Переглядів: 393

Вічні у часопросторі

В обласній універсальній науковій бібліотеці ім. М.С. Грушевського відбулася презентація книжки про визвольний рух на Одещині в 1917 — 1921 роках. Її автор — знаний краєзнавець, лауреат муніципальної премії ім. Івана Франка Василь Вельможко.

У цієї книжки, яка презентувалася у час, коли наша країна вчергове протистоїть звірячій московській навалі, проста, але промовиста назва: «Чорноморці — борці за незалежну Україну (1917 — 1921)». До речі, це друге, доповнене й розширене видання, що засвідчує: автор серйозно та прискіпливо розробляє цю тему. Перше — «Випускники Одеського піхотного училища — старшина армії УНР» — з’явилося друком 2016-го, до 150-річчя заснування цього прославленого військового навчального закладу. За цю працю Василь Вельможко удостоївся диплома лауреата загальнонаціонального конкурсу «Українська мова — мова єднання».

Переважну більшість імен з нового збірника ви не знайдете ні у назвах одеських вулиць чи майданів, ані установ чи якихось інших закладів, як і на меморіальних таблицях. За деякими приємними винятками. Так, 28-ма окрема механізована бригада гідно несе ім’я Лицарів Зимового Походу, 59-та окрема мотопіхотна бригада — Якова Гандзюка, 35-та окрема бригада морської піхоти — контрадмірала Михайла Остроградського. На честь славетних борців за українську державність — І. Луценка, І. та Ю. Лип, О. Косяченка, Д. Неплія названі вулиці. Хоча, без сумніву, всі постаті, чиї біографії подані в цій книжці, заслуговують на увічнення. Таке видання, переконаний, вкрай потрібне як для широкого загалу, так і для топонімічної комісії міської ради. Але, на жаль, ви не знайдете цього новодруку у книгарнях, його, віддрукованого дуже скромним накладом, уже сьогодні можна вважати раритетним.

У книжці, що побачила світ у видавництві «Астропринт», на понад 500 сторінках вміщені біо-графії особистостей, чиї долі бодай якимось чином пов’язані з Одещиною. Здебільшого, це військові, які тут народилися або проходили службу на теренах нашого краю (понад 300 осіб), а також діячі культури та освіти (близько 50).

Кожен біографічний нарис — це, принаймні для більшості, відкриття. Адже, на жаль, насаджений свого часу імперіями ідеологічний дурман ще й досі не ви-вітрився з голів багатьох наших земляків, котрі вірять, що то наша історія. Хоча насправді то чужа історія, імперська, а наша, українська, тоді заборонена, і дотепер виборює своє місце в часопросторі. Зокрема й завдяки краєзнавчим дослідженням Василя Вельможка.

До слова, багато з нарисів, вміщених у презентованому виданні, свого часу публікувалися на шпальтах «Чорноморських новин». Тому принагідно ще раз звертаюся із закликом: передплачуй-те та читайте цю потужну, справді українську газету, одним з найактивніших авторів якої є Василь Вельможко.

Слава Україні! Героям слава!

Дмитро ШУПТА,
письменник,
заслужений працівник культури України.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua