Переглядів: 400

Рашизм. Ідеологія гаража

За службовим обов’язком доводиться іноді повертатися до відвалів словесної руди. У тому числі й ідеологічної. Внесок у подібні теорії і розробки 1990-х колись робили мої друзі і я особисто. Чинні і колишні викладачі історичних дисциплін, ми намагалися в глибині століть відшукати коріння того, що оформилося потім у так званий рашизм. Згадували Орду, російський імперіалізм, радянську владу і таке інше.

Кайданки, праска і паяльник

Але історики, особливо археологи, добре знають, що багато відкриттів лежать не в глибині, а на поверхні. А екскаватор на розкопках здатний наробити більше шкоди, ніж бути корисним. Зокрема, знищити цілий культурний пласт. Для пояснень путінського експансіонізму, звірств у «збиранні російських земель» і протистояння із західною цивілізацією зовсім не обов’язково згадувати Орду, московських царів і більшовиків.

Досить освіжити жарт середини 1990-х про капіталізм, який у колишніх республіках СРСР намагалися заснувати за закордонним зразком. Йшлося тоді про те, що свою IT-імперію Стів Джобс з товаришем починав будувати в гаражі, де майбутні бізнесмени вручну зібрали і продали п’ятдесят комп’ютерів. Будівники «руского міра» на цей факт реагували оригінально: «Ми теж почали в гаражах. За допомогою кайданок, праски і паяльника. Чим тепер москва не Вашингтон? Купимо у вас комп’ютери, а нафту і газ використовуємо як кайданки, праску і паяльник». Купили. Використали. Причому не тільки в розбудові бізнесу, а й для створення російської держави. У її фундаменті опинився той же гараж з кайданками, паяльником та праскою. Місце бандитів, що-правда, зайняли чекісти, які уклали зі злодюгами союз, а для охорони найняли мільйон по-ліцейських.

Нафти і газу у росіян було багато. Все вкрасти не змогли. А про комп’ютери, як основу сучасного капіталізму, в росії геть забули. І за нафтодолари десятками тисяч упродовж тридцяти років штампували залізо у вигляді ракет, підводних човнів, кораблів, танків та артилерійських систем. А коли наштампували більш ніж достатньо, зажадали від «джобсів» поваги і переділу світу на сфери впливу. Рашизм у таких вимогах не більше, ніж ідеологічна декорація, фігура для внутрішнього вжитку. Здатна, як нацизм, вести населення на забій або, як комунізм, терпіти злидні в ім’я божевільної ідеї.

Інша справа — озброєна до зубів російська держава, що володіє ядерною зброєю і сучасними засобами її доставки. Від більшості державних утворень (включаючи такі, як Іран або КНДР) Росію відрізняє нездатність вирішувати проблеми шляхом переговорів з поступками і компромісами. Психологія гаража — все або нічого, форма — ультиматум, «забити стрілку» і завалити того, хто гірше озброєний. «Джобси», на жаль, не відразу зрозуміли, з ким мають справу. Та й зараз часом думають, що п’ятий пункт Статуту НАТО здатний захистити їх від бандитів.

Напад на Україну якоюсь мірою протверезив творців комп’ютерів. З великим запізненням вони зрозуміли, що нібито досягнута домовленість «війна не повинна вийти за межі України» призведе до нового шантажу з боку кремля і до нових вимог про переділ сфер впливу в світі. І багато що залежить від того, чи отримає росія в Україні відсіч.

Третя світова йде повним ходом

Вторгнення російських військ в Україну частина експертів зараз розглядає як початок третьої світової війни. Не тільки тому, що напрошуються аналогії з вторгненням гітлерівських військ до Польщі в 1939 році. А тому, що розвиток подій передбачає залучення у військові союзи дедалі більшої кількості країн. Доти, поки нейтральних залишиться у світі мало або не залишиться взагалі.

Результат путінської «спец-операції» в Україні поки що не очевидний. І обстановка скоріше нагадує ситуацію «дивної війни», коли Франція і Велико-британія оголосили війну Гітлеру, але активних військових дій не вели. Утім, відомо, що та війна закінчилася захопленням Нідерландів, Данії та Бельгії, а потім розгромом Франції в 1940-у. Історія не повторюється в тому сенсі, що не рухається по колу. Але загальні закономірності простежити можна. І перша закономірність та, що ніколи й нікому не вдається зупинити маятник часу.

Путінська «спецоперація» в Україні не може бути заморожена за зразком придністровської або за зразком української ситуації 2014 року. Занадто багато за цей час пролито крові наших воїнів, занадто багато доль наших співвітчизників зруйновано, а мільйони громадян України з вини російських найманців і терористів стали біженцями і переміщеними особами у власній країні. Забракне позицій, щоб у цифрах виразити збитки України. Тим більше, що кожен день путінської «спецоперації» поповнює кривавий список жертв і руйнувань.

Чесно кажучи, не уявляю, як під виття сирен, розриви ракет і снарядів можна з агресором вести переговори і яким може бути їх предмет. Надія, що недоумкуватий старий добровільно припинить бомбардувати наші міста, — мізерні. 9 травня путін, швидше за все, оголосить про приховану або часткову мобілізацію задля поповнення нестачі гарматного м’яса в російській армії. І спробує будь-яким чином дотиснути Україну. Щоб змусити до капітуляції. І, не дай Боже, про подібну капітуляцію Зеленському подумати бодай уві сні.

Надія, що наш президент на капітуляцію не піде, ґрунтується на боєздатності Збройних сил України і на збільшенні поставок сучасної зброї, яку союзники вже відправили і продовжують відправляти в нашу країну. Але розраховувати на швидку перемогу навіть у таких умовах не доводиться. Війна з пу-тінським «гаражем» може затягтися на місяці і навіть роки. І перетворитися на глобальну війну економічних ресурсів. Що було характерно для Першої і Другої світових воєн. Це для України найбільш небажаний варіант, але і його слід ураховувати.

Сподіватися, що в короткостроковій перспективі становище в росії зміниться, що диктатор дасть дуба чи рф розпадеться, певна річ, не можна. Рашизм, як нацизм або комунізм, здатний деякий час отруювати населення і після смерті вождя. А який час відведено для протверезіння сусідній країні, передбачити не може ніхто. Але цей час точно настане. А за допомогою нашої країни він настане скоріше, ніж думають. Слава Україні!

Леонід ЗАСЛАВСЬКИЙ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua