Переглядів: 333

Такі різні й такі однакові

У рамках святкування 200-річчя Болграда, за підтримки Держкіно, відбудеться міжнародний етнографічний кінофестиваль «ОКО», який, зібравши у свою програму документальні фільми з усього світу, мовою кіно розповідатиме про звичаї, обряди, традиції, релігії й культуру різних країн та народів.

Цьогоріч він проходить із закликом «Єднаймося, не уніфікуймося!», наснажений одним із заповітів Т.Г. Шевченка: «І чужому научайтесь, й свого не цурайтесь». Головним візуальним елементом дизайну «ОКО» є доріжка: яскрава, строката, традиційна, колоритна.

Фестиваль відбудеться у комбінованому форматі: онлайн-версія демонструватиметься на сайті «ОКО» з 11 по 18 вересня, а офлайн-частина, як уже мовилося, пройде 16—18 вересня у столиці бессарабських болгар — місті Болград. Тут буде можливість дивитися фільми, серед яких і стрічки, не доступні для перегляду в онлайн-версії, просто неба на трьох екранах, а також зустрітися з режисерами, взяти участь у панельних дискусіях, послухати концерти й сповна зануритися в атмосферу саме етнографічного кінофестивалю.

Фестиваль був започаткований у 2020 році громадянкою України, етнічною болгаркою Тетяною Станєвою.

«Коли нас не стане, залишиться традиція. І пам’ять. Етнографічне кіно — це архів пам’яті, найкращий інструмент збереження традицій та культури народів. І найкращий інструмент просвітни-цтва, підручник та практичне заняття з толерантності, — вважає пані Тетяна. — Коли ми чогось боїмося? Коли про це нічого не знаємо. Фільми нашої програми відкривають світи, навчають, руйнують міфи й стереотипи, забирають страхи й допомагають зрозуміти краще іншого, а потім і себе. Наші стрічки, як і народи та герої в них, — різні, з різних куточків планети, але говорять про одне — про життя і прагнення щастя, про коріння й ідентичність, про людину. Про мене й про тебе. Точно, як строкаті нитки традиційного килимка: різні, але сплетені в одну доріжку».

Коли фестиваль переживав критичний момент, визначаючись з місцем проведення, на допомогу прийшло місто Болград. Звертаючись до земляків та гостей, мер Сергій Димитрієв наголошує:

«Багато років тому наші предки прийшли на цю землю, щоб зберегти свою віру, культуру і саме життя. Вони змогли передати нам, своїм нащадкам, любов до землі, яка стала їхньою Батьківщиною, національних культурних традицій та духовної спадщини. Віра кожного з нас у ці цінності дозволяє розвивати й примножувати досягнення Болграда, створюючи його майбутнє сьогодні.

Гостям, які відвідають кінофестиваль «ОКО» й наше улюблене місто в його ювілейний, 200-й рік, ми пропонуємо познайомитися з багатою історією Болграда, поринути в атмосферу бессарабської гостинності, національних культурних та виноробних традицій. Така подія сприяє спілкуванню з народами з різних країн і знайомить з містом велику кількість людей з усього світу, а також дає нам можливість ще раз показати приклад добросусідських, теплих відносин. Ласкаво просимо! Болградці завжди радіють гостям!».

На культурній важливості проведення «ОКО» наголосив президент кінофестивалю Юрій Дімчогло:

«У час глобалізації, уніфікації, дискримінацій та війн такі фільми про етноси — як ковток чистого повітря. Це спосіб зберегти пам’ять для нащадків. Для малих народів, які не мають своїх держав, — це чи не єдиний спосіб зберегти себе й забезпечити життєдіяльність своєї культури, мови, традицій. Візьмемо до прикладу мій гагаузький народ, що представлений в Україні саме в тому мультикультурному регіоні, де відбувається кінофестиваль «ОКО», — у Бессарабії. Такі культурні події — єдиний спосіб показати себе світу, зберегти й захистити свою ідентичність. Створений фестивалем міжкультурний діалог мусить продовжуватися і масштабуватися, об’єднувати й збільшувати творчий потенціал кіномитців, туристичний та інвестиційний потенціал регіону. Він мусить займатися просвітництвом в Україні та світі».

Програмна директорка «ОКО» Олена Рубашевська, яка є головною редакторкою Міжнародної спілки кінокритиків і часто буває на світових кінофестивалях, уже другий рік поспіль вражена якістю стрічок, що надходять на розгляд:

«Ми можемо дозволити собі розкіш бути суворими суддями: обирати фільм за високими стандартами за трьома критеріями, вимагаючи і технічної досконалості, й унікальності теми, й оригінальності та професіоналізму режисерського бачення. Наша команда — новачки у проведенні фестивалів, ми багато чому вчимося на практиці в організації, комунікації та просуванні ідей, але фільми нашої програми — це та висока планка, за яку ми точно не червонітимемо. Вони є основним ядром фестивалю і натхненням для кожного члена команди; а відтак, переконана, стануть такими й для наших глядачів».

У цьогорічній програмі представлені 8 стрічок міжнародного повнометражного конкурсу і 26 — короткометражного. Українська конкурсна програма налічує 7 короткометражних й аж 10 повнометражних фільмів. Покази побудовані у форматі подорожі: кожного дня глядачі вирушатимуть у кіномандрівку до певного регіону світу, а наприкінці — повертатимуться додому, аби подивитися картини національного виробництва. Нинішнє «ОКО» презентує й нову, позаконкурсну, секцію, в якій можна буде побачити художні та документальні стрічки на теми етнографії, антропології, культури, а також ретроспективу «Африка у фокусі» з кращих робіт з африканського континенту торішнього фестивалю.

Але «ОКО» — це не тільки про кіно. Аби краще передати специфіку етнографічного кінофестивалю й занурити гостей в етнографію, організатори підготували насичену програму: майстер-класи з народного співу, танцю й ремесел, дитячу локацію «Правиця», ярмарок та багато смачної традиційної їжі. У програмі — фотовиставка «Болгарський дух півдня України» етнофотографа Олександра Барона з України та «Корені» Міхаєли Аройо й Деніслава Стойчева з Болгарії, а також пленер і виставка картин з пейзажами Болграда та Бессарабії. В останній день фесту відбудеться церемонія нагородження переможців і традиційний для Болграда етнофестиваль, на якому глядачу зможуть побачити костюми з усіх куточків розмаїтої Бессарабії та з усіх регіонів України, а ще — великий етнічний концерт. Родзинкою святкового вечора стане проєкт KaDi, а хедлайнерами — «ГуляйГород» та «Фа-дієз» бенд. А завершиться свято традиційним для жителів Бессарабії хоро, що триватиме всю ніч!

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net