Переглядів: 143

Гастрономічний лад у школах

Ще минулого року відповідальні за це люди взялися оновлювати і покращувати меню шкільних їдалень та буфетів Одеси, звідки прибрали сосиски, булочки і солодкі газовані напої, чого дітям вживати взагалі не можна.

Підхід до харчування вирішили організовувати по-новому, визнавши нарешті, що діти часто відмовлялися їсти те, що їм накладали у тарілку, або ж ледь торкалися тої їжі. Як наслідок — ходили голодні, перебиваючись, здебільшого, перекусами, принесеними з дому (цукерки, жуйки, щось із фруктів), натомість бюджетні гроші, витрачені на продукти, вилітали у велику трубу. Скажімо, торік на шкільне харчування було виділено 68 млн грн, про що повідомила на апаратній нараді очільниця департаменту освіти і науки міськради Олена Буйневич.

«Насамперед я хочу сказати, що в законі України про освіту не передбачене обов’язкове забезпечення безкоштовним харчуванням учнів 1—4-х класів. Забезпечувати або ні — рішення органів місцевого самоврядування, але не зобов’язання. Одеська міська рада ухвалила рішення не припиняти безоплатне харчуванням школярів», — зазначила вона.

У січні 2020-го, відповідно до розпорядженням міського голови Одеси Геннадія Труханова, була створена робоча група, яка зайнялася модернізацією меню школярів. Рівно через рік набув чинності новий санітарний регламент для навчальних закладів, тому меню знову переглянули. Нині ціна харчування у день на одного школяра складає 17 грн, відповідно на 2021-й із бюджету виділено 91 млн грн. Покращився і раціон, до якого входять овочі, фрукти, м’ясні і рибні страви, молочні продукти. Відтак із кінця квітня всі учні 1—4-х класів отримували їжу за новими стандартами. Ситуацію відстежували як педагоги, так і самі діти, які робили знімки шкільних сніданків та обідів, ділилися ними й викладали у соціальні мережі.

Школи, сказала пані Буйневич, відвідували з перевірками члени профільної комісії міськради. За її словами, кількість нез’їдених порцій і відмов від їжі практично зведена до нуля.

У кожній школі проводилися й опитування щодо того, чого діти їсти взагалі не хочуть. На першому місці — риба, яку не любить кожен другий учень. Кожному третьому не смакують каші, а кожному п’ятому — м’ясні та сирні запіканки.

Щоб мотивувати дітей споживати корисне, проводилася відповідна робота як з ними (спеціальні ігри та уроки), так і з батьками. Взято на суворий облік школярів, які мають алергію на ті чи інші продукти. Паралельно проводитиметься відповідна виховна робота із закріплення гігієнічних навичок дітей.

Як повідомила керівниця департаменту освіти, до початку навчального року планують завершити процес формування меню 1—4-х класів, відремонтувати ще дев’ять харчоблоків (92 вже відремонтовані), налагодити процедуру закупівлі безглютенових продуктів, забезпечити овочерізками ті школи, де їх не було, адже різноманітні овочеві салати стануть невід’ємною складовою кожного обіду. Найближчим часом, запевнила пані Буйневич, департамент почне наводити гастрономічний лад і в дитячих садочках, адже нові норми для дошкільнят стартують із 1 вересня.

Яна СТАСІНА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua