№ 45-46 (22264-22265) четвер-субота 10-12 червня 2021 року

Переглядів: 635

Буде полив – буде й ужинок

Цими днями Одещину відвідав міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко. На зустрічі з керівництвом облдержадміністрації та аграрним активом області йшлося, передусім, про відновлення меліоративної галузі, яка, за словами урядовця, стане національним проєктом до 2024 року. І розпочинається втілення цього проєкту уже зараз.

Роман Лещенко, зокрема, зазначив: «Цього річ ми запускаємо пілотний проєкт на Півдні України — над відновленням зрошувальних систем працюватимуть Одеська, Миколаївська, Херсонська та Запорізька області. Ми відбудовуватимемо і розширюватимемо меліоративні системи із залученням приватного та державного капіталу. Це проєкти, де кошти вкладаються не просто в інфраструктуру. Вони матимуть швидкий і відчутний ефект, оскільки відразу формують додану вартість, збільшують урожай, кількість робочих місць і повертають деградовані землі в сільськогосподарський обіг».

Переглядів: 662

По суті справи

Початок тижня приніс дві новини з «українською» адресою. Перша новина: у понеділок, 7 червня, в столиці Нідерландів Гаазі Окружний суд продовжив засідання у справі про катастрофу малайзійського лайнера МН17 в небі над Донбасом. Докази, зібрані Міжнародною слідчою групою (МСГ), розглядають тепер по суті. Друга новина: увечері 6 червня відбулася телефонна розмова президента Сполучених Штатів Байдена і Президента України Зеленського. Судячи з перших коментарів, ця розмова теж була по суті. Отже, по порядку.

Судитимуть виконавців

Упродовж семи років міжнародна слідча група збирала й аналізувала докази, що дозволили скласти чітку картину злочину, скоєного за допомогою російського ракетного комплексу «Бук», доставленого з Курська (Росія) на захоплену терористами територію. Згідно з доказами, зібраними МСГ, відповідальність за постріл по цивільному літаку, що летів з Амстердама в Куала-Лумпур, несуть, зокрема, чотири особи: троє громадян Росії та один українець — колишній «міністр оборони ДНР» Ігор Стрєлков (Гіркін), а також його підлеглі Сергій Дубинський, Олег Пулатов і Леонід Харченко.

Переглядів: 708

Журналісти — важливі!

Попри всю нелюбов на Банковій, і не тільки, до журналістів, медійна спільнота України 6 червня таки відзначила своє професійне свято. Скромно, з дотриманням антиковідних заходів, без заслужених звань орденів та медалей, але з усвідомленням значущості для демократичного суспільства свободи слова, не купленого і не цензурованого, а чесного і правдивого.

З нагоди Дня журналіста голова НСЖУ Сергій Томіленко звернувся до колег із такими словами:

Уже 27 років відзначаємо ми це свято 6 червня. Різними були ті літа для журналістської спільноти в Україні. Як згадував наш шанований багатолітній голова Спілки Ігор Федорович Лубченко, у перші роки після проголошення незалежності України саме журналісти привели політиків до влади в новоствореній державі. Трагедія, зазначав він, почалася після того, коли ці політики, дірвавшись до влади, забули, кому вони цією владою зобов’язані. А дякувати мали саме звичайним українцям, які прагнуть вільної та процвітаючої України, та журналістам.

Переглядів: 962

Зрошувальне землеробство — шлях до збереження чорнозему

2020-й виявився не лише роком світової пандемії коронавірусу COVID-19, а й усіляких економічних та природних потрясінь. В Україні, зокрема, південь потерпав від небаченої посухи. Врешті стало зрозуміло, що без розвитку зрошення та відновлення системи меліорації нам не зберегти свій унікальний чорнозем та потужну аграрну галузь. Наразі у Верховній Раді триває робота над проєктом закону «Про об’єднання водокористувачів», який має створити підґрунтя для відновлення меліоративних систем в рамках реалізації Стратегії зрошення та дренажу в Україні на період до 2030 року, прийнятої наприкінці 2020-го. Пілотні проєкти у сфері меліорації планується запустити вже цьогоріч в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях.

В інтерв’ю «Укрінформу» із заступником директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» — виконавчим директором Північного міжрегіонального наукового центру Національної академії аграрних наук, доктором економічних наук Олександром НЕЧИПОРЕНКОМ мова про те, наскільки ж «всохли» вітчизняні системи зрошування та скільки грошей знадобиться для їх відновлення.

Переглядів: 678

Дбайливий господар, розумний споживач

Два дні поспіль в Одесі, на прибраних до літа майданчиках Центрального парку культури і відпочинку ім. Т.Г. Шевченка, проходив другий міжнародний екологічний фестиваль, який зібрав тисячі учасників — екологів, експертів, аграріїв, підприємців-переробників вторинної сировини, городян і гостей міста, хто цінує чистоту та безпечність довкілля, розумне господарювання, що напряму пов’язане з ощадливістю і культурою споживання.

Відкриваючи цьогорічний фестиваль (а перший пройшов у 2019-у, зібравши майже 40 тисяч учасників і гостей!), міський голова Одеси Геннадій Труханов відзначив важливість заходів, які привертають увагу до питань екології, а також спрямовані на виховання суспільства розумних споживачів: «Все, що ми сьогодні робимо, — ми робимо для наших дітей. Чи хочемо ми, щоб вони жили в чистому, гарному місті, дихали чистим повітрям, пили чисту воду? Відповідь очевидна. Турбота про майбутнє — це сьогодні навіть не наше бажання, а вимога часу. Тільки від нас з вами залежить, яким буде майбутнє наших дітей».

Переглядів: 647

Один замість двох

2 червня Кабінет Міністрів затвердив типовий договір оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об’єктом.

Рішення, прийняте на виконання закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення порядку передачі в оренду водних об’єктів у комплексі з земельними ділянками», дає можливість одночасно оформити оренду штучної водойми — ставка чи водосховища, земельної ділянки під водоймою та під прибережною захисною смугою чи гідротехнічною спорудою.

Переглядів: 627

Несвіжа їжа

У приватному таборі відпочинку селища Сергіївка занедужали 30 дітей віком від шести до 15 років.

Хворі скаржилися на біль у животі, нудоту, загальну слабкість, блювоту, пронос, підвищення температури тіла в межах 37,5 — 39 градусів. Шістьох з них довелося госпіталізувати до інфекційного відділення Білгород-Дністровської міської лікарні. Тамтешні медики оприлюднили висновок, що у дітей гастроентероколіт, який часто розвивається внаслідок вживання несвіжих продуктів, тобто вражених бактеріями. У медицині захворювання ще називають харчової інфекцією.

Переглядів: 656

Поштарі таки носитимуть пенсії

Кабінет Міністрів скасував обов’язкове переведення виплати пенсії та соціальної допомоги на карткові рахунки з вересня, як раніше передбачала постанова №277 від 29 березня цього року. Нинішній порядок доставки пенсій, субсидій та соціальних допомог через «Укрпошту» буде збережений як мінімум до 1 січня 2023-го.

Основна причина, через яку ініціативу відклали на два роки, — неготовність банківської інфраструктури і систематичне закриття банківських відділень. Наразі банкомати наявні лише у 4% міст, а це означає, що 13 мільйонів українців не мають доступу, а відтак і можливості користуватися банківськими послугами. Тоді як «Укрпошта» покриває 100% населених пунктів і може надавати в тому числі й фінансові послуги всім без винятку українцям.

Переглядів: 634

На чолі Палати регіонів

У рамках засідання Конгресу місцевих і регіональних влад, яка відбулася 8 червня у Дніпрі за участю Президента України Володимира Зеленського, обрано голову та заступників Палати ре-гіональних влад.

Очолив палату голова Одеської облдержадміністрації Сергій Гриневецький. Його заступниками стали очільники Чернівецької ОДА Сергій Осачук та Миколаївської обласної ради Ганна Замазєєва.

Переглядів: 767

Зустріч добрих друзів

Ви зустріли давнього, доброго друга? Пригадайте, як радість хвилею захоплює вас. І, попри всі сьогоднішні карантини, хочеться обійнятися й відновити те хороше, що завжди житиме у душі спогадом.

Така зустріч друзів відбулася у Літературно-музичній вітальні Центральної міської дитячої бібліотеки. За одним з невеличких круглих столиків сиділи три жінки: Людмила Юхимівна Волкова, завідувачка відділу обслуговування книгозбірні, Лариса Іванівна Ліберда, колишня старша вихователька дитячого санаторію «Хаджибей», і я, педагог цього санаторію.

Переглядів: 818

Хтось заощаджує, а хтось дає у борг

Майже половина опитаних громадян України сказали, що протягом останнього року в них з’явилися грошові борги, а щонайменше три чверті (75%) так чи інак-ше мали потребу заощаджувати кошти. Такі результати соціологічного дослідження «Всеукраїнський омнібус», проведеного дослідницькою компанією «Active Group» у квітні 2021-го.

Відповіді на запитання «Чи з’явились у вас грошові борги протягом минулого року?» соці-ологи порівняли із результатами аналогічного дослідження, проведеного «Active Group» у травні 2020-го. З’ясувалося, що у 2021-у великі борги з’явилися у 7,6% респондентів (у 2020-у — 5,7%), а невеликі — у 35,6% (у 2020-у — 24%). Сказали, що не мають боргів, 46% (рік перед тим таких було 59,7%), а 7,9% самі давали у борг (у 2020-у— 8,3%). Отже, якщо порівнювати два останні роки, бачимо збільшення відсотку українців, які мають боргові зобов’язання.

Переглядів: 615

Мільйони ароматних грон

Це живуче посухостійке дерево давно стало символом Одеси. Тисячу десятирічних акацій заввишки 3—3,5 м цієї осені висадять у центрі міста і по вулиці Балківській, де повесні зацвітуть мільйони білих пахучих грон.

Геннадій Труханов на офіційному каналі міськради в Telegram запропонував одеситам посильно долучитися до озеленення міста: «З радістю представляю ініціативу, яка об’єднає нас у прагненні зробити Одесу ще затишнішою. Цієї осені ми хочемо висадити тисячу акацій. І приєднатися до нас може кожен! Під керівництвом фахівців з «Міськзелентресту» ми прикрасимо місто цими прекрасними деревами. Дуже хочу, щоб надалі такі відкриті масові заходи стали доброю традицією. Щоб до них підключалися наші діти й онуки, а відтак вносили і свою дещицю у розквіт Одеси».

Переглядів: 630

Мультиплікація як реабілітація

Відома анімаційна студія «Світлячок» разом з активістами парламенту старшо-класників Одеси організували для учнів спеціальної середньої школи №75 майстер-клас зі створення мультфільму «Безпечне літо».

Захід пройшов у рамках реалізації соціального проєкту, який фінансується обласною громадою і має назву «Створення студії мультиплікації (анімації) для реабілітації дітей з інвалідністю». Відтак діти мають можливість навчитися створювати мультиплікаційні ролики. Це, найперше, непогана розвага, а ще — велика педагогічна користь.

Переглядів: 606

Вікі любить Землю

Із 1 по 30 червня громадська організація «Вікімедіа Україна» проводить українську частину міжнародного фотоконкурсу «Вікі любить Землю» (Wiki Loves Earth).

Конкурс присвячений пам’ятникам природи і цьогоріч організовується у 30 країнах. Фото, завантажені в його рамках, призначені, зокрема, для ілюстрування Вікіпедії — найбільшої онлайн-енциклопедії у світі. Проєкт привертає увагу до стану збереження природоохоронних територій та біорізноманіття.

Переглядів: 840

Наталія АББАС: «Кожен крок до успіху — це їхня перемога і наша гордість»

Гасло Одеського навчально-виховного комплексу №4 «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів — гімназія» — «Школа, в якій навчають з любов’ю!». Атмосферу доброзичливості, взаєморозуміння та підтримки створює педагогічний колектив на чолі з директоркою Наталією Аббас.

— Наталіє Олександрівно, ваша школа — це сучасний освітній заклад, модернізація і розвиток якого проходять з урахуванням проєвропейських цінностей для розкриття й підтримки здібностей, талантів та можливостей кожної дитини…

Переглядів: 672

Покинуте гніздо

Покинуті гнізда — це катастрофа не тільки мого покоління. Ми так спішили підкорити світ, що виявилися у полоні власної необачності. Поки ще були живі батьки, приїздили в село як гості. А коли вони пішли за обрій — постала дилема: а що з хатою?

А вона дивилася вікнами, як очима, розгублено і по-дитячому здивовано: «Як? Ти мене віддаєш у чужі руки?».

Переглядів: 809

Мій Гетьман

Рівно сто років тому в козацькому селі Маяки, що на березі Дністра, народився відомий український поет, патріот, мужня і красива людина — Володимир Петрович Гетьман. Тож — ювілей.

А для мене Гетьман — ще й мій Вчитель, людина, котра відіграла вирішальну ролю в тому, як склалось моє життя. Сьогодні мені не хотілось би барабанів і фанфар, офіціозу і загальників. Нині хочу згадати Петровича, «діда», як звав його я, і не лише я, а й старші од мене Толя Колісниченко та Олекса Шеренговий… І хотів би, щоб і ви, дорогі читачі, згадали цю світлу людину, навіть якщо особисто не знали. Це будуть дещо фрагментарні мої спогади про «мого» Гетьмана.

…1971 рік, лютий місяць. Я — учень дев’ятого класу Ананьївської СШ №1. Півроку тому почав писати вірші. І вже категорично вирішив, що час їх публікувати. А тут саме обласна газета «Комсомольська іскра», яку тоді редагував Борис Дерев’янко, оголосила поетичний конкурс. Ну, я послинив краєчки конверта і заклеїв листа до газети з одним — надрукованим на трофейній німецькій друкарській машинці — віршем. Вірш був заметафоризований, «імажиністський» і звався «Дощ».

Переглядів: 606

«З диво-досвіту Кобзаря»

Володимир Гетьман, на той час відомий одеський поет, рекомендував мене у Спілку. Маю його дві збірки з автографами: «Розмову з коханою», що вийшли у видавництві «Дніпро» в 1981-у, та «Проміння Перемоги» — у «Маяку» в 1995-у, з різницею у 14 років.

Перечитую їх. У першій — більше декларативності, пафос інколи аж зашкалює. Час був непростий, схарапуджений — тоді свою душу поет нарозтвір не відчинив. Пройшов страхіття війни, полон, звідки двічі тікав. Не наважувався зголошувати свої поетичні рядки на літературні обшири. Щоб не звинуватили в націоналізмі. У віршах не раз згадував серпа й молота, загортав їх у червоний колір, де «Дума червона, червоний мій червню, у грудях червоних, голки червоні».

Переглядів: 1945

Володимир ГЕТЬМАН

Володимир Петрович Гетьман народився 10 червня 1921 року в с. Маяки Біляївського району Одеської області в селянській родині, яка в період розкуркулення була вислана на північ. На початку війни потрапив у полон, двічі втікав; був визволений американськими військами. Продовжував службу в армії, працював на будовах. По закінченню Одеського державного університету вчителював, працював редактором видавництва «Маяк». Член Національної спілки письменників України з 1952 року.

Автор поетичних збірок «Рибальське щастя» (1950), «Зустріч» (1955), «За дротом» (1958), «Ранкові зорі» (1960), «Подорож до обрію» (1963), «Іскри з-під молота» (1964), «Побачення з квітнем» (1965), «Жар-птиця» (1966), «Вогник» (1967), «Білі крила вітрил» (1969), «Ластівка» (1971), «Квітнева заметіль» (1972), «Не залишай мене, любове» (1973), «святкую молодість» (1977), «Розмова з коханою» (1981), «Євшан-зілля» (1983), «Проміння Перемоги» (1985), «Наймолодший куркуль Союзу Радянського» (2001).

Переглядів: 884

Сергій ДМИТРІЄВ: «Я за те, щоб література несла добро»

Нещодавно в Одеській національній науковій бібліотеці стартував четвертий сезон літнього читального залу «Літера»

Своїми враженнями про ОННБ, найстарішу публічну книго-збірню України, а також роздумами про книгу і читання поді-лився один з почесних гостей урочистого відкриття — доцент кафедри загального та слов’янського мовознавства Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова, голова Одеської обласної організації Національної спілки письменників України Сергій Дмитрієв.

— Справа в тім, що Одеса добре знана в літературному світі, а віднедавна долучилася до всесвітньої Мережі креативних міст ЮНЕСКО як Місто Літератури. Для одесита, який любить книгу, нема святішого місця, ніж Одеська національна наукова бібліотека. Таких професіоналів, як у цій книгозбірні, в Одесі знайдеться небагато. Вони активно популяризують літературу різних жанрів і народну творчість — ті напрямки, які гріють душу. Тут пропагують літературу, яка вивищує людину над повсякденністю, робить її більш стійкою до викликів сучасності.

Переглядів: 621

Чисті пляжі — разом!

У рамках фестивалю на пляжі Ланжерон стартував всеукраїнський проєкт «Чисті пляжі — разом!», покликаний сформувати національну культуру чистоти та правильного поводження з відходами серед відпочивальників, вивести пляжі нашої країни на рівень, що відповідає світовим екологічним стандартам.

Організатори підготували насичену програму, під час якої учасники вирушили в екоекспедицію разом з експертами всеукраїнського молодіжного руху «Let’s do it Ukraine», досліджуючи стан пляжу. Такі соціальні заходи впродовж трьох років проводитимуться на 10 пляжах України.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net