Переглядів: 848

Наталія АББАС: «Кожен крок до успіху — це їхня перемога і наша гордість»

Гасло Одеського навчально-виховного комплексу №4 «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів — гімназія» — «Школа, в якій навчають з любов’ю!». Атмосферу доброзичливості, взаєморозуміння та підтримки створює педагогічний колектив на чолі з директоркою Наталією Аббас.

— Наталіє Олександрівно, ваша школа — це сучасний освітній заклад, модернізація і розвиток якого проходять з урахуванням проєвропейських цінностей для розкриття й підтримки здібностей, талантів та можливостей кожної дитини…

— Те, яким сьогодні є наш навчальний заклад, — це, безперечно, результат спільних зусиль педагогів, батьків та учнів. Протягом багатьох років ми разом працювали над тим, аби наша школа ставала з кожним днем кращою. Своїм завзяттям і наснагою створюємо атмосферу, яка надихає на творчість і добро. У школі комфортно та затишно. Кожен її куточок оформлений з любов’ю: коридори та хол — яскрава фотозона, де можна відпочити, а на подвір’ї — помилуватися чудовим муралом… Навіть написи на сходинках, які ведуть на другий поверх, спонукають замислитися про людські чесноти — чуйність, повагу, підтримку, щоразу нагадують про важливі складові становлення особистості. За цими життєвими дороговказами живе наша дружна шкільна родина.

Навчальний заклад я очолила понад 15 років тому, й відтоді лише декілька педагогів звільнилися: хтось вирішив спробувати себе в іншій сфері діяльності, хтось — переїхати до іншого міста. У нас нема плинності кадрів і жодної вакансії. З упевненістю можу сказати, що всі — й учні, й учителі, й батьки — відчувають атмосферу добра і прагнуть зробити свій гідний внесок, аби школа з кожним роком ставала гарнішою та успішнішою.

Наша талановита випускниця Ганна Балан, яка нині здобуває мистецьку освіту, допомогла з художнім оформленням шкільної їдальні, зобразивши на її стінах Оперний театр та Воронцовський маяк, оновила герб НВК, головним елементом якого є Феміда — богиня правосуддя. Це дуже знаково. І не лише тому, що пріоритетний у школі правовий профіль. Головними принципами вважаємо справедливість і чесність.

Випускники приходять до школи не лише, аби розповісти про свої успіхи. Мурал, про який ішлося, створив наш вихованець Філіп Бородаєв за мотивами твору Антуана де Сент-Екзюпері «Маленький принц». Яскрава композиція, яка випромінює любов і добро, гармонійно вписалася в наш екомайданчик. Вона відображає екотематику, яка червоною ниткою проходить крізь чимало проєктів, зокрема міжнародних, що втілюються у життя педагогами й учнями НВК. Варто зазначити, що ми активно працюємо у проєкті зі зниження рівня забруднення Чорного моря. Розробили шкільну екологічну стратегію, яка допоможе дітям краще зрозуміти й усвідомити поняття «екологія здоров’я» та «екологія навколишнього середовища».

Учителька біології Інна Василівна Крайнюк, яка минулого року була пошанована почесним званням «Кращий педагогічний працівник міста Одеси», разом з колегами пройшла навчання у рамках міжнародної навчальної програми Ecosystem Training Programme, спрямованої на захист Чорного моря від забруднень. Активними учасниками цієї програми були понад 400 наших вихованців, які розповіли про свої напрацювання щодо вирішення екологічних проблем під час Міжнародного екологічного конгресу в рамках реалізації проєкту «Zero Waste Strategy For Good Environmental Status» (ZEWSGES), BSB_257 «Стратегія нульових відходів — досягнення сприятливого екологіч-ного статусу». Наша школа гостин-

но приймала учасників другої частини конгресу — учнів із Болгарії, Румунії, Грузії й Туреччини, презентувавши екоманіфест різними мовами. Захист Чорного моря та його узбережжя від забруднень — украй серйозна проблема, тож ми й надалі активно працюємо для її вирішення. Щиро вдячні нашим закордонним гостям, які поділилися власним досвідом і тепер готові з нами співпрацювати.

За сприяння першого заступника директора департаменту екології та розвитку рекреаційних зон міської ради Валентини Дацюк реалізовані проєкти з розвитку системи берегозахисних споруд Одеси. Учні дійшли висновку, що чимало таких споруд потребують відновлення, а на пляжах за-пропонували встановити контейнери для роздільного збирання відходів. За кошти, виручені за вторинну сировину, відправлену на переробку, надалі можна втілювати нові екоініціативи.

Старшокласники також ознайомилися з роботою лабораторії «Інфоксводоканалу», яка здійснює моніторинг якості води, що подається в оселі одеситів. Звісно, учням цікаво було й самим дослідити та порівняти проби води з бювета, водопроводу та бутильованої. Тим паче, що подібний досвід уже був: порівнювали якість морської води, проби якої забирали на кількох міських пляжах і проводили моніторинг її складу на базі Інституту біології моря НАН України.

Зазначу, екосвідомість — це не лише участь у наукових проєктах, а й щоденне дбайливе ставлення до нашого довкілля, яке втілюється у буденних справах. У школі запроваджене роздільне збирання сміття, а пластик взагалі отримує друге життя. Учні створюють з нього квіткові вазони та композиції для проведення уроків біології — моделі ДНК, мозку людини та тварин. Такий раціональний підхід дає свої результати: на міському етапі шкільного екопроєкту «Час сортувати» — екочелендж «Моє життя — це 0 відходів», наші учні посіли призові місця у різних номінаціях. Шкільна команда «Екодрайв» гідно представила навчальний заклад на міському етапі обласного конкурсу «Земля — наш спільний дім».

Турбує нас і якість повітря, адже навчальний заклад розташовується на перетині двох ключових магістралей — вулиці Краснова та Адміральського проспекту. У рамках програми Green School, до реалізації якої долучаємо й батьків, плануємо висадити нові зелені насадження на території нашого закладу, аби мінімізувати негативний вплив забруднюючих речовин.

— Відрадно, що ваша школа чимало зусиль докладає до реалізації екологічних ініціатив. Які ще напрямки роботи цікаві дітям?

— Серед пріоритетних напрямків — вивчення основ права. Ми не лише на уроках правознавства розповідаємо про права та обов’язки громадянина. Наші вихованці вже ознайомилися з роботою всіх судів Одеси, а також брали участь у навчальному практикумі з основ парламентаризму, зустрічалися з представниками комітетів у рамках співробітництва з Освітнім центром Верховної Ради, де працює наша випуск-ниця. Вона розпо-віла про власний шлях до мрії, закликала вірити в себе та впевнено йти до мети.

Наші шестикласники вибороли пу-тівку до фіналу Всеукраїнського конкурсу раціоналізаторів і винахідників. У науковому напрямку активно співпрацюємо з багатьма одеськими вишами. Гідно представили школу на різних етапах конкурсу-захисту науково-до-слідницьких робіт учнів-членів МАН Анастасія Мусіч, Софія Юхимова та Анастасія Грінько, які посіли призові місця.

Діти залюбки відвідують заняття Школи еколідерів з основами риторики, які проводить аспірант Одеського державного екологічного університету Владислав Михайленко.

У Всесвітній день захисту тварин наш навчальний заклад активно долучився до Всеукраїнського уроку добра під гаслом: «Гуманне та відповідальне ставлення до тварин». І результат не забарився — ми встановили рекорд України, провівши у школі упродовж одного дня наймасовіший урок добра, який внесено до Національного реєстру рекордів. У цей день старшокласники розповідали молодшим школярам про гуманне ставлення до тварин, дехто навіть приніс до школи свого улюбленця.

— У вас навчаються талановиті та креативні діти, яким усе цікаво. Тому й закономірно, що школа може пишатися їхніми досягненнями, перемогами…

— Кожен крок до успіху наших учнів — це їхня перемога та наша гордість. Чимало школярів беруть активну участь у різноманітних заходах, конкурсах та олімпіадах. Для заохочення до нових творчих звершень започаткували свято «Зірковий дивосвіт», у рамках якого урочисто відзначаємо кращих наших вихованців, вручаючи статуетки у вигляді богині Ніки — символу їхніх шкільних і майбутніх перемог, дипломи та грамоти.

— За кожною перемогою учня, безумовно, стоїть копітка праця педагога. Як учителеві сьогодні вдається зацікавити школярів, адже не секрет, що конкурувати з віртуальним світом, у якому сучасні діти проводять чимало часу, нелегко?

— Варто докласти зусиль, аби реальне життя було набагато цікавішим, ніж віртуальне. Якщо говоримо про урок, то він має бути динамічним, наповненим різноманітною інформацією, ілюстрований світлинами та відеоматеріалами. Це вдається зробити завдяки сучасному оснащенню: активно використовуємо інтерактивні дошки, проєктори, ноутбуки, кабінети інформатики. У нас є все необхідне для організації роботи за вимогами НУШ. Тож і педагоги працюють з натхненням.

Здавалося б, лише недавно наша молода вчителька Олександра Андрі-ївна Сідашова набирала малюків до першого класу, а нині вже школярики переходять до середньої школи. Й охочих навчатися саме у неї вже більше, ніж місць у класі.

Реформа НУШ сприяла розумінню того, що вчитель не лише дає необхідні знання, він — твій друг, порадник і наставник. Відтепер замість традиційних батьківських зборів учителі запрошують батьків на індивідуальні зустрічі, де за чашкою чаю, у невимушеному діалозі допомагають порадами, на що варто звернути увагу у навчанні та вихованні. Діти та вчителі швидше встановлюють контакт і знаходять спільну мову. Завдяки цьому все вдається, а кожен наступний день стає ще одним важливим кроком до нових успіхів.

Робота для моїх колег — радість. Моя попередниця Римма Миколаївна Кантемирова, яка й нині працює вчителькою, зізнається, що навіть у відпустці щодня думає про школу. Вона розробляє цікаві програми та проєкти, спрямовані на патріотичне виховання молоді. Ми всі захоплюємося її ентузіазмом. Наш педагог з основ правознавства Артем Вікторович Кройтор створив авторську програму «Права дитини», за якою веде уроки у п’ятих—шостих класах.

Надихаючись успіхами одне одного, наші вчителі вдосконалюють свої навички, насамперед — роботи з інформаційними технологіями. Зважаючи на об’єктивну необхідність чіткої організації процесу дистанційного навчання, учителька англійської мови Інна Іванівна Білик освоїла й впровадила спеціальну платформу, на базі якої нині працює наш навчальний заклад. Отож завжди можу «відвідати» онлайн-урок будь-якого вчителя. Також з’явилася можливість перевірити знання кожного учня в рамках одного уроку. Приємно бачити, як досвідчені педагоги, що пропрацювали у школі багато років, сьогодні добре опанували різноманітні методики проведення дистанційного навчання, навчилися вправно працювати із сучасними гаджетами. Це дуже важливо, адже коли ти з учнями на одній хвилі, спільна творча робота обов’язково приносить успіх. І це можливо, бо наша шкільна родина — дружня та згуртована, бо Одеський НВК №4 — це школа, в якій навчають з любов’ю, де поважають думки та прагнення кожного.

Сергій ПЄНЯЄВ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net