Переглядів: 161

«Одесо, до побачення! До тебе ми вернемось з фронтів священної війни...»

Книжка поезій як документ історії війни з фашизмом

На цю невеличку книжечку поезій я випадково натрапив, працюючи в одній з поважних бібліотек нашого міста за тематикою краєзнавства. Її автор — Іван Гончаренко. Неабияк зацікавила як документ епохи сама назва: «Одеса, Севастополь (фронтові поезії): Українське державне видавництво, 1943». Судіть самі: книжка видана українською мовою під час війни, саме в той період, коли Одеса ще перебувала під окупацією. Безумовно, в ній присутній наліт тогочасної ідеологічної спрямованості, та, попри це, вона вразила щирістю почуттів і непохитною вірою у Перемогу.

Тут, наприклад, у віршованій формі автор наводить факт пошкодження від бомбардування фашистськими окупантами будинку по вул. Пушкінській, 13 (нині — філія Одеського літературного музею), згадує про відчайдушні «дальницькі бої», повідомляє про героїчну загибель бойового побратима Володимира Сивобородька. При цьому чітко зазначає день написання цього вірша — 30.08.1941 року, м. Одеса.

З огляду на наближення трагічної дати — 80-річчя початку війни з фашистською Німеччиною — я поставив собі за мету дізнатися більше про цього автора. В результаті цілеспрямованого пошуку до рук потрапила стаття Оксани Силки і Сергія Берегового під назвою «Фронтові дороги поета Івана Гончаренка: Київ — Одеса — Севастополь (на матеріалі родинного архіву)», надрукована в часописі «Рідний край», 2019, №2 (41), с. 179—191. З’ясувалося, що йдеться про уродженця Полтавщини Івана Івановича Гончаренка (1908—1988), українського радянського поета, а матеріалами для написання статті послугували приватні документи (спогади, епістолярій тощо), які збереглися як у родинному архіві його нащадків, так і в Центральному державному архіві літератури та мистецтва України.

22 червня 1941 року Іван Гончаренко зустрів у Києві, будучи членом Спілки письменників України. Уже 10 липня отримав призначення до політуправління Південного фронту в Одесу — військовим кореспондентом газети Приморської армії «За Родину». За активну участь у боротьбі з фашизмом, виявлену особисту мужність і героїзм під час оборони нашого міста, разом з п’ятьма іншими членами редакції армійської газети в лютому 1942-го був нагороджений медаллю «За бойові заслуги». Цю медаль (під №34735) він особисто отримав з рук командувача Приморської армії генерала І.Ю. Петрова вже у Севастополі під час боїв на Кримському півострові. Тоді Іван Гончаренко був першим українським письменником, удостоєним бойової нагороди, а відтак цінував її найбільше.

А бойовий шлях поета відзначений багатьма нагородами: орденами Червоної Зірки, Вітчизняної війни 1-го та 2-го ступенів, медалями «За оборону Севастополя», «За оборону Києва», «За оборону Сталінграда»…

У повоєнний час Іван Іванович Гончаренко неодноразово відвідував Одесу, яку захищав у воєнне лихо-ліття, докладав чимало зусиль, щоб зберегти вдячну пам’ять про укра-їнських письменників, котрі полягли у борні з фашизмом. Свій земний шлях закінчив у Києві, похований на Байковому кладовищі.

Антон ГРИСЬКОВ,
член правління
Одеської обласної організації  Національної спілки краєзнавців України.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua