«Твоя віра в добро буде стверджена знову і знову»
На 79-у році життя відійшов у вічність знаний український письменник, краєзнавець і публіцист, давній друг та автор «Чорноморських новин»
Юрій Михайлович СИСІН.
«Тилігул — ріка козацька», «Омитий росами», «Натхненні Україною», «І сказав йому святий Миколай», «Селіфанова сага», «Шкільні роки Мешулама Вайля»… Перш ніж брошуруватися та обгортатися в палітурку, ці та інші книжки Юрія Сисіна у формі історичних, краєзнавчих, літературних есеїв обов’язково з’являлися на шпальтах «Чорноморки». Для атора це була своєрідна апробація його творів, а для газети та її читачів — безсумнівні набутки в царині пізнання нашої минувшини і нашого сьогодення, утвердження української самобутності, ідентичності, державності. Й у такій сув’язі ми — письменник і редакція — йшли впродовж десятиліть.
У когорті одеських літераторів Юрій Сисін грав — і, переконані, гратиме — окремішню, написану ним самим, партію. У чому ж та окремішність, а точніше буде сказати — неповторність?
Ось деякі думки-оцінки його колег-письменників і літературознавців.
«Юрій Сисін дивовижно цілісний у своїх творчих принципах. Він від початку і до кінця чужий спокусам будь-якої літературної моди. Його творчий почерк складався-визначався у 1970—1980 роки спочатку як журналіста, а згодом і як письменника. Обравши своїм головним творчим напрямком краєзнавство, він щасливо уник наслідування як у мові, так і в стилі, ніколи не зловживаючи містечковістю та позалітературною лексикою, які часто-густо притаманні молодим авторам», — зазначав свого часу художник, заслужений працівник культури України Георгій Кудрявченко (м. Київ).
«Сподіваємося, що книжка Юрія Сисіна (мова про «Тилігул — ріка козацька». — «ЧН») стане у нагоді тим, хто прагне пізнати свою історію, оволодіти українською мовою як найголовнішим засобом зв’язку зі своїм народом, зберегти духовний зв’язок з нацією. Змістовне розмаїття книги може бути використане як благодатний матеріал на уроках історії, літератури, позакласного читання, рідної мови (для написання переказів, диктантів, творчих робіт, літературних та історичних портретів укра-їнських велетів духу), — писала у статті «Острівець українського безмежжя» кандидат філологічних наук із Східноєвропейського національного університету Олеся Берладник
«Юрій Сисін... письменник і краєзнавець, один з найплідніших, які пишуть про минуле свого краю. Таке пишуть одинаки. Ю. Сисін — серед них. Він своє місто Ананьїв (колишнє повітове) увічнив у книжках «Ананьїв, давній друже мій...», «Тилігул — ріка козацька» — два видання, «Омитий росами»... Це книги про історію міста, про великих людей, що там жили... А в оповіданнях про єврейського хлопчика Мешулама Вайля показав, як ми маємо любити свою рідну мову. Таке я прочитав уперше і вдячний йому», — зауважував у «Неримованих думках» письменник, лауреат літературної премії імені Олеся Гончара Геннадій Щипківський.
А про «Селіфанову сагу» Юрія Сисіна доктор історичних наук, професор Михайло Кучинко сказав так: «Ця невелика, але багата змістом книга могла б стати предметом гордості будь-якого автора... І книга є, вона перед нами. І це не може не тішити...».
В останні роки Юрій Михайлович плідно працював на теренах пареміології, порівнюючи українські прислів’я та приказки з російськими і знаходячи у них ті особливості, які вияскравлюють відмінність менталітетів двох народів, що, власне, і проявилося у нинішній загарбницькій з боку росіян і визвольній для українців війні. Чимало відгуків редакція отримала, зокрема, на есеї «Андрофаги, або Від Батурина до Іловайська», «Обценьки», «Чому Десна ліворуч?», «Не шукай вітру в полі», «Чи повернеться дядько?», «Мартин і мило, або За межею сміху», «Свій свояка... не вгадав здалека», «Ну що б, здавалося, слова...» тощо.
За плідну літературно-крає-знавчу і публіцистичну працю Юрій Сисін відзначений грамотами Одеської обласної державної адміністрації та Національної спілки журналістів України, дипломами загальнонаціонального конкурсу «Українська мова — мова єднання».
Справжній патріот. Талановитий письменник і педагог. Глибокопорядна, добросердна людина. Вірний друг-побратим. Люблячий чоловік, турботливий батько-дідусь-прадідусь. Таким ми усі, хто мав щастя знати Юрія Михайловича Сисіна, назавжди запам’ятаємо його.
Світла пам’ять. Царство небесне.
Висловлюємо щирі співчуття рідним і близьким покійного. Сумуємо разом з вами.
Редакція «Чорноморських новин».
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206