№ 39-40 (22362-22363) четвер-субота 26-28 травня 2022 року

Переглядів: 1134

Володимир ЗЕЛЕНСЬКИЙ: Це три місяці наших подвигів

Міцний народе нашої найсміливішої країни!

Усі наші захисники й захисниці!

Завершився вже третій місяць нашої оборони. Це великий термін.

Термін, якого не передбачали провідні розвідки світу. Цього навіть не допускали наші вороги. І це те, що спонукає світ зовсім по-іншому дивитися на нашу землю, на Україну.

Це три місяці воєнних злочинів російських окупантів. Три місяці їхніх ударів, руйнувань, блокади. І три місяці масових подвигів наших людей, які захищають свою власну землю, свою власну країну.

Переглядів: 1148

«Ми робимо їм нерви»

У вівторок так звані ЗМІ країни-агресорки спалахнули «новиною»: басманний суд москви заочно заарештував керівника Одеської військової адміністрації Максима Марченка за звинуваченням у «застосуванні заборонених засобів і методів ведення війни».

З-за порєбрика повідомили, що як запобіжний захід суд обрав «взяття під варту строком на два місяці з моменту його затримання або екстрадиції на територію рф». Ба більше: посадовця нібито оголошено в міжнародний розшук.

Переглядів: 1068

Аеродром хіба що «на папері»

Російські псевдомиротворці, що дислокуються у Придністров’ї, отримали завдання відновити військовий аеродром та техніку в Тирасполі, повідомив очільник Одеської ОВА Максим Марченко.

Проте, за його словами, такий наказ був відданий марно, бо техніка там 30 років не експлуатувалася, а запчастини, вочевидь, були продані. Тож наразі устаткування аеродрому і техніка, переконаний Максим Марченко, існують лише «на папері».

Переглядів: 1058

Комендантська година — із 23.00

Розпорядженням начальника Одеської обласної військової адміністрації Максима Марченка на території Одеса та області із 25 травня змінено час комендантської години.

Відтепер комендантська година діє із 23.00 до 5.00.

Переглядів: 1079

Задля надійності держкордону

Одеська ОВА розповсюдила звернення до жителів краю такого змісту:

«За минулі кілька днів збільшилася кіль-кість звернень від громадян щодо виникнення незручностей і збільшення перевірок на транзитній ділянці, в районі Паланки, траси Одеса-Рені.

Переглядів: 848

Не віддамо ні метра свого

В останні кілька місяців у рамках перемовин з росією широко обговорюється питання, що, можливо, Україна відмовиться чи відкладе вступ до НАТО, але при цьому отримає гарантії безпеки від провідних держав світу. Чи підтримують таку ідею українці?

Як засвідчили результати опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) 13-18 травня, думки респондентів розділилися практично порівну.

Переглядів: 845

Завдяки підтримці бізнесу

Дерегуляція, зменшення податків, кредити під 0%, допомога з логістикою — усе це дозволило значній частині бізнесу повернутися до роботи, зазначив прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання уряду 20 травня.

«Кількість підприємств, які повністю зупинили діяльність, скоротилася майже вдвічі, порівняно з початком воєнних дій — із 32% до 17%. За останні місяці відкрито більш ніж 20 тисяч нових ФОПів. Це, фактично, відповідає показникам 2021 року», — зауважив прем’єр.

Переглядів: 744

На за тими правилами

Про деталі наступальних бойових дій не можна писати, щоб про наші плани не дізналися вороги. Місця попадання російських ракет і снарядів не можна знімати, щоб не дати противнику уточнювати координати цілей. Обговорювати переміщення наших військ і військової техніки — табу. Такі обмеження свободи слова під час війни виправдані, законні і справедливі.

Небезпечні ігри

Але в політичній царині — інші правила. Чиновники, які відповідають за безпеку, запросто можуть злити в пресу «компромат», що підриває єдність воюючої країни. Бо ж демократія. І сьогодні легше людину змішати з болотом, ніж завтра виграти у неї на виборах. Такі методи до пори до часу були виправдані існуванням в Україні «п’ятої колони», яка відкрито співпрацює з ворогом. Справилися. Проросійські партії позбавили засобів пропаганди, притягнули до відповідальності їхніх лідерів. Потім ці партії законодавчо заборонили.

Переглядів: 814

Вагомість місцевої преси

Триває передплата на газети та журнали на II півріччя 2022 року.

Оформити передплату для себе, родичів, сусідів (які хотіли б читати газету, але їм бракує на це власних коштів) можна як у відділеннях «Укрпошти», так і в листоноші.

Переглядів: 876

Моя степова легендо!

Я ще прийду, Єланцю, я приїду,
води нап’юся із твоїх криниць...

Моя мала батьківщина починається за 70 кілометрів від Одеси, там, де трасу перетинає дорожній знак «Миколаївська область». До рідного селища ще добра сотня кілометрів, але повітря, сухе і жагуче, уже пахне соняшниковим медом, густим чебрецем, тужливим полином і степом, степом, степом...

Місто над Бугом, спокійне, розсудливе, неквапливе. Надійне. До такого хочеться пригорнутися і забути всі біди…

Ця війна зробила дійсність ірраціональною. Під гуркіт вибухів миршавий чоловічок з комп’ютера розказував, що я не маю права на життя, що мій народ, моя країна — «недонація», «недодержава» і ще щось «недо...». «Ага, щасссс!» — як кажуть в Одесі.

Перші дні — розгубленість, незібраність, ніяк не можу прийти до тями, взяти себе в руки.

Переглядів: 755

Кожен час плете свої мережива...

Вишиті картини, мережані серветочки, подушки-думочки, рушники… У галереї «Діалоги» відкрилася виставка «Мережива часу», мета якої — повернути пам’ять про недооцінену творчість жінок-рукодільниць, які своїми руками створювали красу.

Упродовж півроку ініціаторки проєкту збирали старовинні речі ручної роботи, записували історії рукодільниць і створених ними виробів, та раптом почалася війна...

Переглядів: 797

Про білорусів, які не скорилися

Чого у ці дні бракує українцям? Якби попросили відповісти мене — та ще й коротко, одним словом — то сказав би так: бракує раціоналізму. Козацької затятості у нас вистачає, ненависті до ворога також, а ось надмірна емоційність часто підводить.

Це залишає певне «вікно можливостей» для путінського ідеологічного впливу. У кремля і грошей тьма-тьмуща, і досвіду імперського на кілька країн вистачить. Будь-які наші слабкі місця він ефективно використає. Ще в 2014 році дехто з українців прогнозував швидкий розпад рф під впливом санкцій. Мовляв, як мінімум, Чечня із Дагестаном відділяться. Ну ще й Китай забере собі Далекий Схід, а Японія — Курили. Або ж, принаймні, буряти виокремляться і зроблять свій Байкал незалежною від росії туристичною Меккою. Проте, Китай поводиться спокійно, Японія — теж. А буряти й «кадировці» стали символом максимальної імперської жорстокості. Такими собі «москалями в квадраті».

Переглядів: 831

Два етапи підтвердження

До 7 червня (включно) триватиме етап підтвердження участі у складанні національного мультипредметного тесту.

Для цього потрібно заповнити спеціальну форму, розміщену на інформаційній сторінці у вкладці «Підтвердження участі в НМТ»:

• вибрати із запропонованого переліку спочатку країну чи регіон України, потім — населений пункт, у якому або поблизу якого учасник планує перебувати в період основної сесії тестування (18 липня — 4 серпня);

Переглядів: 858

З Україною в серці

Нещодавно, 17 травня, відзначила славний 75-літній ювілей Валентина Сергіївна Осінська — філолог з понад п’ятдесятирічним стажем, активна громадська діячка. А ще — улюблена молодша сестричка мого батька — поета, мовознавця, двічі репресованого Олекси Різникова.

Їхнім стосункам можна позаздрити — вони весь час на зв’язку. 10 років різниці у віці й територіальна віддаленість (моя тітонька проживає у Смілі Черкаської області, тато — в Одесі) не стали на заваді їхнім спільним інтересам та включеності в життя одне одного.

Переглядів: 869

Життя, віддане дітям і поезії

Наприкінці травня Олександрові Корембліту із Подільська сповниться 90 років. Дуже поважна дата для будь-якої людини і, безумовно, для цього шанованого не тільки у своєму місті чоловіка.

Насамперед Олександр Хільович знаний серед кількох поколінь земляків як педагог, багаторічний директор місцевої школи-інтернату, відмінник народної освіти України, а ще — як громадський активіст і поет.

Переглядів: 713

Музи не мовчать

Нещодавно в Одеській національній музичній академії ім. А.В. Нежданової відбулася міжнародна науково-творча конференція «Трансформація музичної освіти і культури: традиція та сучасність».

Цей симпозіум започаткований ще у 1998 році, і навіть війна не завадила його проведенню. Вчені-музикознавці з різних країн зібралися для того, щоб обговорити питання музичної освіти, поділитися досвідом, послухати одне одного і знайти спільні рішення.

Переглядів: 762

Українізація до діаспори чомусь не доходить

Кажуть мені друзі з України, що за час війни значно покращав стан користування українською мовою, і то не тільки у столиці, але й у Запоріжжі, Дніпрі, Харкові. Незаперечне те, що на фронтових лініях українського захисту є також і російськомовні патріоти, але на загал поволі люди в Україні зрозуміли важливість користування українською мовою.

Рівночасно Президент України, актор за професією, який до 2019 року майже ніколи не розмовляв українською мовою, сьогодні не тільки розмовляє плинно, але й став героєм молодої української держави, захоплюючи і переконуючи своїми виступами та своєю одчайдушною поведінкою цілий світ. Спадають на думку також молоді українки, представниця уряду Ольга Стефанішина і представниці парламенту Кіра Рудик та Леся Василенко, які вражають своєю молодістю, виглядом, поставою і вмілістю представити українську справу перед світом на диво надзвичайною англійською мовою. Не менш знаменитими є ті бабці, які переховують у себе п’ять «коктейлів Молотова» для захисту свого села чи сусідства.

Переглядів: 790

Олекса РІЗНИКІВ

Вирок суду

Ім’ям республіки моєї
мене засуджено тепер
лиш за любов мою до неї,
до Української СР.

Переглядів: 739

Богдан МАЦЕЛЮХ

Два світи

Два світи звелися дибом —
Тиранія і свобода.
Путін — людства смерть, загибель,
Україна — щит народів.

Переглядів: 717

Надія МОВЧАН-КАРПУСЬ

Дзвінок до мами

— Здрастуйте, мамо.
— Здрастуй, синочку.
— Що ви там, мамо?
— Я у садочку.
Яблуні квітнуть цвітом до неба.
В думах зі мною, певно, про тебе.
Журиться, мабуть, цвіт яблуневий:
Що там на фронті? Як ви? І де ви?
Як ти, синочку?
— Все, слава Богу.

Переглядів: 888

Спустошені землі

Якою буде природа України після війни

З початку повномасштабної агресії російські війська обстрілюють нафтобази та великі промислові об’єкти по всій Україні. У ґрунт і підземні води потрапляють важкі метали від снарядів та військової техніки. Пожежі у лісах і степах знищують природне середовище рідкісних видів. Війна нещадно руйнує всю природу — страждають повітря, вода, земля, рослини і тварини.

Захоплення й обстріли атомних електростанцій, розміщення там техніки та підриви боєприпасів загрожують техногенною катастрофою, яка зробить довколишні території непридатними для життя людини, застерігає BBC News Україна (https://www.bbc.com/ukrainian).

Переглядів: 721

Ще одна пошесть

Віспа мавп — віспоподібне захворювання, спричинене вірусами родини поксвірусів. За клінічними ознаками воно дуже схоже на натуральну віспу.

Віспу мавп характеризують як зоонозне захворювання, тобто таке, що передається від тварини до людини.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net