Переглядів: 369

Філателія робить життя яскравішим

Залишається небагато часу до нашого головного свята — Дня незалежності. Але вже сьогодні багато подій, які відбуваються в Одесі, наповнені святковим духом цієї величної, доленосної події. Як от і XIX Національна філателістична виставка з міжнародною участю «Укрфілекс Одеса-2021», яка минулого тижня пройшла на морвокзалі. Те, що саме наше місто стало на кілька днів філателістичною столицею України, — не випадково. Одеса знана своїми філателістичними традиціями, активністю обласної Асоці-ації філателістів, їхніми перемогами на різноманітних виставках, у тому числі міжнародних.

Багато стендів нинішньої виставки розповідали про нелегкий шлях поштових знаків незалежної України. Ось марка, присвячена Декларації про державний суверенітет України. Якщо придивитися до неї уважно, можна побачити напис: «Почта СССР». Це дивно, але вона друкувалося у Москві. Ось ще один цікавий факт. У 1947 році Українська Радянська Соціалістична Республіка стала членом Всесвітнього поштового союзу і мала право випускати власні знаки поштової оплати. Проте марки, присвячені важливим по-діям у житті України, розроблялися і друкувалися у Москві й виходили з тим же написом «Почта СССР».

З марковиданням у перші роки незалежності було важко. Але з часом українська марка почала впевнено підкорювати світ, здобувати прихильників на всіх континентах. Справжнє її сходження на п’єдестал міжнародної слави відбулося 2002 року, коли малий аркуш «Квіти України» посів третє місце у 7-у Всесвітньому кубку марки (Франція). Україна стала знаною як виробник унікальних міні-атюр. Наші марки регулярно тріумфують на міжнародних конкурсах.

Голограмні марки «Комахи України», які випустила «Укрпошта», здобули філателістичне олімпійське золото — гран-прі Міжнародного конкурсу на найкращу марку 2018 року WIPA (Відень, Австрія). Торік дві роботи «Укрпошти» підкорили в Мадриді журі NexofilAward-2020 і здобули одразу дві нагороди: золото та срібло. Марка «Слава Україні!», випущена у 2019-у, стала найкращою та найоригінальнішою у світі за формою — контуром карти України. Срібну відзнаку отримала марка із зображенням фрагмента вишивки Чернігівської області — серія «Українська вишивка — код нації». Цей перелік можна продовжити.

Багато марок-переможниць можна було побачити і на виставці «Укрфілекс Одеса-2021». Тут був й окремий розділ, присвячений сучасній філателії (від 1991 року і по теперішній час). У цьому розділі привертали увагу цікаві експонати Ігоря та В’ячеслава Гонцарюків — «На уламках імперії» і «Паростки демократії», а також «Духовна Україна» Віри Сухінської.

Біля стенда пані Віри зна-йомлюся з одним із колекціонерів. Виявилося, що це батько Су-хінської — Олег Миколайович (на знімку). Він — колишній шахтар, 15 років віддав праці на червоноградських шахтах. За сумлінну працю нагороджений орденами «Шахтарська слава» і Богдана Хмельницького. А про високу громадянську позицію Олега Сухінського свідчить те, що указом Президента України за самовіддане відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, виявлені під час Революції Гідності, він удостоєний ордена «За мужність» ІІІ ступеня.

Філателією Олег Миколайович займається з дитинства. Залучає до свого хобі і дітей. Однак із трьох дітей серйозно захопилася нею тільки старша дочка — Віра, котра, як і батько, бере участь не тільки в національних філателістичних виставках, а й у закордонних. «Ще не все втрачено, — посміхаючись, каже пан Олег. — У мене підростає онук Юрчик, який, я впевнений, піде по моїх стопах».

Сьогодні колекції Олега Миколайовича Сухінського та його дочки Віри мають нагороди як національних, так і міжнародних виставок, що проходили у Франції, Австрії, Польщі, Білорусі та інших країнах. Крім уже згаданої тематики, колекціонерів цікавлять Микола Коперник, балонна пошта, українське Різдво та інші.

— Крізь призму поштівок та марок можна спостерігати розмаїту, яскраву історію рідної землі, її шлях до незалежності, — ділиться враженнями розробник концепції розвитку філателії для дітей, викладач Овідіо-польського відділення ДНЗ «Одеський центр професійно-технічної освіти» Тетяна Нестеренко. — До омрі-яних висот — свободи і незалеж-ності — кожен народ, кожна держава прямують своїм шляхом. Для українського народу це сходження триває вже не одне століття. Нині ми є свідками й учасниками нового етапу боротьби, який розпочався на Майдані, а тепер його події розгортаються на Сході України, де українці ведуть нерівний бій за власне гідне місце у спільноті суверенних народів.

Тетяна Михайлівна має активну громадянську позицію. Вона є одним із координаторів ГО «Герої не вмирають» в Овідіопольському районі. З її ініціативи та за участю волонтерів із ГО «Україна переможе», ветеранської організації «Рапіра» та місцевої влади відбулося спецпогашення і випуск власних марок, присвячених захисникам України — овідіопольцям Євгенові Колісниченку, Олегові Ку-шніру, Янові Баролісу, Віталієві Мігуріну, Борисові Кифоренку, чорноморцеві Віталію Шуму.

Але повернімося до виставки. За традицією тут відбулося спецпогашення власної марки і конверта, випущених до цієї події. На них — зо-браження логотипу виставки з одеським Дюком. Нова філателістична продукція розноситиме славу про наше місто по всьому світу. У церемонії спецпогашення взяв участь президент Асоціації філателістів України, генеральний комісар виставки Дмитро Френкель. Від імені АТ «Укрпошта» учасників і гостей привітали директор департаменту поштових послуг Сергій Гречко і керівник її Одеської дирекції Сергій Дрозд. Вони підкреслили, що «Укрпошта» й надалі розглядатиме філателію як один із стратегічних напрямків у роботі національного оператора поштового зв’язку, а також як спосіб широкомасштабної пропаганди такої культури, як філателія.

У другий день роботи виставки були введені в обіг поштові марки із птахами, в тому числі й трьома зникаючими видами, занесеними до Червоної книги України. Як повідомила начальниця управління філателістичної продукції «Укрпошти» Наталія Мухіна, на восьми нових марках випуску «Птахи України. Куроподібні» зображені: орябок лісовий, глушець біло-дзьобий, фазан звичайний, перепілка звичайна, куріпки біла і сіра, тетерук євразійський та кеклик кремовоголовий.

«Укрпошта» вже видала понад 50 поштових марок і блоків із зображенням рідкісних та характерних видів птахів України. Марки, конверт і штемпель намалювала художниця Наталя Кохаль.

Директор Одеського зоопарку Ігор Бєляков, який долучився до церемонії спецпогашення, привітав традицію «Укрпошти» розміщувати на марках представників вітчизняної фауни. На його думку, це хороший спосіб популяризації тваринного світу, виховання дбайливого ставлення до природи.

Як нові марки, так і представлені на виставці давали її відвідувачам неймовірно багату інформацію. За словами президента Асоціації філателістів України Дмитра Френкеля, у події взяли участь близько 100 колекціонерів і майже в кожного було по кілька стендів. Були стенди з Ізраїлю, Польщі, Латвії. На жаль, на проведення заходу вплинули карантинні обмеження, спричинені пандемією коронавірусу. Через це «Укрфілекс Одеса-2021» зібрав менше учасників і гостей, ніж зазвичай. І все ж боротьба за гран-прі була гострою.

Коли журналісти запитували у членів журі, на що звернути особливу увагу, ті називали колекції почесного класу Дмитра Френкеля, Дми-тра Нікітіна, Галини Філонової, Сергія Черних, Дениса Ціткова. Скажімо, у колекції у Дмитра Френкеля є марка, присвячена перельоту Леваневського через Північний полюс, знаменита тим, що була випущена з помилкою. Саме таку Сталін подарував Рузвельту під час Тегеранської конференції. Подейкують, що марка з по-ртретом Леваневського була найдорожчою на виставці — її вартість оці-нюється тисячами доларів.

За словами Дмитра Френкеля, останнім часом він захопився поштовою історією Одеси. Перші поштові відправлення були казенними, з різних установ. Перший одеський лист зі штампом, який вдалося зна-йти колекціонерові, датований 1798 роком. Ще й назва міста не була за-тверджена (на штемпелях можна прочитати «Адеса», «Одесса»), а листи вже йшли...

Найстаріший експонат — лист із Москви в Амстердам, датований 1668 роком. Саме з того часу почалася прискорена кур’єрська доставка кореспонденції в Російську імперію, частиною якої тоді була й Україна. Цю тему пре-дставила на виставці Галина Філонова.

Про те, що філателія — це завжди пошук, добре знає Михайло Крамаренко.

— До цього захоплення, — розпо-відає, — мене долучив батько. Щоб і мене зацікавити цим хобі, він вступив до Донецького обласного товариства філателістів. Але по-справжньому я почав займатися філателією десь у дев’ятнадцять років. Це був початок 1990-х. Тоді вперше приїхав до Одеси, де познайомився з Іллєю Френкелем. Одеса була філателістичним центром у всі часи філате-лістичної історії, що довела й нинішня виставка.

На думку фахівців, «Укрфілекс Одеса-2021» залишить помітний слід в історії філателії України.

Лариса БОРИСОВА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net