Переглядів: 681

Дбайливий господар, розумний споживач

Два дні поспіль в Одесі, на прибраних до літа майданчиках Центрального парку культури і відпочинку ім. Т.Г. Шевченка, проходив другий міжнародний екологічний фестиваль, який зібрав тисячі учасників — екологів, експертів, аграріїв, підприємців-переробників вторинної сировини, городян і гостей міста, хто цінує чистоту та безпечність довкілля, розумне господарювання, що напряму пов’язане з ощадливістю і культурою споживання.

Відкриваючи цьогорічний фестиваль (а перший пройшов у 2019-у, зібравши майже 40 тисяч учасників і гостей!), міський голова Одеси Геннадій Труханов відзначив важливість заходів, які привертають увагу до питань екології, а також спрямовані на виховання суспільства розумних споживачів: «Все, що ми сьогодні робимо, — ми робимо для наших дітей. Чи хочемо ми, щоб вони жили в чистому, гарному місті, дихали чистим повітрям, пили чисту воду? Відповідь очевидна. Турбота про майбутнє — це сьогодні навіть не наше бажання, а вимога часу. Тільки від нас з вами залежить, яким буде майбутнє наших дітей».

Гостей та учасників вітали міжнародні партнери екофестивалю — головний радник прем’єр-міністра Греції з питань енергетики, клімату, довкілля та відновлювальної економіки, почесний директор Європейської комісії, член ESAC-ЄБРР Георгіс Кремліс та екскерівник фракції «Партія зелених» у Європарламенті Ребекка Хармс.

Директорка департаменту освіти та науки Одеської міськради Олена Буйневич анонсувала введення з наступного навчального року екологічного курсу для учнів 1-11-х класів, що отримало схвальні оплески присутніх.

«Екофестиваль — це продукт симбіозу бізнесу, органів влади, міжнародних партнерів та громадських організацій. Ми хотіли показати, що турбота про довкілля — це глобальний процес, і водночас він стосується всіх і кожного», — наголосила організаторка фестивалю, депутатка Одеської районної ради Марія Поправка.

Упродовж двох днів екоексперти ділилися досвідом щодо збереження навколишнього середовища і природних ресурсів, для дітей було організовано численні майстер-класи та квести, працювала екоярмарка, зона фастфуду. Найцікавішим на святі екології та розумного споживання, бо саме так називали його одесити і гості міста, були численні локації, які збирали людей за уподобаннями і спонтанною зацікавленістю.

Що таке екокультура? Як правильно використовувати енергозберігаючі лампи? Як їх правильно утилізувати? Як правильно утилізувати пластик, макулатуру, скло, старий одяг і ртутні градусники? Як виглядає альтернативна заміна поліетиленової продукції? Як стати ощадливим господарем, пере-йти на пермакультурне хазяйнування на дачі? Що таке екосумка і навіщо вона?..

Малі і дорослі учасники екофестивалю цікавилися й отримували відповіді на ці та багато інших запитань.

Діти, наприклад, швидко збиралися купками, щоб рушити знайомитися з облаштуванням екологічного електротранспорту і відчути себе в ролі водія, посидівши в кабіні. Як демонстраційний зразок був представлений місткий автобус з тих, які планують закуповувати на заміну старим небезпечним і малокомфортним маршруткам.

На майданчику біля «Ракушки» були організовані локації, де кожен охочий міг здати тверді побутові відходи на переробку (пластик, поліетилен, макулатуру, скло, батарейки), а також ознайомитися з проєктами, спрямованими на розумне споживання ресурсів, турботу про тваринний світ, зелені насадження, чистоту повітря і води.

Активно працювала «Вторма Одеса» — екологічна компанія, яка провадить господарську діяльність зі збирання, купівлі, приймання, перевезення, сортування та переробки відходів. Понад 20 років її спеціалісти займаються впровадженням інноваційних технологій у сфері поводження з відходами. Переробне виробництво компанії обладнане сучасним устаткуванням, а всі роботи виконуються у суворій відповідності до існуючих вимог.

