Переглядів: 175

Токсичні «смаколики»

31 травня до Всесвітнього дня без тютюну одеські медики провели традиційну інформаційно-профілактичну акцію «Дихаю вільно!», організовану міським центром здоров’я і відділенням «Клініка, дружня до молоді» студентської поліклініки за підтримки департаменту охорони здоров’я міськради.

Молоді медики і волонтери, набрані зі студентів місцевих вишів, упродовж дня на вулицях Одеси пропонували громадянам різного віку, які палили, обміняти цигарку на цукерку, а також роздавали захисні маски та агітки про шкоду куріння і профі-лактику соціально значущих захворювань. А ще — інформували допитливих про роботу відділення «Клініка, дружня до молоді», яке вже 16 років веде активну роботу, спрямовану на збереження і зміцнення здоров’я юнацтва на базі міської студентської поліклініки, де можна отримати не лише медичну консультацію, а й пораду кваліфікованого психолога, безкоштовно пройти тест на ВІЛ та вірусні гепатити, а також стати волонтером для популяризації здорового способу життя серед друзів.

«Радує, що за роки роботи «Клініки, дружньої до молоді» ми спостерігаємо збільшення кількості тих, хто відмовляється від шкідливих звичок і вибирає здоровий спосіб життя», — наголосила її завідувачка Людмила Кучеренко, незмінний органі-затор інформаційно-профілактичних заходів у місті.

Варто уточнити, що йдеться перш за все про студентів, які думають про подальше працевлаштування, адже чимало сер-йозних фірм ти організацій просто не беруть на роботу курців. Медику чи педагогу, який палить, швидше за все, також вкажуть на двері, якщо він собі таке дозволяє.

За словами пані Людмили, нині великої школи здоров’ю, поряд з традиційними цигарками, завдають ароматизовані, а також електронні сигарети і «вейпи», рекламою яких переповнений інтернет. Шкоди від них — не менше, аніж від смердючих цигарок, однак виробники і реалізатори згуби усілякими хитрими прийомами намагаються зробити їх популярними, особливо серед молоді, приманюючи гарними упаковками і розповідями про модні тенденції вживання тютюнових «смаколиків». Скажімо, створено вже понад 15 тисяч смаків для електронних сигарет, на вибір, зокрема зі смаком популярних жуйок, напоїв та солодкої вати.

Зрозуміло, що таких вуличних акцій, як «Дихаю вільно!», замало для того, щоб здолати залежність від цигарок.

Кілька слів про роботу в цьому напрямку на рівні уряду.

Ще в листопаді минулого року до Верховної Ради подали законопроєкт, який позиціюється як комплексний антитютюновий. Цими днями його, доопрацьованим, уже втретє внесли до парламенту. Серед пропозицій депутатів — заборона згубних «смаколиків». Поки споживачі тютюну зі стажем помирають, тютюнова індустрія цілиться у підлітків і молодь. Крім того, що залучити до куріння їх найпростіше, вони, з високою ймовірністю, приноситимуть виробникам прибуток усе своє життя, аж до трагічної загибелі. Саме куріння, нагадаю, провокує хронічні запалення легень, онкологію, захворювання судин...

Тільки вдумайтеся: чверть свого заробітку чи половину стипендії певний відсоток молодих людей віддає за тютюнові вироби та слабоалкогольні напої, переважно за пиво!

З кожним роком агресивно розширюється асортимент ароматизованих цигарок і тютюну. І це дає свої результати. У 2019-у вперше за 10 років в Україні збільшилася поширеність куріння серед молоді, не в останню чергу — через ці «смаколики». Згідно з опитуванням, на кінець 2020-го курцями були близько 30% наших молодих (18—30 років) співвітчизників. Значна їх частина надавала перевагу саме ароматизованій тютюновій продукції.

Те ж опитування свідчить, що споживання ароматизованих цигарок жінками з 2019-го по 2020-й зросло вдвічі — з 20,8% до 42,9%. Серед курців-чоловіків ароматизовані сигарети вживає десь кожен п’ятий.

Ініціатори законопроєкту пропонують заборонити сигарети та тютюн для самокруток, що містять смако-ароматичні добавки, капсули або мають будь-які технічні характеристики, які дозволяють змінювати запах, смак чи інтенсивність диму.

Депутати також пропонують низку антитютюнових ініціатив, що стосуються врегулювання ситуації з електронними сигаретами та «вейпом». Варто зауважити, що, за даними опитування за 2017 рік, в Україні кожен п’ятий підліток вживав електронні сигарети. Їх продаж неповнолітнім був дозволений аж до грудня 2020-го.

У разі прийняття законопроєкту вперше буде врегульовано склад рідин для електронних сигарет. Наразі ж їх завозять в Україну без будь-якого правового регулювання. Виробники навіть не зобов’язані сповіщати про їхній склад, тому потрапити туди може будь-що. Також депутати пропонують зобов’язати виробників нікотиновмісних рідин для електронних сигарет та «вейпу» повідомляти про їхню шкоду відповідними написами на упаковках. Крім цього, зобов’яжуть додавати інструкції з використання електронних сигарет із застереженнями про протипоказання, появу залежності, токсичність виробу тощо.

Ні здорожчання вартості цигарок, ні загрозливі написи на пачках про непоправну шкоду для здоров’я, не надто зменшили кількості курців, хоча, слід визнати, зрушення таки є. Однак виробники такого згубного краму виявляються вправнішими й метикуватішими від законодавців і чиновників-медиків: на кожен антитютюновий хід вони відповідають кількома маркетинговими ходами вперед.

Яна СТАСІНА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua