№ 54-55 (22273-22274) четвер-субота 8-10 липня 2021 року

Переглядів: 204

Української стане більше

За тиждень розпочнеться новий етап втілення норм закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної», завдяки якому збільшиться присутність української мови в публічному просторі та зміцніє її статус як державної, повідомляє урядовий портал.

«16 липня 2021 року набувають чинності не лише норми Закону, які впроваджують обов’язковий іспит на рівень володіння державною мовою для майбутніх держслужбовців та претендентів на отримання українського громадянства, а й інші статті, які є не менш важливими для переважної більшості людей. Вони стосуються сфери культури і розваг, туристичної сфери, книговидавництва та роботи книгарень, кіновиробництва, демонстрування фільмів у кінотеатрах і на телебаченні тощо», — зазначив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

Переглядів: 205

Кличе море моряка...

Професійне свято моряків — День Військово-Морських сил Збройних сил України — Асоціація ветеранів-підводників імені Олександра Маринеско відзначила у рідній стихії.

Цього дня учасники асоціації та гості вийшли на катамарані «Хаджибей» в Одеську затоку. На борту — понад 30 ветеранів ВМС України, журналісти, представники культури, громадських організацій, багато дітей та молоді.

Тетяна Якимова, викладачка Чорноморської флотилії юних моряків, розповідає:

— Життя моє та моєї родини пов’язане з морем. У 1983 році до Одеси перевели мого чоловіка — він став начальником рятувальної служби порту, що базувалася у Практичній гавані. Відтоді моє життя і пов’язане з Одесою, з морем. А з 1987-го — з яхтингом. Мій син — капітан яхти. Я займаюся підготовкою юних моряків, і сьогодні наша юна команда — також на борту.

Пощастило з погодою. Цього дня було сонячно. Учасники насолоджувалися свіжим морським повітрям, спілкуванням, культурною програмою. На палубі були і танці, і співи, звучала гітара, перегукувався з морським бризом саксофон.

Катер вийшов в Одеську затоку. Всі із задоволенням дивилися на рідні береги з моря. Тут, у морі, відбувся традиційний ритуал покладання вінків та квітів у пам’ять про загиблих моряків.

Переглядів: 348

На горизонті виборів не видно

Якщо не трапиться чогось надзвичайного, то наступні, восьмі за рахунком, президентські вибори в Україні відбудуться 31 березня 2024 року. Коли закордонні колеги намагаються пояснювати поточні події в нашій країні підготовкою до виборчої кампанії, їм заперечують: виборів у нас зараз нема. Це правда. Але не вся правда.

Україна — не Росія, не США і не Ізраїль

У демократичній політично поляризованій країні, якою є зараз Україна, виборча кампанія починається з дня вступу обраного глави держави на посаду. У цьому сенсі наша країна при Зеленському не відрізняється від Сполучених Штатів при Трампі або від Ізраїлю в останні роки прем’єрства Нетаньяху. Політичним виходом з протистояння може бути тільки зміна верховної влади. На стандартних виборах — якщо процес проходить цивілізовано, або у форс-мажорі — якщо чинні прем’єр чи президент категорично не бажає залишати посаду.

Переглядів: 413

Релігійна самоідентифікація

25-28 червня Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів всеукра-їнське опитування громадської думки щодо конфесійної структури населення (за самоідентифікацією) і ставлення до основних церков України.

Переважна більшість українців (73%) продовжують вважати себе православними. Ще 9% – греко-католиками, а 7% — атеїстами. Інші варіанти відповідей обрали менше респондентів.

Переглядів: 411

Чверть ліків — підла підробка

Заходячи до аптеки, де, як правило, все стерильно чисто, акуратно, все на своїх місцях, ми підсвідомо довіряємо уважним провізорам, які нам відпускають ліки. А їх ми найчастіше купуємо, перебуваючи у стані стресу: переживаємо за власне здоров’я, тривожимося за своїх рідних та близьких.

Ліки — щомісячна стаття витрат практично кожної другої сім’ї, про що каже статистика. Відтак нам і на думку не спадає, що в аптеці нами можуть маніпулювати: йдеться ж бо про святе — про здоров’я. Однак, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, Україна, на превеликий жаль і сором, є міжнародним центром виробництва та реалізації фальсифікованих лікарських засобів, обсяг яких складає до 25% від загального показника продажів. Тобто кожна четверта пачка пігулок чи ампул і наших аптеках — то нагла підробка, яка, може, й не прискорить чиєсь спорядження на той світ, але точно не допоможе організму впоратися з проблемою.

Переглядів: 199

Спочатку — попередь, потім — контролюй

Таким принципом нині керується Держпраці

Із 2020 року Держпраці запровадила активне застосування ризико-орієнтованого підходу у всіх напрямках роботи, в тому числі з питань виявлення незадекларованої праці. Відтоді ж інституція працює за принципом: спочатку попередь, а потім — контролюй.

Цей принцип роботи був підтриманий усіма сторонами соціального діалогу та іншими органами виконавчої влади й закріплений у Національному плані спільних дій щодо зниження рівня незадекларованої праці на 2021 рік.

Переглядів: 360

Від Чернігівщини до Буджаку

Як врятувати українське село?

Якось так збіглося, що на Чернігівщині я побував відразу після поїздки на Одещину. Символічно, бо це дві найбільші за територією області України. Найпівнічніша і найпівденніша. Полісся і Степ. А от сільські проблеми там дуже подібні.

Коли після повернення занурився у читання «Дня», то відразу звернув увагу на статтю Анжели Савченко «Чи вистоїть спадщина Чернігівського земства?» (номер за 4.06.2021). Навіть погляду не міг відвести від чорно-білого фото старої дерев’яної школи! Вона так нагадала школу в селі Тур’я Cновського району, яку закінчував батько! Запам’ятався і текст: «Практично кожна школа на Чернігово-Сіверщині веде свою історію з часу Чернігівського земства, яке поклало собі завданням освіту й просвіту сільської людності. Земські школи з’явилися як альтернатива церковно-приходському навчанню, закостенілому, догматичному, далекому від суспільних проблем...».

Переглядів: 210

Нові ринки для бізнесу

За шість місяців нинішнього року для українських виробників відкрито 11 експортних ринків. Це майже стільки ж, як за весь 2020-й (12).

«Кожен новий ринок — це нові можливості для українського бізнесу. Сьогодні ми активно працюємо з країнами ЄС, з дуже перспективними державами Азії та Африки. У роботі — ще близько ста експортних ринків, які планується відкрити для наших виробників», — розповіла голова Держпродспоживслужби Владислава Магалецька.

Переглядів: 196

Спалена земля

(Закінчення. Початок у номерах за 24-26 червня та 1-3 липня)

Україна була ключовою ланкою гітлерівського Плану голоду (Der Hungerplan), який передбачав голодування жителів окупованих територій СССР для того, щоб отримати додаткові продукти харчування для німецьких військ і населення Німеччини.

Власне, цей план і втілювався після вторгнення у Радянський Союз. Окупанти грабували селян, обмежували постачання продовольства у міста, не годували полонених у концентраційних таборах.

Переглядів: 188

«Нація». Дивитися серцем

2—7 липня в Одесі, Миколаєві та Херсоні пройшов ХІV фестиваль театрів «Молоко»

Театральні колективи з Миколаєва, Одеси, Херсона, Києва, Харкова, Рівного та Івано-Франківська ділилися з глядачами Півдня України своїми талановитими постановками для дорослої та дитячої аудиторії. Відбувалися також кінопокази та цікаві зустрічі.

Нагадаємо, мета фестивалю — популяризація українського та україномовного театру і, звісно ж, — обмін досвідом між творчими колективами.

Переглядів: 213

Російська — іноземна, англійська — найпотрібніша

Понад половина опитаних громадян України вважають російську мову іноземною, а більш ніж 80% найпотрібнішою серед іноземних назвали англійську. Такі результати соціологічного дослідження «Всеукраїнський омнібус», проведеного дослідницькою компанією «Active Group» (https://activegroup.com.ua) у травні.

Відповідаючи на запитання «Знання якої іноземної мови ви вважаєте найбільш необхідним?», 84,9% респондентів назвали англійську, 22,2% — німецьку, 13,7% — французьку, 13,6% — іспанську, 11,1% — польську, 9,6% — російську, 6,5% — китайську, 6,3% — португальську, 2,4% — арабську. Не визначилися з відповіддю 6,3%, а іншу мову вказали 1,4% опитаних.

Переглядів: 200

Хорова капела в музейному інтер’єрі

Італійська зала Одеського музею західного та східного мистецтва… Висока стеля, старовинні полотна геніальних майстрів минулих століть, відблиски вже далеких епох… Тихий погляд Мадонни на троні, Мадонна з немовлям, Святе Сімейство, Викрадення Європи… Старі, не раз бачені й добре знані картини. І — музика: Вівальді, Бах, Бортнянський… Таке поєднання не є рідкістю, але завжди воно має свої особливі барви, свою потужну енергетику. Свою, сказати б, особливу красу і звабу. І, безперечно, це якесь нове, особливе звучання начебто знаних музичних творів.

Минулої неділі то був невеличкий, годинний, концерт хорового колективу «Хорус» при Театрі духової музики ім. Олександра Саліка.

Переглядів: 207

Фрагменти державотворення

З нагоди 25-ї річниці Конституції України «Укрпошта» ввела в обіг тематичний конверт з оригінальною маркою, повідомляє пресслужба підприємства.

На конверті відтворено чорно-білий фрагмент першої сторінки офіційної газети Верховної Ради «Го-лос України», №118 (1368) за 29 червня 1996 року, де повідомлялося про ухвалення Основного Закону держави. Марка надрукована на конверті у вигляді фото першої сторінки номера того ж «Голосу України» за 28 червня 1996-го із зображенням мітингу на підтримку Конституції перед будівлею Верховної Ради.

Переглядів: 187

Станіслав СТРИЖЕНЮК

Батькова легенда

Що значить батько,
Предок мій?
В наш історичний буревій…
В думках пливеш,
Як човен в морі,
А не летиш — немає крил,
Між воєн та голодоморів
В епоху зламаних вітрил.

Переглядів: 188

Сайт як компас і як гід

В Україні презентували сайт WOWNATURE.IN.UA, на якому зібрана найважливіша інформація про національні природні парки та заповідники країни. Впродовж кількох тижнів його тестуватимуть користувачі, а зовсім скоро з’явиться й англомовна версія.

«Створення такого сайта — це ще один крок до популяризації наших національних природних парків. Ми поступово рухаємося до того, щоб природно-заповідний фонд мав необхідну цифрову інфраструктуру європейського зразка. Дедалі більше туристів, не лише українців, а й іноземців, мають пересвідчитися, що Україна дивовижна і комфортна для подорожей», — прокоментував новинку міністр захисту довкілля та природних ресурсів Роман Абрамовський.

Переглядів: 184

Ірина ТОМА. Дарунок Божий

 Зустріли квіти сонце навесні,
Як сотні і мільйони літ стрічали.
Лиш по-новому про любов співали
Їх пелюстки яскраві й запашні.
      
І хто торкався дивної краси,
У того серце знову оживало,
Життям пелюстка кожна надихала,
Той чув таємні ніжні голоси.

Переглядів: 191

Ой на Івана та й на Купала...

Ой на Івана та й на Купала
Дівка ходила, долю шукала.
Долю шукала, квіти збирала,
Ой та з тих квітів віночок сплітала.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net