Переглядів: 381

Готуватися... до кращого?

За повідомленнями ВООЗ, людство пройшло майже 60% шляху до завершення пандемії, однак, наголошується, є низка факторів, які можуть не лише нас загальмувати, але й повернути назад, адже допоки залишається дуже багато невідомих. Зокрема, світ зіштовхнувся вже з новими штамами COVID-19, і ніхто не знає, чи не трапиться це знову. І чим довше триває імунізація населення (зокрема у країнах з низьким рівнем достатку), тим вища ймовірність небезпечних мутацій вірусу. І хоч зараз ми, наголошують експерти ВООЗ, наближаємося до позначки «60% шляху», в якийсь момент ситуація може кардинально змінитися. Якщо, зрозуміло, не протистояти вселенській біді.

У нас, в Україні, пік захворюваності на COVID-19, за прогнозами профільного міністерства, очікується в період із середини листопада до середини грудня 2021 року. Тобто нині — найскладніша ситуація, яку необхідно пережити, бо за найгіршого сценарію кількість хворих може бути на 30-40% більшою, ніж восени 2020-го.

Статистика починає підтверджувати прогнози. В Україні за добу, 10 жовтня, зафіксовані 8832 нові випадки COVID-19. З-поміж захворілих 863 дитини та 78 медпрацівників. Найбільшу кількість підтверджених випадків зареєстровано у Харківській (1783), Одеській (1010), Дніпропетровській (838), Запорізькій (836) та Донецькій (819) областях.

9 жовтня зафіксували 11344 нових підтверджених випадків коронавірусної хвороби. А кілька днів перед тим було навіть більше 16 тисяч інфікувань.

Загалом за весь час пандемії в Україні захворі-ло 2550089 осіб, одужало 2292480. Летальних випадків — 58700.

За даними на 10 жовтня, в Одеській міській клінічній інфекційній лікарні перебуває 250 пацієнтів з COVID-19, з них 39 – у стані середньої тяжкості. У важкому стані – 211 пацієнтів, з яких 11 підключені до апаратів ШВЛ.

У міській лікарні №5 проходять лікування 270 пацієнтів з лабораторно підтвердженим COVID-19, у міській клінічній лікарні №1 – 50 осіб, у дитячій міській клінічній лікарні №3 – 28 діток.

На 10 жовтня в трьох опорних лікарнях Одеси вільні 72 ліжка для госпіталізації пацієнтів з COVID-19.

Треба вистояти, навіть попри те, що практично кожна п’ята людина у світі через загальнонаціональні карантини й обмеження пересування часто відчуває депресію, страх, гнів та невпевненість у завтрашньому дні. Про це йдеться у новій доповіді ООН. І ми — не виняток.

Найкращим (надійним!) захистом від COVID-19 і його важких форм, переконують медики, є вакцинація. Станом на ранок 12 жовтня більше 6,2 мільйона жителів України зробили два щеплення від коронавірусу, необхідних для повного курсу вакцинації. В Одеській області відповідально підійшла до свого здоров’я 294851 людина, в Миколаївській – 173990, в Херсонській – 154553. Найбільше щеплених у Києві – 940729, найменше – у Волинській області – 105791.

Люди, вакциновані від коронавірусу, хворіють на нього набагато рідше і навіть у разі госпіталізації не потребують кисню. На цьому наголосила головлікарка Одеської інфекційної лікарні Світлана Лаврюкова. Вона зазначила, що у стаціонар лікарні щодня поступають від 20 до 35 пацієнтів, які заразилися коронавірусом, але щеплених серед них – одна-три людини, не більше.

Вакциновані, за словами пані Лаврюкової, легше переносять хворобу, не вимагають кисневих масок і після виписування повністю відновлюються.

«Із 1 березня інфекційна лікарня однією з перших почала вакцинувати співробітників. Минуло пів року, і серед них не захворів ніхто. Це про щось таки свідчить», – підкреслила Світлана Лаврюкова.

Для скептиків і надто безпечних зауважимо, що, скажімо, 6 жовтня цього року в Одесі від ковіду померла 31 людина, чого не було за весь час епі-демії. Попередні трагічні «рекорди» втрат (30 осіб на добу) були зафіксовані у місті 31 березня та 1 квітня 2021-го. Більше того, саме 6 жовтня на Одещині від згубного вірусу померли 43 людини. Цей показник був вищим тільки 1 квітня, коли ми втратили 44 земляків.

Високі показники людських втрат і від наслідків перенесеної хвороби. За даними, оприлюдненими на сайті облдержадміністрації, тільки у вересні цього року 132 особи, які перехворіли на ковід, пішли із життя від ішемічної хвороби серця, 89 – від гіпертонічної хвороби, 38 – від цукрового діабету, 8 – від ожиріння. Ніхто з них, що важливо і трагічно, не був вакцинований.

За вихідні, які минули, в одеських центрах масової вакцинації люди зробили 11732 щеплення. Про це 11 жовтня під час апаратної наради в міськраді доповів керівник одеських медиків Левон Нікогосян. Він додав, що всього щеплені 181 тисяча одеситів. За даними, отриманими з міських лікарень, 98% пацієнтів, які там перебувають, не були вакциновані.

В Одесі можна безкоштовно зробити щеплення від COVID-19 у центрах масової вакцинації і в стаціонарних кабінетах щеплення у всіх медичнх закладах.

Через збільшення числа хворих Одеська міська лікарня №10, що на вулиці Малиновського, з 12 жовтня знову почала приймати стаціонарних пацієнтів, хоча до цього такої потреби в додаткових ліжко-місцях не було.

Ще 8 жовтня міська клінічна лікарня №1(Єврейська) також була внесена до списку опорних стаціонарів із 80 ліжко-місцями, а 90 таких додатково розгорнуто в міській клінічній лікарні №5 на Лідерсовському бульварі.

Керівник МОЗ Віктор Ляшко на брифінгу сказав, що в межах всієї країни спеціалізована допомога при COVID-19 надається у 307 лікарнях, де задіяно понад 47 тисяч ліжок. Із 1 жовтня ліжковий фонд було збільшено на 3468 одиниць. Крім того, в областях закупили та отримали 14790 кисневих концентраторів, 161 комп’ютерний томограф та 148 рентген-апаратів. Уряд виділив додаткову субвенцію на удосконалення систем киснепостачання лікарень.

Це добре, що знаходяться гроші на медицину. Як про мене, то в такий непростий час, коли потрібна максимальна напруга фахівців, відповідальних за життя людей, коли важлива кожна гривня, держава руками чиновників часто діє досить незграбно. Скажімо, як зазначається в прес-релізах ВООЗ, велику роль у проблемах з імунізацією населення відіграє скептицизм щодо щеплень. Чимало тому, мовляв, сприяють соціальні мережі, адже в основному через них поширюються різноманітні теорії змов, які й відлякують людей від вакцинації.

А ось цими днями стало відомо, що уряд України схвалив виділення 25 мільйонів гривень з державного бюджету… на підсилення інформаційної кампанії щодо вакцинації від COVID-19 на телебаченні. Ці кошти будуть передані Міністерству культури та інформаційної політики, тоді як МОЗ координуватиме розробку самого контенту. «Ми інвестуємо в рекламу, аби ще раз пояснити та переконати українців захищати себе від корона-вірусу саме завдяки вакцинації», – цитує пресслужба слова пана Ляшка.

Де телебачення, а де соціальні мережі, через які гальмується імунізація населення?! Які мудрі голови таке планують, вигрібаючи з бюджету і пускаючи практично на вітер державні мільйони?

Ще доволі складно і тривожно. Що робити нам, простим громадянам? Бути розсудливими, обачними. Маски, соціальна дистанція, самоізоляція при найменшій можливості, посильна рухливість, повноцінне харчування, триматися подалі від стресів, і, зрозуміло, вакцинація, якщо не маєте до неї протипоказань… І більше оптимізму. Нині ми підійшли до найсерйознішої межі, пандемічного бар’єру, за якими, є надія, буде краще.

Ніна ЗАЛЕВСЬКА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net