Переглядів: 314

Про українську національну ідею

Сповнюється 30 років нашій незалежній Українській державі. І ми задумуємося: які у нас успіхи і які невдачі. Що зроблено, а що — ні. У якому напрямку нам рухатися далі. І постає питання: в чому полягає сучасна українська національна ідея, яка повинна об’єднувати наш народ і давати напрям розвитку нашого суспільства?

У 2004 році завдяки співпраці Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка (тоді я був головою обласного об’єднання «Просвіти») з державними установами в Одесі було проведено ІІ міжнародну науково-практичну конференцію «Українська національна ідея: минуле, сучасне, майбутнє» з виданням програми і тез доповідей цього зібрання.

Готуючи доповідь на конференцію, я «придумав» («винайшов велосипеда») формулювання сучасної української національної ідеї: розбудова Самостійної Суверенної Соборної Української держави, яка повинна бути матір’ю для своїх громадян (див. стор. 63 тез доповідей). Сьогодні я би сказав: «для всіх своїх громадян». У це означення входять і мова, і збройні сили, і правосуддя, і наука, і культура... Важливо — рівно-правність людей, які розмовляють різними рідними мовами при одній державній мові. Відсутність злочинного протиставлення україномовних і російськомовних українців.

Для розбудови Української держави дуже важливо реалізувати правосуддя — справедливу, не корумповану судову систему. Августин Аврелій (Блаженний Августин), один із батьків християнської церкви, родоначальник християнської філософії історії, у IV столітті нашої ери написав: «Де нема справедливості (правосуддя), нема й держави (Ubi iustitia non est, non esse respublicam)».

Українська національна ідея включає і кардинальне поліпшення добробуту громадян. Нинішні злиденні умови життя виганяють на заробітки за кордон біля 10 мільйонів наших співвітчизників, понад третину працездатного населення. Найбільш освічена й активна українська молодь знаходить роботу в інших країнах.

Поняття про Українську державу як матір для своїх громадян має глибоке історичне коріння. Воно співзвучне з висловом «Україна-ненька», що вживався нашими козаками — захисниками свого народу і побутував серед україномовної інтелігенції, розсіяної по всіх світах. На першому місці для матері стоїть піклування про дітей, захист їхніх інтересів, формування доброзичливих і справедливих стосунків між ними (в тому числі й покарання недбайливих дітей). А для дітей святий обов’язок — захист своєї матері, піклування про неї.

У Совєцькому Союзі держава була ворожою до своїх громадян, відголоски чого збереглися у свідомості багатьох і досі.

Олігархія, корумповане численне чиновництво, тіньова економіка — взаємно пов’язані фактори, що перешкоджають реалізації української національної ідеї.

Олександр ПТАЩЕНКО,
доктор фізико-математичних наук, професор, член НСПУ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua