Переглядів: 366

...І зазвучав «Балтський вальс»

Минуло майже три десятиліття відтоді, як улітку 1991-го відомий журналіст і поет Семен Цванг покинув Балту і виїхав до Ізраїлю. Втім, і звідти підтримував зв’язки із земляками. У травні нинішнього року йому мало б сповнитися 97, до яких він не дожив три місяці…

У нашому місті залишилося не так багато мешканців, які колись добре знали Семена Цванга й спілкувалися з ним. Однак балтяни бережуть пам’ять про цю непересічну людину: кожен знає або, принаймні, чув рядки й мелодію пісні «Балтський вальс», написану ним десь півстоліття тому разом з композитором Миколою Сорокою, пісні, яка, по суті, стала гімном нашого міста. Й ось після зняття суворого коронавірусного карантину працівники нашої публічної бібліотеки наприкінці травня провели вечір пам’яті знаменитого балтянина.

У великому залі, звісно, з дотриманням усіх обмежувальних вимог, зібралися представники громадськості, колишні колеги С. Цванга, шанувальники його поезії, щоб добрим словом згадати людину, яка залишила вагомий слід в історії міста, яку всі знали й поважали — журналіста і літератора, ветерана Другої світової війни, почесного громадянина Балти. Вечір проходив у невимушеній, затишній атмосфері у формі розлогої розповіді ведучих Олександри Кацмази та Ольги Рашкован про життя і творчість земляка з демонстрацією світлин на великому екрані. Ведучі покроково спинялися на фактах та епізодах з біографії Семена Рувиновича, а їхню розповідь доповнювали своїми спогадами про нього та його віршами присутні у залі.

Семен Цванг, який народився у травні 1924-го, 17-літнім юнаком добровольцем пішов на фронт і чотири роки воював у складі мотострілецького полку. Був комсоргом роти, нагороджений двома медалями «За відвагу» та орденом Червоної зірки. І тема війни стала чи не головною у його творчості. Перший же полум’яний вірш Семена Цванга із закликом бити фашистів був надрукований у балтській газеті «Комунар» уже 26 червня 1941-го. По війні на всесоюзний за-клик поїхав на відбудову Донбасу і п’ять років працював там, з любов’ю писав про шахтарів та інший тамтешній люд. Створив, зокрема, і кілька пісень про той край. Там, у Сталіному (нині — Донецьк), 1952-го побачила світ його перша книжка «Стихи», куди ввійшли переважно вірші громадянської звучання. У 1954-у повернувся в рідну Балту. Більше двох десятиліть працював у райгазеті «Народна трибуна», при якій створив літературне об’єднання «Джерела» (проіснувало понад 55 років), а потім — директором філіалу профтехучилища. Весь час був у вирі міського життя, активно займався громадською діяльністю. Тож цілком заслужено був удостоєний звання «Почесний громадянин Балти».

Ведучі пам’ятного вечора докладно спинялися й на епізодах життя і творчості Семена Цванга в Ізраїлі, де він проживав у різних містах, а най-більше — у Нетівоті, де активно займався громадською та літературною діяльністю. Там він видав кілька нових поетичних збірок, став членом Спілки російських письменників Ізраїлю, здобув звання почесного громадянина м. Нетівот.

Своїми спогадами про Семена Рувиновича поділилися (у порядку виступів) журналістка Ліана Швецова, колишній рад-працівник і поет Михайло Голинський, голова Балт-ської єврейської общини Вадим Вінярський, відпо-відальні працівники міської ради Тетяна Матлашевська та Анна Рибіцька, поет-аматор Олександр Скрипник, бібліотекарка школи №3-колегіуму Ганна Фоміна та автор цих рядків. Вірші Семена Цванга, крім уже згаданих, читали Богдан Семків, Анастасія Маразюк, поетеси Наталя Меленишина, Лариса Колчина та Вікторія Панчишена. Надзвичайно емоційний, зворушливий і змістовно насичений есей, присвячений відомому землякові та його творчості, з великим інтересом прослухали присутні з вуст автора — художника та поета Андрія Виклика.

Наприкінці ж меморіального заходу пролунав «Балтський вальс» — справжній символ образу Семена Цванга та пам’яті про нього — у виконанні вокального тріо викладачів нашої музичної школи Ольги Ковальчук, Олени Заянчуковської та Олександри Закржевської.

Михайло ГЕРШКОВИЧ,
журналіст, поет.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua