№ 1-2 (22324-22325) середа-субота 5-8 січня 2022 року

Переглядів: 1112

«Світло в темряві світить, і темрява не огорнула його»

Різдвяні послання

Дорогі брати і сестри!

Щороку в ці дні ми знову по-особливому переживаємо подію, яка сталася понад двадцять століть тому. Ми згадуємо про Різдво Христове як про історичний факт з минулого, але також і відновлюємо для себе його сьогоденну реальність. Знову і знову ми повторюємо слова ангелів, вперше почуті пастухами на полі біля Вифлеєму: «Нині у місті Давидовому народився для вас Спаситель, Який є Христос Господь» (Лк. 2: 11).

«Христос народжується — славте, Христос із небес — зустрічайте» (ірмос 1-ї пісні канону свята), — співає Церква, святкуючи, так, ніби відбувається це саме зараз, а не сталося багато століть тому. Здавалося б, дивне протиріччя: Христос народився у давнину, в далекій країні, але водночас звістка про Його Різдво щороку прославляється нами як «нова радість», що настає тут і зараз.

Переглядів: 701

Свята ще не закінчилися, але будні вже настали

Новорічні та різдвяні свята в Україні зазвичай є найбільш «пустим» часом для висвітлення важливих подій. Практично нема за що зачепитися, окрім очікувань. До найгіршого з них — очікування війни — у нас настільки звикли, що теми здорожчання продовольства і росту вартості комунальних послуг у свідомості більшості громадян посідають перші місця. А можливість вторгнення російських військ — десь там, двадцять перше. Така безпечність може дорого коштувати країні. Хоча б тому, що небезпека не очевидна.

Три раунди міжнародних переговорів

Починаючи з квітня минулого року, після розгортання поблизу українського кордону на постійній основі стотисячного військового угруповання «братської» держави, міжнародні відносини набули нової якості. Кремлівський шантаж цивілізованого світу у цих відносинах став незамінною складовою. А вимоги шантажистів, зрештою, набули форми ультиматуму про переділ сфер впливу у світі.

Переглядів: 767

Незабута річниця Провідника

Український рік починається днем народження Степана Бандери. Хоч багато хто ще й понині цього не усвідомлює… Того вечора, 1 січня, попри некруглу дату, представники Народного руху України, Національного корпусу, інших організацій націоналістичного спрямування та чимало тих, хто в ці дні згадує про людину, котру зчаста називають Провідником нації, прийшли, вже традиційно, до пам’ятника Тарасові Шевченку. А куди ж іще приходити українцям у дні національного самоствердження, для відзначення важливих дат? Можна сказати: без Шевченка не було б і Степана Бандери. Як не було б і Степана Бандери без героїв Визвольних змагань, без Петлюри, Мазепи… Довгий тут може бути перелік…

Зібралися біля пам’ятника, назагал, молоді люди — саме вік, якому брати на свої плечі відповідальність за незалежну державу, провадити її у європейське майбутнє. Говорили про Степана Бандеру — про його життєпис та його виняткове значення для української національної ідеї, виголошували гасла, співали; свіжий вітер з поблизького моря обвівав прапори — державні та чорно-червоні, кілька традиційних смолоскипів розганяли вечірню сутінь…

Переглядів: 496

І в естонців научайтесь...

Досвід Естонії — найуспішнішої країни з числа колишніх радянських республік — нещодавно вивчали одеські журналісти. У гості до морської столиці України завітали Катрі Райк — міський голова Нарви та Андо Ківіберг — колишній міський голова Вільянді (2013 — 2019), провідний експерт Естонського центру східного партнерства. Зустріч відбулася у форматі колективного інтерв’ю.

Спочатку естонські гості розповіли про себе.

Переглядів: 482

На благо всієї громади

3 січня відзначив свій 70-річний ювілей голова ТОВ «Тилігул», депутат Любашівської селищної ради Володимир Григорович Патрікан.

Уродженець села Гвоздавка, хлібороб з діда-прадіда, він, самовіддано працюючи на землі, свої сили й наснагу віддає рідній Любашівщині. Саме завдяки професійним якостям і людяності Володимир Григорович є одним із заслужених, авторитетних керівників нашого краю. Це засвідчують красномовні факти: досвідчений сільгоспвиробник беззмінно очолює потужне господарство і п’ять скликань поспіль обирався депутатом районної ради. А довіра людей — це сьогодні, мабуть, найголовніше.

Переглядів: 480

Шкільні волонтери із Троїцького

Упродовж грудня учні, їхні батьки і вчителі Троїцької загальноосвітньої школи І–ІІІ ст. Любашівської селищної ради проводили благодійну акцію «Ниточка тепла для солдата Операції об’єднаних сил».

Теплі шкарпетки, фрукти, домашнє печиво, варення, чай і новорічні подарунки шкільні волонтери доправили пораненим бійцям в Одеський військово-медичний клінічний центр Південного регіону. Це вже всьоме за період російсько-української війни напередодні новорічно-різдвяних свят вони провідують з вітаннями захисників нашої держави.

Переглядів: 576

Парагвайське щастя, або Делікатний докір сучасним українцям

З чернігівцем Олександром Волощуком ми знайомі багато років. Зближує нас потяг до мандрівок і спільне чернігівське коріння.

Сашко подорожує країнами світу автостопом. Побував на трьох континентах. Остання літня одіссея пролягла Україною. Причому була вона особливою — пішою. Бо епідемія коронавірусу суттєво скоригувала плани — доступними виявилися лише внутрішні подорожі. Ну, що ж, рідну країну теж можна пізнавати без кінця! Торік Олександр пройшов усю Україну з півночі на південь — від чернігівського Грем’яча до одеського Вилкового. Це — 1050 кілометрів. Цього ж разу здолав — 1800 кілометрів за 58 днів із заходу на схід. До речі, не погоджувався сісти в автівку навіть тоді, коли водії самі це пропонували. Розумію: для нього це справа принципу. Вирішив, що пішки — значить, пішки.

Переглядів: 581

Пам’яті колеги

На 85-у році життя відійшов у вічність наш колега — колишній власний кореспондент «Чорноморської комуни» — «Чорноморських новин», заслужений журналіст України Борис Іванович УСТИМЕНКО.

Він сам себе називав людиною моря, яке безмежно любив, хоч і народився у цілком сухопутному Житомирі, а зростав у Бердичеві. Але хто сказав, що мореплавцями стають лише ті, чиє дитинство пройшло на берегах великих рік чи морів-океанів? З малих літ закоханий у Жуля Верна, Джозефа Конрада та Джека Лондона, закінчивши школу і сам подався у мореплавці. Спочатку був матросом на буксирі «Тирасполь», приписаному до Батумського морського порту, а далі — чотири роки військової служби на Чорноморському флоті, після якої — робота на суднах на Далекому Сході, в Арктиці, по вселенських усюдах Світового океану.

Переглядів: 719

«Ти — караїм. Завжди це пам’ятай!»

Так йому, шестилітньому хлопчикові, говорила мама у часи румунської окупації в Одесі.

— Завдяки цьому нам вдалося вижити: караїмів фашисти не чіпали, хоча за своїм історичним корінням караїми належать до семітів.

У мене завжди було чимало друзів серед євреїв. Коли вони виїжджали, залишали мені дефіцитні в ті часи платівки та книжки, але питання віри та релігії у спілкуванні ми ніколи не порушували, — розповідає одесит Віктор Михайлович Ерак.

Переглядів: 470

Орнек — надбання всього людства

Наприкінці минулого року, 16 грудня, ЮНЕСКО внесла кримськотатарський орнамент «Орнек» до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства, повідомляє «Радіо «Свобода» (www.radiosvoboda.org).

У ЮНЕСКО, зокрема, зазначили, що «Орнек» — українська система символів та їх значень, яка нині використовується у вишивці, ткацтві, гончарній справі, гравіюванні, ювелір-них виробах, різьбленні по дереву, розпису по склу та стінах.

Переглядів: 521

Кримські легенди Никандра Маркса

24 вересня сповнилося 160 років від дня народження історика, етнографа і фольклориста, знаного, зокрема, як укладача трьох збірників «Легенди Криму», військовика Никандра Олександровича Маркса.

Завершуючи розповідь про цю неординарну особистість, одеський краєзнавець Василь Вельможко (див. номер «Чорноморських новин» за 25—27.03.2021), писав: «У 1990 році у сімферопольському видавництві «Таврида» були перевидані всі три випуски «Легенд Криму». З огляду на нинішню окупацію півострова Росією було б, вважаю, доречним видрукувати їх українською мовою». Написав і сам же взявся втілити цю, без сумніву, шляхетну і вкрай потрібну ідею у життя.

Переглядів: 468

Борис Едуардс: повернення. Рефлексії

Ініціативна група, до якої увійшли представники одеської інтелігенції, оголосила збір коштів на встановлення меморіальної дошки Борису Едуардсу (1860 — 1924) на будинку скульптора. Акція, що стартувала на краудфандинговій платформі «Моє місто» під назвою «Борис Едуардс: повернення», — на стадії завершення.

Про суспільний резонанс проєкту, про роль та значення постаті Едуардса для культури Одеси й у ширших масштабах — у запропонованих бліцінтерв’ю.

Переглядів: 509

Надія МОВЧАН-КАРПУСЬ. Різдвяний дарунок

 День стиха згасав, але темінь не мала сили поглинути ту прозору білизну, яка лягла на поле, на утоптану санями дорогу, на густі білі шапки кущів лісосмуги.

Чисте холодне повітря наповнювало груди, білим інеєм застигало над ледь покритою пушком верхньою губою, на чорних розкидистих бровах Грицика.

Переглядів: 470

Гостина у Святвечір

(Різдвяний спогад)

Початок 1970-х…

Працюю в молодіжній газеті… Щойно прийшов на роботу, ще провертаю ключ у дверях, а вже лунає телефонний дзвінок.

— Завтра їдемо в село. О п’ятій вечора машина біля обкому, — в голосі комсомольського функціонера командні нотки: вони ж бо наші зверхники, газета — орган обкому комсомолу.

Переглядів: 545

Дмитро ШУПТА. Рік Сковороди

Благословенні ви, сліди… Мандрівника Сковороди.

Максим РИЛЬСЬКИЙ.

Сліди Сковородинських кроків
Усім губителям на зло
У білім світі триста років
Буранами не замело.

Переглядів: 506

Трішки іронії у час Різдва

Якщо у вас такий настрій, що хочеться лежати під ялинкою, їсти мандаринки і щоб ніхто вас не чіпав… І при цьому хочеться щось такого зробити, начепити, скуштувати, аби відчути — наближається Щастя… І все-таки відчути дух Різдва… Тоді ця подія — для вас!

У суботу, 8 січня, о 18.00, у великій залі «Айвазовський» готелю «Лондонський» відбудеться музично-театральний перфоманс-постановка «Щасливий концерт у дусі Різдва».

Переглядів: 449

Щирість народної картини

Наприкінці року в музеї «Степова Україна», що на вул. Ланжеронівська, 24-а, відкрилася виставка українських народних картин 1950—1960 років, яка триватиме два місяці.

Кожен, хто завітає на неї, зможе зануритися у світобачення людей, наділених Господом іскрою таланту, які живуть поміж нас чи були сусідами наших батьків.

Переглядів: 460

Качан-рекордсмен

Волинянин Андрій Кравчук, розповідає сайт Куркуль.сom, вирос-тив качан кукурудзи завдовжки 36 см і вагою 734 г.

Як мовиться у повідомленні, зернята в качані-рекордсмені різнокольорові. Саме насіння кукурудзи пощастило дістати із Канади — це сорт Glass Gem, що українською звучить як Скляна Перлина.

Переглядів: 453

Розсіл — не панацея

На ранок після гучної вечірки з великою кількістю спожитого алкоголю можна почуватися недобре: головний біль, сухість у роті, втома. Це — похмілля.

Більшість намагається швидко позбутися неприємних відчуттів. Усталеною практикою є вживання розсолу. Нібито це має покращити самопочуття. Але чи справді розсолом можна «вилікувати» похмілля?

Переглядів: 464

Тарифні сюрпризи від «Нової пошти»

Із 1 січня нинішнього року «Нова пошта» підготувала для клієнтів п’ять приємних новин, що стосуються тарифів, повідомляє пресслужба компанії.

Перша — нова послуга з доставки документів за 40 гривень. Ціна буде фіксованою на весь рік, а до її вартості вже включено фірмовий картонний конверт. Це нововведення особливо актуальне для тих, хто регулярно обмінюється документами.

Переглядів: 478

Перша соціальна пральня

Люди, які з різних причин залишилися без даху над головою, відтепер зможуть випрати, продезінфікувати і просушити свій одяг у спеціально обладнаному приміщенні благодійного фонду «Деполь Україна», що по вулиці Дальницькій, 50/33 в Одесі.

Ще з грудня 2017-го тут діє розрахований на 18 осіб притулок для безхатьків із санвузлом та кухнею, проте деякої вкрай потрібної побутової техніки — пральних машин та сушарок — досі бракувало. Придбати її вдалося за сприяння проєкту «Польська допомога», з яким успішно співпрацює благодійний фонд.

Переглядів: 458

Ще й облили соляркою

І цього року святкова Одеса перетворилася на кладовище непроданих сосен і ялинок: реалізатори 31 грудня ввечері покинули свій хвойний товар просто на вулицях, до останнього тримаючи на нього високу ціну, яка була не по кишені багатьом містянам.

Працівники «Міськзелентресту» підрахували, що йдеться приблизно про 2,5—3 тисячі загублених сосен і ялинок, покинутих в місцях реалізації.

Переглядів: 444

«Миколайчики» від краян

Уже шістнадцять років поспіль 19 грудня, у день Святого Миколая, члени благодійного фонду «Рідний край» навідуються із солодощами та подарунками у Ясенове Друге до дітей з інвалідністю та дітей-сиріт.

Святкове дійство, яке влаштовується цього чудового зимового дня, проходить з благословення священника отця Романа під склепінням відродженого меценатами сільського храму Покрови Пресвятої Богородиці.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net