Переглядів: 153

Знати, щоб контролювати

Команда депутатської фракції «Слуга народу» в міській раді презентувала журна-лістам свій сайт та аналітичний портал відкритих даних Одеси — https://zeodesa.com.ua — із зручною інфографікою та картографічною візуалізацією.

Завдяки цьому ресурсу, який обіцяють регулярно наповнювати як свіжою інформацією, так і дедалі ширшим інструментарієм, кожен одесит зможе швидко дізнатися, чим володіє або володіло місто, хто саме і за скільки виконував ремонтні роботи в будинку, і взагалі, куди витрачаються гроші платників податків.

Ця ініціатива відповідає новій редакції постанови №835 Кабінету Міністрів, що розширює обов’язковий до публікації набір даних, а також передбачає оприлюднення встановленого Міністерством цифрової трансформації переліку інформації, що згодом має бути відкритою органами місцевого самоврядування.

— Ми доклали чимало зусиль, щоб ресурс містив актуальну та важливу інформацію. Адже відкриті дані сприяють цифровій трансформації держави, розвитку сучасного відповідального суспільства, — переконаний голова фракції «Слуги народу» в міськраді Вадим Мороховський. Скарбниця, МАФи, ремонтні роботи — це далеко не повний перелік розділів порталу. Була проведена велика і досить копітка робота — із тисячі джерел дані зібрані в одному місці. Адже йдеться не про те, що відкриті дані не публікуються, вони є, але зібрати їх із тисяч джерел — непросте завдання навіть для досвідченого користувача ПК.

Наразі Одеса займає непочесне 17-е місце у рейтингу прозорості серед 100 найбільших міст країни, який щороку презентує громадська організація «Трансперенсі Інтернешнл Україна».

На порталі відкриті дані розташовані наочно, доступно, зрозуміло.

Депутат міської ради Олексій Асауленко розповідає:

— Ми намагалися зробити максимально зручний у використанні ресурс. Ви можете ввести цікаву для вас адресу у пошук на порталі та окремо побачити, наприклад, різні типи ремонтних робіт у вашому будинку: заміну вікон, ремонт ліфту. Усе має різні маркери для зручного користування. Крім розуміння того, які роботи та коли проводилися, ми зібрали й інформацію про їх виконавців. Це дозволить у майбутньому уникати співпраці з надавачами неякісних послуг. Саме тому ми плануємо запровадити на сайті можливість додавати користувачами інформацію про нові ремонтні роботи, щоб її швидко можна було аналізувати, якщо виникає підозра в неякісному виконанні. У перспективі плануємо оприлюднення всіх кошторисів.

Для ілюстрації. Найбільш значущий об’єкт на території Парку Шевченка — «Луна-парк» — платить найменші гроші за оренду землі до міського бюджету. При цьому місто бере кредити, замість того, щоб заробляти. Площа «Луна-парку» занижена майже вдвічі, причому він розростається у різні боки. Об’єкт, привабливий і для орендарів, і для туристів, і для містян — тут завжди є люди. «Луна-парк» платить 10 гривень за квадратний метр твердого покриття на місяць, при тому, що мінімальна оплата повинна бути 110 гривень за один «квадрат». На цьому прикладі ми бачимо, як відкриті дані дають можливість зробити висновки і змінити ситуацію на краще. І це лише перший крок — портал наповнюватиметься новою інформацією.

Як наголошували учасники презентації, вони чекають на відгуки одеситів, як схвальні так і критичні, аби розуміти, чи зручний сайт у користуванні, яких змін-удосконалень потребує. Але вже й зараз, зауважували, цей електронний ресурс надає великий обсяг матеріалу для аналізу та опрацювання.

— Завдяки порталу можна, скажімо, дізнатися, що з 2016 року місто замовило проєктної документації на 10 мільйонів гривень, але не всі ті роботи були виконані. Так, у 2017-у був замовлений проєкт щодо Іванівського шляхопроводу на 470 тисяч гривень, але самі ремонтні роботи не були виконані. Можливо, саме через невиконання того обсягу робіт нині ми мусимо проводити масштабну реконструкцію шляхопроводу. Й от що цікаво: попри все, місто знову замовляє нові роботи у того ж підрядника вже на 8,5 мільйона гривень. І це лише один приклад серед безлічі інших. Можна також побачити, як часто договір на виконання робіт укладають ще до оформлення проєктної документації, яка показує, скільки коштів знадобиться для виконання самих робіт, — підкреслила депутатка Олександра Ковальчук, додавши, що вже надіслала відповідні запити до департаментів та управлінь, щоб з’ясувати деталі.

Сподіваємося, що це лише початок роботи, завдяки якій Одеса стане лідером відкритості в Україні.

— Давайте контролюватимемо чиновників, бо вони надто зажерлися, — закликав одеситів голова фракції «Слуга народу» в міськраді Олег Філімонов.

Ольга ФІЛІППОВА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua