Переглядів: 451

Урсула фон дер Ляєн: «Ми стоїмо на вашому боці»

Президентка Єврокомісії (ЄК) Урсула фон дер Ляєн, як уже повідомляли «ЧН», 8 квітня відвідала Київ, де зустрілася з політичним керівництвом України і висловила свою підтримку народові, який протистоїть навалі Москви. Побувала і в Бучі Київської області, де після звільнення були викриті жахливі злочини російських окупантів проти мирного населення.

Яких антиросійських санкцій слід чекати далі, як скоро Україна вступить до Євросоюзу, чи на часі введення євро для української фінансової системи та чому Брюссель вірить у перемогу України у війні — про це президентка Єврокомісії розповіла «НВ» (https://nv.ua).

— Підтримка Європейським Союзом України, її незалежності та територіальної цілісності під час війни стала несподіванкою не тільки для росії та володимира путіна, а й для багатьох українців, які думали, що ЄС розділений після міграційної кризи, Brexit та інших подій. Як вам, президентці Європейської комісії, вдалося побудувати загальноєвропейський консенсус щодо України та її майбутнього?

— Україна відстоює наші цінності, суверенітет, територіальну цілісність, людську гідність і демократію. Ми обстоюємо це переконання. Насправді, путін серйозно прорахувався, наскільки сильною та одностайною буде відповідь Європи на його жорстоке і невиправдане вторгнення. Він намагався посіяти між нами розбрат. Він досягнув прямо протилежного. Європейський Союз ніколи ще не був настільки одностайним у своїй меті. І цією метою стала підтримка України та її мужніх людей.

Починаючи з 2014 року ЄС та Україна розвинули міцні зв’язки, що ґрунтуються на нашій спільній історії та спільних цінностях. Наша Угода про асоціацію зблизила наші економіки та суспільства. І зараз можливість прийняття України до нашого Союзу була запущена завдяки заявці, яку подав президент Володимир Зеленський.

— Поясніть, будь ласка, своє бачення війни росії проти України. Російська армія та її агресивні дії завдали такої шкоди Україні, її народу та економіці, що для відновлення після закінчення війни можуть знадобитися роки. Чи вірите ви, що Україна відновить мир на своїй суверенній території і що для цього потрібно?

— Росія розв’язала жорстоку і безжальну війну не лише проти мужніх збройних сил, а й проти цивільного населення України. Історія закарбує рішучість і мужність українського народу, який відстоює свою свободу і незалежність. Невиправдана війна путіна зазнає поразки. І ми будемо стояти пліч-о-пліч з Україною у її відбудові так довго, як це буде потрібно. Адже члени родини піклуються одне про одного.

Нині всі наші зусилля зосереджені на тому, щоб припинити кровопролиття і надати Україні життєво важливу гуманітарну та фінансову допомогу. Ми також будемо поряд під час відбудови.

— Як політичний лідер ЄС, чи відчуваєте ви, що Європа залишається достатню консолідованою щодо України, яка справді веде складну, технічно виснажливу війну проти російської армії, що має більше особового складу, більше танків і більше бронетехніки?

— Росія може мати більше зброї, але вона не має мужності народу України, який бореться за свободу. Як і більшість країн світу, ми стоїмо на боці України.

Європа продемонструвала безпрецедентну солідарність з Україною.

Ми мобілізуємо потужність нашої економіки, аби змусити путіна заплатити величезну ціну, зокрема шляхом впровадження жорстких санкцій, які завдають серйозного удару по економіці росії.

Ми надсилаємо Україні озброєння. Ми посилюємо нашу економічну підтримку України.

І, звісно, ми радо вітаємо чотири мільйони біженців з України, які шукають прихистку в ЄС. Ми надаємо їм надійний статус, аби вони могли залишатися стільки часу, скільки потрібно, аби мали доступ до освіти і можливості працевлаштування, аж доки зможуть безпечно повернутися додому.

— Дозвольте мені запитати вас про цю справді цікаву ініціативу Європейської комісії, уряду Канади та правозахисної організації Global Citizen щодо залучення фінансування для потреб України у воєнний час. Хто, як ви очікуєте, може стати донорами та вкладниками такого фонду і чому ви це робите спільними зусиллями з Канадою та політичним керівництвом цієї країни?

— Так, з прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо і за підтримки Global Citizen ми започаткували кампанію зі збору коштів для України. Народ України став на захист своєї свободи — отже, ми повинні стати на його захист. Я була дуже рада, що уряди, митці, бізнес і люди з усього світу долучилися. Ми зібрали 9,1 млрд євро на користь українців, що рятуються від війни як усередині країни, так і довкола.

Із цих коштів близько 1,8 млрд євро буде спрямовано на покриття потреб внутрішньо переміщених осіб в Україні. Решта ж — для забезпечення біженців у ЄС тим, що їм зараз необхідно: їжа, прихисток, медична допомога, а також доступ до шкільної освіти і працевлаштування.

З боку Європейської комісії я надала 1 млрд євро: 600 млн — для України та додаткових 400 млн євро, аби допомогти країнам-сусідам покрити потреби біженців. Адже я пообіцяла президентові Зеленському в Києві, що ми піклуватимемося про українців, які рятуються від війни.

— Глава дипломатії ЄС Жозеп Боррелль не так давно зробив заяву, що Брюссель сприятиме зусиллям з розбудови обороноздатності та безпеки Європейського Союзу. Що може включати ця політична програма? Чи буде в ній компонент допомоги східноєвропейським країнам, які мають спільний кордон з рф, і зокрема Україні серед цієї ліги країн?

— Вторгнення росії в Україну змінило геополітичний ландшафт Європи. Воно дало чітке розуміння того, що ЄС має бути підготовленим краще і здатним діяти твердо й рішуче у відповідь на кризи — як у регіоні сусідства, так і поза його межами.

Яскравим прикладом такого зрушення є те, що ЄС вперше в своїй історії фінансує постачання летального озброєння. Ми вже профінансували з бюджету ЄС військове обладнання для України на 1 млрд євро, але необхідно ще більше, і тепер ми запропонували додаткові 500 млн євро. НАТО залишиться наріжним каменем нашої спільної оборонної політики. Але ми повинні й можемо зробити більше разом, у ЄС, щоб інвестувати в наш оборонний потенціал та військові технології. Це те, на чому ми збираємося зосередити нашу увагу в найближчі місяці.

— Україна веде переговори з ЄК щодо вступу до Європейського Союзу як держава-член. Це була б величезна гарантія безпеки та економічна можливість для України й укра-їнського суспільства. Чи можете ви розповісти більше про ці перемовини? Перемовини про вступ до ЄС зазвичай сповнені технічних тонкощів та складнощів, як-от торговельні протоколи та митні процедури. Чи має значення героїзм української армії для того, щоб країна була прийнята в сім’ю європейських держав? Україна справді має вражаючу соціологію підтримки вступу до ЄС, і такий крок прописаний у Конституції країни. З іншого боку, якби не агресія росії, Україна не мала б права стати членом або навіть кандидатом у члени. Чому, на вашу думку, це все ще важливо, щоб дати Україні шанс стати 28-м членом брюссельського торгово-політичного блоку?

— Угода про асоціацію та Глибока і всеосяжна зона вільної торгівлі між Україною та ЄС вже зблизили нас у політичних, економічних зв’язках, спільних цінностях. Мужня боротьба народу України за цінності, які, власне, і лежать в основі Європейського Союзу, демонструє рішучу відданість тому, аби стати частиною європейської родини.

Перспективу членства вже було запущено. Лідери ЄС запропонували Комісії підготувати висновок щодо заявки України. Ми одразу почали над цим працювати, й 8 квітня в Києві я передала президентові Зеленському опитувальник, який є основою для наших переговорів найближчими місяцями. Моя мета — представити наш висновок до літа.

Отже, Україна стала на європейський шлях.

— Ще одне питання щодо майбутнього відносин між Україною та ЄС. Як показує політична історія Великобританії, країна може не відчути всіх переваг членства в ЄС без приєднання до зони євро. Але для цього кроку економіка країни та державні фінанси мають бути добре підготовленими. Чи має Україна шанси приєднатися до єврозони в найближчому майбутньому?

— Передчасно поки що говорити про запровадження європейської валюти в Україні. Але ми можемо зробити набагато більше для зміцнення наших економічних зв’язків та інте-грації наших економік. Ми вже працювали над цим з Україною задовго до початку вторгнення.

Я хочу згадати дуже показовий приклад зближення ЄС та України навіть у ці важкі часи. Нам вдалося об’єднати електричну мережу України з європейською — і зробили це за кілька тижнів, тоді як зазвичай на це потрібні роки. Це важливо для енергетичної безпеки України. І це допомагає підтримувати світло та тепло в будинках у ці темні часи.

— У 2013 році ви стали першою жінкою-федеральним міністром оборони Німеччини. Це велике досягнення в кар’єрі та важливий крок на шляху до рівних можливостей для всіх, які Європа прагне підтримувати. Яким буде ваше звернення до українок, котрі служать в армії, служать волонтерами та піклуються про своїх дітей і свої сім’ї під час війни з росією?

— Я часто думаю про мужність цих жінок, яким довелося за одну ніч залишити все, щоб тікати від бомбардувань та обстрілів. Іноді вони йшли годинами в темряві, на морозі, щоб відвести дітей у безпечне місце. Вони попрощалися зі своїми чоловіками, родинами, не знаючи, чи побачать їх знову.

Я також думаю про жінок, які залишилися воювати разом зі своїми батьками, братами або чоловіками.

Я думаю про вас усіх. І моє послання до кожної з вас таке: ваша рішучість і любов, ваша витривалість і мужність є найпотужнішим щитом проти агресора. Ви не наодинці. Ми на вашому боці, адже ми поділяємо глибоке і нагальне прагнення того, що наші діти повинні жити у свободі і мирі. Саме тому ми стоїмо пліч-о-пліч з Україною.

— Важливо зберегти певну частку оптимізму для українців у ці жахливі часи, коли росія атакує українські міста, містечка та села. Це важко, тому що люди тут, у Києві, тут, в Україні, емоційно спустошені. Українській владі надзвичайно важко навіть надати фінансову компенсацію жертвам російської війни. Чи планує ЄС запропонувати Україні якісь нові програми економічної підтримки та макрофінансової допомоги для економічного зміцнення країни?

— ЄС надає суттєву фінансову підтримку Україні. Із 2014 року ми інвестували в країну 17 млрд євро для того, щоб допомогти модернізувати економіку й підтримати міцні інститути. Після вторгнення ми, звісно, посилюємо цю підтримку, надаючи пакет екстреної макрофінансової допомоги обсягом 1,2 млрд євро. Ми вже виплатили половину, а решта — прискорена і надходить зараз. Нині ми надаємо гуманітарну підтримку біженцям і внутрішньо переміщеним особам.

Я усвідомлюю, що руйнування, спричинені цією війною, виснажують ресурси значно швидше. Саме тому на черзі — ще більше. Щойно війна закінчиться, ми підтримаємо вас у розбудові країни. Ми стоїмо на вашому боці.

Іван ВЕРСТЮК.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net