Під час екофестивалю працівники компанії приймали тверді побутові відходи. За два дні мінісортувальна станція, облаштована у парку, зібрала понад дві тонни таких відходів, з яких 300 кг — небезпечні, а 200 кг — одяг, що вже нікому не згодиться. Усе сміття відправили на утилізацію та переробку.

«Дорогоцінний пластик» — проєкт, що має намір зробити з пластику таку ж цінну сировину, якою зараз є метал. Команда екоактивістів на чолі з Євгеном Хлєбніковим створює прикраси, елементи інтер’єру та декору з пластику, який вже був у вжитку. Гості фестивалю брали участь у повному циклі його переробки (від підготовки сировини до власноруч створеного виробу). Кожен охочий під уважним контролем експерта брався подробити негодящий пластик і виготовити з нього щось потрібне на термопресі та екструдері. Скажімо, кришечки з пляшок перетворювалися на миски, фруктовниці, прищіпки, інші симпатичні і потрібні у господарстві предмети.

Команда благодійного фонду «Добрий самарянин» збирала речі, які для когось виявилися вже зайвими, але згодяться іншим. Люди несли практично нове дитяче взуття, бо ж малеча швидко росте, теплі речі, навіть шуби з натурального хутра, від якого у світі вже практично відмовилися.

Дорослі, попоївши пиріжків і морозива, як правило, йшли на майстер-класи з пермакультурного дизайну, тобто вміння вести господарство в гармонії з природними процесами і з мінімальними витратами праці та без шкоди для довкілля. Таєм-ницями такого господарювання ділилася Олена Марченко — пермакультурна дизайнерка, екоактивістка. Пані Олена прикрашає землю «розумними» природними садами та надихає на це інших.

Успішно спрацював проєкт «Пакет з пакетами»: за принесений пакунок із використаними пластиковими торбинками, які живуть у середньому 20 хвилин і яких кожен впродовж року використовує 500+ штук, орга-нізатори дарували зручну екосумку, що не зноситься роками. У тому ж магазині демонстрували, що купує людина, відповідальна і хазяйновита. Зібрані під час акції торби з пакетами, яких була ціла гора, пустять на переробку.

Використана батарейка — небезпечний хімічний предмет. Річ у тім, що батарейки містять важкі метали (кадмій, свинець, ртуть, літій тощо). Ці хімічні елементи забруднюють навколишнє середовище. Одна невелика за розміром батарейка здатна отруїти до 300 літрів води. Потрапляючи у ґрунтові води, той хімічний коктейль забруднює землю, отруює усе живе. Під час екофестивалю люди здавали використані батарейки. Усі небезпечні відходи прийняла на утилізацію компанія «УкрЕкоПром».

А тим часом на головній сцені проводилися різні конкурси, демонструвалися тематичні відеоролики і виступали запрошені артисти-аматори. Родзинкою заходу стали вироби з пластика та інших перероблених матеріалів. Скажімо, діти з цікавістю мацали акулу з пляшок і манекен, оформлений лампочками. Багато хто захотів такі дива виготовити вдома з непотребу, що викидається.

Працювали також екофуд-корд, екоярмарок, майстер-класи, лекторій. Серед спікерів — експерти з питань захисту довкілля та громадські діячі. Для дітей було підготовлено безліч пізнавальних розваг, які вчать турботи про навколишнє середовище.

Одеський міжнародний екофестиваль — це, на щастя, не концерт і не разова акція, а багаторічний проєкт зі створення платформи, довкруж якої можуть і мусять посильно об’єднатися одесити, екорухи та екоактивісти, що нині, зважаючи на стан довкілля та екологічну неграмотність багатьох, є надактуальним.

Ніна ЗАЛЕВСЬКА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net