№ 72-73 (22291-22292) четвер-субота 9-11 вересня 2021 року

Переглядів: 333

Одеса. Опера. Ковчег

Чи не найкращий час для відпочинку в Одесі — оксамитовий сезон. Уже спала спека, надворі — тепло і сонячно: можна і на пляж податися, і прогулятися історичним центром міста, милуючись неповторною архітектурою. Романтична пора, яку оспівували поети і прозаїки, що жили й творили у причорноморській перлині.

А ще у цей час — фестиваль мистецтв «Оксамитовий сезон в Одеській опері», який проводиться уже вшосте.

Переглядів: 395

Юрій ЩЕРБАК: Усе тільки починається

Нещодавно в книгарнях з’явилася перевидана трилогія унікального для України жанру. Хтось каже, що вся трилогія Юрія Щербака — це геополітика в картинках, хтось називає її політичною антиутопією та трилером, хтось — прогностичним реа-лізмом, хтось — прозорливим поглядом у майбутнє.

Хоч як би там було, але трилогія («Час смертохристів: Міражі 2077 року», «Час великої гри: Фантоми 2079 року», «Час тирана: Прозріння 2084») — певний феномен для суспільно-політичної думки.

Переглядів: 391

Поема про Україну

Добре було б з України до Сполучених Штатів Америки побудувати міст і вздовж нього посадити бізнесменів. Проїхав президент в один бік — інвестиції. Повертається назад — знову інвестиції. Безсмертний образ поміщика Манілова з «мертвих душ» мимоволі зринає в пам’яті, коли мова заходить про цілі і результати п’ятиденного візиту Володимира Зеленського за океан.

Трансформація за 227 мільярдів

У зведеннях новин та в аналітичних статтях політологів можна, зрозуміло, зобразити, що завгодно. Подати, наприклад, як факт нову, поки що не існуючу програму стратегічного партнерства як новий рівень у відносинах двох країн або 60 мільйонів американської допомоги на закупівлю зброї як ключовий пункт у забезпеченні безпеки України. Але суть у тім, що, як правильно зауважив наш президент, їхали не за подарунками.

Переглядів: 201

+5% ПДФО для громад

Реформа децентралізації суттєво змінила видаткове навантаження на громади. Протягом 2014—2020 років держава переклала на органи місцевого самоврядування низку видатків, не передавши їм фінансові ресурси.

Так, у зв’язку із вилученням, починаючи з 2016-го, субвенції з державного бюджету на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян усі видатки, пов’язані із забезпеченням роботи міського електротранспорту, покладено на місцеві бюджети. Відтак з бюджету Одеси на компенсацію пільгового проїзду у міськелектротранспорті профі-нансовано: в 2018-у — 286,2 млн грн, 2019-у — 408,7 млн грн, у 2020-у передбачено 460 млн грн.

Переглядів: 349

На крилах музики

НОФО відкрив 84-й концертний сезон

Традиційними концертами «Odesa-International», що відбулися 1 та 2 вересня у Великому залі Одеської обласної філармонії, розпочався 84-й концертний сезон Національного одеського філармонійного оркестру (НОФО)1. Звучали як відомі, так і рідко виконувані симфонічні твори класичної та сучасної музики. Зазначу, що вже 5 вересня НОФО подарував їх і для гостей фестивалю мистецтв «Оксамитовий сезон в Одеській опері» у програмі «Українська Одіссея».

Перш ніж звернутися до святкового вечора з нагоди старту нового сезону, нагадаю, що серед пам’ятних подій сезону попереднього був концерт «30 років разом», присвячений 30-літтю перебування Хобарта Ерла на посту очільника філармонійного оркестру. Про популярність маестро свідчить і той факт, що серед одеситів з’явилася категорія меломанів, яка віддає перевагу концертам саме цього диригента. Назвіть це модою чи навіть снобізмом, але очевидно, що це вияв симпатії та довіри, свідчення відданості музикантові, який зумів повернути у зали філармонії колись збайдужілу публіку й двічі підвищити статус оркестру — до рівня національного.

Переглядів: 252

Їхні серця об’єднала війна

Чарівна юнка аж ніяк не думала обрати шлях військової, але війна з пропутінською Росією внесла у її юність свої корективи. Вісімнадцяти-річною Юлія Шкодовська, уродженка с. Адамівка Кричунівського старостинства Любашівської громади, добровільно влилася в лави Збройних сил України, щоб стати на захист Батьківщини.

— Про те, що буду військовою, я навіть не думала, виношувала інші плани на життя, мріяла про мирну професію. Та у 2014-у, з початком війни на сході нашої країни, все кардинально змінилося. Почалася активна мобілізація на захист незалежності й цілісності нашої держави. Я не хотіла стояти осторонь, адже мої дідусь з бабусею, батьки і вчителі моєї рідної Кричунівської школи з дитинства прищеплювали мені дух патріотизму та саможертви в ім’я захисту Батьківщини від ворогів, — поділилася молодший сержант резерву Юлія Шкодовська. — Серед призовників був і мій рідний дядечко Василь Володимирович Жар. Я надзвичайно гордилася, що він боронить країну. Його сила, міць і патріотизм зродили у мене нестримне бажання стати військовою, щоб пліч-о-пліч з ним та іншими патріотами вигнати ворога з рідної землі.

Переглядів: 296

Щастя мати таких друзів

У народі кажуть: родичів дарує нам Бог, від нас це не залежить, а друзів дозволив той же Бог обирати нам самим, а їм, у свою чергу, і нас. Хто ж не відчув, як багато важать у житті друзі, справжні, вивірені, надійні! Одні з них — з дитинства, інші — зустрілися на життєвих стежках. Вони з нами поруч і в радості, і в біді, вчасно підтримають, допоможуть, вселять бажання шукати вихід з будь-якої, здавалося б, безнадійної безвиході, і ти часто його знаходиш. Велике щастя мати таких друзів. То одне з найцінніших багатств!

Для багатьох ветеранів-журналістів Одещини таким другом є Володимир Павлович Павліченко, який очолює регіональну спільноту старійшин НСЖУ (до речі, він ще й є заступником голови обласної Ради миру).

Переглядів: 450

Рекордний ужинок

В Україні намолочена рекордна кількість ранніх зернових та зернобобових культур — 44,8 млн тонн.

«Збирання ранніх зернових культур в Україні завершено. На площі 10,2 млн га, що становить 100% до прогнозу, було намолочено 44,8 млн тонн зерна. Цьогорічний врожай є рекордним за всю історію України», — заявив міністр аграрної полі-тики та продовольства Роман Лещенко під час онлайн-конференції з обласними державними адміністраціями, повідомляє пресслужба Мінекономіки.

Переглядів: 215

Яскравих днів, цікавих літ!

Одещина багата на гарних, небайдужих людей, які своєю працею, талантом, чіткою життєвою позицією щоденно творять і примножують її вікову славу.

Володимира Павловича Павліченка, якому 8 вересня сповнилося 75 років, з чим ми його щиро вітаємо, добре знають в Одесі, та й не тільки тут. І як відповідального працівника системи внутрішніх справ, і як небайдужого громадського активіста (заступник голови обласної Ради миру), і як цікавого дописувача — його публікації, зокрема й на шпальтах нашої газети, не залишаються не поміченими читачами…

Переглядів: 631

Спадок Амвросія Ждахи: дослідження і популяризація

Свого часу, десь у 2013 році, Іван Іванович Козирод (нар. 1923-го), донедавна викладач Одеського художнього училища, передав мені свій машинописний текст наукової-популярної статті «Амвросій Ждаха — художник-ілюстратор», присвяченої Шевченкіані митця. Й ось тепер, на радість собі та авторові, я натрапив на цей рукопис у власному архіві, щоправда, без бібліографії.

У телефонній розмові Іван Іванович сказав, що раніше ця наукова розвідка вже оприлюднювалася в одному мистецькому часопису. Справді, у біобібліографічному покажчику В.А. Афанасьєва та О.М. Барковської «Товарищество южнорусских художников» у бібліографії про А.А. Ждаху знаходимо й працю І.І. Козирода, але під іншою назвою — «Неопубліковані ілюстрації до Кобзаря». Вона була надрукована в другому числі журналу «Образотворче мистецтво» за 1996 рік. Цій публікації передувала інша, стисла, в газеті «Чорноморські новини» — «Амвросій Ждаха — художник-ілюст-ратор» (1995-й) і нова, з незначними редакційними правками, у 2015-у — «Нетлінна спадщина Амвросія Ждахи».

Переглядів: 329

«Історичне відкриття» та правда історії

Opus очільника Російської держави, присвячений «историческому единству русского и украинского народа», не викликав бурхливої реакції з боку наукових кіл та інтелектуальної громадськості України.

Справа, очевидно, в тому, що вся робота кремлівського президента побудована на самодержавно-монархічній та комуно-совєтській ідеологічній маячні, яка вже давно й багаторазово була спростована, і спростовувати її ще раз — шкода часу і праці.

Переглядів: 521

Полковник Армії УНР Володимир Кедровський

Серед когорти діячів, які боролися за нашу державність на Півдні України, чільне місце належить уродженцеві Херсона Володимирові Кедровському. Його життєвий шлях до вимушеної еміграції був тісно пов’язаний з найбільшим українським містом на березі Чорного моря — Одесою. Тут він навчався в університеті, брав участь у роботі місцевої «Просвіти», а після закінчення навчання підтримував добрі стосунки з багатьма одеситами. Тут познайомився з Іваном Франком, який перебував у нашому місті в 1909 році.

Володимир народився 13 серпня 1890-го у Херсоні, у родині землевласників Кедровських. З боку матері — нащадок запорозьких козаків Липських. Володіння Кедровських розташовувалися на берегах Інгулу (сучасна Миколаївська область), а материної сім’ї — неподалік, на річці Інгулець. На цих землях Кедровські вирощували в основному пшеницю. Дитячі роки хлопчика пройшли у маєтку діда по матері — Миколи Липського. Там він разом з двома молодшими братами закінчив чотирирічну школу. У своїй автобіографічній книжці «Обриси минулого» Володимир Іванович писав, що в родині переважно послуговувалися українською мовою. Дід дарував йому українські книжки.

Переглядів: 196

Від Сагайдачного до героїв сьогодення

«Від Сагайдачного — до Мельника — до героїв сьогоднішнього дня» — така історична палітра нового всеукраїнського фестивалю історичної пісні та поезії «Шабелина», який відбудеться 12—13 вересня у Волі Якубовій Дрогобицького району Львівської області. Локація — зона зеленого туризму «Козацька слобода «Раковець», на околиці цього села.

Місце для його щорічного проведення пов’язане з іменами двох українських героїв різних епох, які народилися на Львівщині, — гетьмана Петра Сагайдачного та одного з організаторів Січових Стрільців Андрія Мельника.

Переглядів: 222

Відблиск таланту

Не зорі падають із неба —
Зірки ідуть у небеса.
Микола МОЗГОВИЙ.

Був день Одеси — щорічне офіційне свято. Ополудні з небесної блакиті опустилась до рідного міста золота зірочка. Залишила відбиток душі своєї на Алеї зірок побіля Оперного: Анна Яблонська. Поцілувала рідну землю і полинула знов у небеса…

Ніхто й не завважив. Не підбіг для привітань, розпитувань, фотографування… Говорили про Анну. Яка вона була талановита… і як уславила рідну Одесу…

Переглядів: 694

Пернате братство

(Продовження. Початок у номері за 26-28 серпня)

Як уже згадувалося у попередніх публікаціях під цією рубрикою, найпоширенішими, так би мовити, сухопутніми пташками на планеті є горобці. На Одещині список пернатих поселенців доповнений природою десятками інших видів, серед яких найбільше чайок, шпаків і ластівок.

Ластівка

До вікна мойого теплий
промінь ластиться,
Синьооке небо
в шибку загляда.
Прилетіла ластівка
голубою ласкою
До моєї хати,
до свого гнізда…

Переглядів: 195

Від «Чубаївки» до «Чумки»

У рамках проєкту «Велике оновлення мереж» ДТЕК «Одеські електромережі» розпочав будівництво кабельної лінії 110 кВ, яка під’єднає нову підстанцію «Чубаївка» до електромережі підстанції «Чумка». Відтак об’єднані підстанції забезпечать надійним електропостачанням більше 50 тисяч жителів Малиновського, Київського та Приморського районів Одеси.

Енергетики будуватимуть лінію методом проколу із застосуванням спеціальної техніки для горизонтально-нахиленого буріння. Ця технологія дозволяє прокладати підземні кабелі в міських умовах, не руйнуючи дорожнє полотно. Нова кабельна лінія протяжністю 4,5 кілометра забезпечить надійним електропостачанням клієнтів, адже її стан не залежатиме від погодних умов. Ізоляція із зшитого поліетилену витримує більш високі температури порівняно із застарілими паперовими кабелями, що робить мережі надійнішими. Оскільки лінія підземна, вона не займатиме додаткових територій на одеських вулицях.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net