Переглядів: 205

Спочатку — попередь, потім — контролюй

Таким принципом нині керується Держпраці

Із 2020 року Держпраці запровадила активне застосування ризико-орієнтованого підходу у всіх напрямках роботи, в тому числі з питань виявлення незадекларованої праці. Відтоді ж інституція працює за принципом: спочатку попередь, а потім — контролюй.

Цей принцип роботи був підтриманий усіма сторонами соціального діалогу та іншими органами виконавчої влади й закріплений у Національному плані спільних дій щодо зниження рівня незадекларованої праці на 2021 рік.

Саме тому робота інспекторів праці складається із двох етапів: інформаційної та інспекційної кампаній.

Під час інформаційної кампанії інспектори праці безпосередньо відвідують роботодавців з метою інформування про вимоги законодавства щодо оформлення трудових відносин, ризиків і наслідків незадекларованої праці та про заплановані інспекційні заходи. Під час відвідувань вони здійснюють також моніторинг стану оформлення трудових відносин із працівниками у конкретних роботодавців. Відвідування роботодавців під час інформаційних заходів супроводжуються широкомасштабною інформаційною кампанією у засобах масової інформації.

Після закінчення інформаційної кампанії проводиться інспекційна кампанія у відповідних сферах господарювання, зокрема у тих суб’єктів, які не дослухалися до інспекторів під час інформаційних візитів та не уклали трудові договори з працівниками.

Такий підхід позитивно впливає на стан оформлення трудових відносин із найманими працівниками. Після проведення інформаційних заходів аналізується кількість повідомлень про прийняття працівників на роботу конкретними роботодавцями, і в разі відсутності позитивної динаміки щодо працевлаштування проводиться інспекційне відвідування з метою виявлення неоформлених працівників.

Інспектори праці мають право перевіряти, як бізнес виконує трудове законодавство. Нижче ми розповімо про порядок перевірки оформлення працівників та про те, які штрафи доведеться сплатити за тих, чия праця не задекларована.

Для інспектування з метою виявлення незадекларованих працівників підставою для інспекційного відвідування є будь-яка інформація про можливе використання незадекларованої праці, зокрема від:

— працівників, у тому числі колишніх;

— сторонніх людей;

— конкурентів;

— будь-яких державних органів, у тому числі місцевого самоврядування.

Завдання інспектора — перевірити, чи виконує бізнес законодавство про працю, зокрема, чи оформлює трудові відносини з працівниками.

• Інспектор праці може прийти без попередження в будь-який час.

• Інспектор праці має показати службове посвідчення, а також за вимогою — копію направлення на проведення інспекційного відвідування.

• Перевірка може проходити на місці або дистанційно.

• Інспектор має вільний доступ до будь-яких виробничих, службових та адміністративних приміщень.

• Інспектор може перевіряти будь-які документи, що стосуються працівників, наодинці або у присутності свідків спілкуватися з керівником та працівниками.

• Під час інспекційного відвідування дозволяється робити фото, відео- або аудіозаписи, залучати правоохоронні органи.

Яка відповідальність за незадекларовану працю?

До юридичних осіб та ФОП, які використовують найману працю без оформлення трудових відносин, можуть застосовувати фінансову (ст. 265 Кодексу законів про працю) та адміністративну відповідальність (ст. 41 Кодексу про адміністративні правопорушення).

Фінансова відповідальність застосовується до юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (ФОП), якщо вони є роботодавцями, а адміністративна — до посадових осіб підприємств, а також до ФОП. Фінансова відповідальність може застосовуватись одночасно з адміністративною.

Інспектор праці обов’язково нарахує штраф у трьох випадках:

— за недопущення до проведення перевірки;

— за створення перешкод у її проведенні;

— за виявлення незадекларованої праці (не укладений трудовий договір, не повідомлено про найм Державну фіскальну службу, не сплачено податків).

З усіх інших питань інспектор складає припис, де вказує, що треба виправити. Якщо ви зробите це в зазначені терміни, вас не притягатимуть до відповідальності.

Оформляйте належним чином працівників, сплачуйте податки та ЄСВ — і тоді штраф вам не загрожує.

Головною метою діяльності інспекторів праці є зниження рівня незадекларованої праці та збільшення кількості застрахованих осіб.

Тому що незадекларована праця — це:

— низькі пенсії;

— низька заробітна плата вчителів та медиків;

— відсутність підтримки держави на період локдауну.

Оформлення трудових відносин із найманими працівниками відповідно до законодавства, сплата податків та єдиного соціального внеску — це гарантований розвиток економіки України, покращення інвестиційного клімату, зростання рівня соціальної захищеності, благополуччя кожної сім’ї та гідні умови праці для кожного.

Сергій БАЙДЮК,
начальник Головного управління Держпраці в Одеській області.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net