий період року, коли тварини шукають собі пари, їжу та приводять дитинчат. Шум чи світло у темну пору доби, насамперед у сезон тиші, а також стрес можуть порушувати життєві цикли птахів і ссавців...

Війна грубо втрутилася в екосистему Чорного моря. Російські військові замінували частину його акваторії, стріляють потужними снарядами з надводних і підводних човнів.

Нещодавно на березі національного природного парку «Тузлівські лимани» на Одещині знайшли мертвих дельфінів. Як пояснив керівник парку, еколог Іван Русєв, тварини не мають на собі слідів браконьєрів. Вони могли загинути через те, що втратили орієнтацію за ехо-сигналами. Російські військові використовують гідролокатори на високому рівні децибелів, а це шкодить слуху дельфінів. За словами Івана Русєва, зараз не можливо оцінити, скільки тварин загинуло у морі.

Стале майбутнє?

На думку екологів, майбутнє довкілля напряму залежить від того, як саме українці відбудовуватимуть країну після війни.

«Є ризик максимального використання природних ресурсів для відновлення після війни, наприклад, розорення природних територій з мандатом запобігання голоду», — припускає Олеся Петрович.

Можуть збільшитися викиди через виробництво будівельних матеріалів та відбудову...

В Україні щороку фіксують рекордний рівень спеки, каже Євгенія Засядько з «Екодії», тож питання зниження викидів в атмосферу є вкрай нагальним. «Можливо, коли ми відбудовуватимемо міста, зможемо зробити їх більш екологічними, зменшити кількість автомобілів, прокласти велодоріжки, підвищити енергостійкість наших будинків», — сподівається екологиня. Можливо, це — шанс не лише відмовитися від нафти й газу росії, а й позбутися залежності від викопного палива загалом.

Вікторія ПРИСЕДСЬКА,
В’ячеслав ШРАМОВИЧ.

Повний текст публікації читайте тут: https://www.bbc.com/ukrainian/extra/mwu5sxghvc/ukraine_war_damaged_nature

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net