Переглядів: 557

«Смарагдове місто» — для всієї родини

Останній місяць року, що минає, розпочався в Одеському національному театрі опери та балету подарунком для дітей: прем’єрою оновленої версії опери-казки «Смарагдове місто».

Казку «Чарівник Смарагдового міста» Олександра Волкова люблять і пам’ятають не лише батьки, бабусі та дідусі, але й прабабусі-прадідусі нинішніх малюків. Ця історія, що є переробленою версією книжки «Дивовижний чарівник країни ОЗ» Френка Баума, вийшла російською мовою у далекому 1939 році й стала улюбленою казкою малят усього тодішнього Радянського Союзу.

Тому не випадково у програмі вистави наголошується на тому, що «Смарагдове місто» — чарівна казка для усієї родини. Адже дорослим також хочеться вірити, що на світі існують чарівники та феї. І разом з дівчинкою Еллі та її песиком Тото варто вирушити у незвичайну подорож до Чарівної країни класичної музики, бо ж на сцені Одеського оперного ця казка перетворилася на Музичну історію.

Персонажі тепер уміють не лише розмовляти, а й співати — навіть маленький песик Тотошко. Герої казки познайомлять маленьких слухачів із творами відомих композиторів. У виставі звучить музика Жоржа Бізе, Джузеппе Верді, Гаетано Доніцетті, П’єтро Масканьї, Джакомо Мейєрбера, Вольфганга Амадея Моцарта, Джованні Паізієлло, Миколи Римського-Корсакова, Джоаккіно Россіні, Енгельберта Гумпердінка.

Лібрето написала одеситка Тамара Каганович за мотивами згаданої вже казки Олександра Волкова «Чарівник Смарагдового міста».

Особливістю прем’єри оновленої версії опери «Смарагдове місто» є те, що вистава вперше звучить українською мовою.

Переважна більшість ролей виконують саме діти. Впродовж усієї вистави на сцені з’являється величезна кількість юних акторів: це — учасники хору «Перлини Одеси» та «Зернятка». Діти беруть участь не тільки в групових сценах, зокрема як червоні маки, несміливі жуки чи гостинні жителі Смарагдового міста. Грають вони чудово, бо свято, по-дитячому вірять у те, що відбувається на сцені.

Художня керівниця хору «Перлини Одеси» Лариса Гарбуз розповідає, що перед маленькими акторами стоять складні завдання. Це живе виконання вокальних партій, пос-тійна робота з диригентом та оркестром. Але, попри всі труднощі, їм подобається цей процес, вони живуть цією казкою.

— Хоч ідеться про дитячу виставу, вся музика в опері абсолютно доросла, дитячої музики там нема взагалі. Діти чудово виконують партії на складну музику Моцарта, дуети, ансамблі… Це дуже складна, професійна музика, — зауважує пані Лариса.

Партію Еллі виконують учасниці «Перлин Одеси» Єлизавета Скорба, Дарина Сорока, Аміна Шапко. Партію Тотошки — Наталія Боряк, Артем Деде, Софія Петрова, Георгій Савостьянов. Маленькі артисти мають унікальну можливість бути на одній сцені з провідними солістами театру.

Режисерка опери Оксана Тараненко наголошує:

— Ця вистава — найкращий приклад того, як маленьких діточок можна приводити до театру, де в ігровій формі буде розказано, що опера, класична музика — це цікаво і захоплююче, як калейдоскоп з різних образів і картинок.

Диригент вистави Віталій Ковальчук ділиться своїми міркуваннями:

— Тут зібрана музика Моцарта, Доніцетті, Россіні, Римського-Корсакова... Це насправді дуже цікаво, і ми спочатку не знали, як у єдиному контексті буде поєднана музика XVIII, XIX та XX століть. Але виявилось, що ці мелодії відповідають персонажам казки і привносять у виставу щось особливе.

Юлія Терещук, виконавиця ролі Летючої Мавпи, переконана:

— Діти — це особлива публіка, нам дуже важливо, щоб вони повірили і стали учасниками нашої вистави.

Соліст Юрій Дудар, який виконує роль Залізного Дроворуба, зізнається:

— Увесь постановочний процес був надзвичайно складним, але, попри все, він проходив в атмосфері добра і любові.

Роль одразу двох злих чарівниць — Гінгеми та Бастінди — виконує Марина Годулян. Незграбний Страшило — Андрій Перфілов, манірний боягузливий Лев — Олександр Стрюк.

Креативні рішення художниці з костюмів Олени Леснікової. Залізний Дроворуб виглядає прекрасним лицарем, його шолом вінчає розкішний плюмаж з білого пір’я. Боягузливий Лев носить корону, фрак та білу сорочку з вишуканим мереживом, а Бастінда, яка п’ятсот років не чистила зуби і не вмивалася, хизується в довгій біло-золотій сукні. Маленькі жителі чарівної країни впевнено носять напудрені перуки та чарівні довгі сукні з пишними спідницями.

— Дитячі вистави це дуже важливий сегмент репертуарної політики театру, — наголошує помічниця генерального директора Одеського національного театру опери та балету Людмила Сергійчук. — Варто зазначити, що у програмі гендиректорки — художньої керівниці Надії Бабіч дитячі вистави — це найважливіше питання у вихованні майбутніх глядачів. Зокрема, на 2022 рік уже запланована прем’єра балету «Дюймовочка». Музику до нього пише сучасний український композитор Юрій Шевченко, спеціально на замовлення нашої опери.

Найближчі прем’єрні покази оновленої версії опери для всієї сім’ї «Смарагдове місто» відбудуться 18 та 28 грудня і 5 січня, початок о 12.00.

Тож приходьте на «Смарагдове місто» усією родиною!

Ольга ФІЛІППОВА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net