Переглядів: 880

Шляхами визволителів

26 березня 1944 року розпочалася Одеська наступальна операція, яка тривала до 14 квітня.

Війська 3-го Українського фронту (командувач — генерал армії Р.Я. Малиновський) у взаємодії з 2-м Українським фронтом (командувач — маршал Радянського Союзу І.С. Конєв) завдали нищівного удару по позиціях 6-ї німецької та 3-ї румунської армій, які окопалися на правому березі річки Південний Буг. Бойові підрозділи 57-ї, 37-ї, 46-ї та 8-ї гвардійських армій 3-го Українського фронту, форсувавши водну перепону, захопили плацдарми. Плани гітлерівців створити стійку оборону по лінії Південного Бугу провалилися.

У ході наступальних боїв воїни 404-го окремого кулеметного-гарматного батальйону 54-го укріпрайону 2-го Українського фронту під командуванням генерала Михайла Тимофійовича Карначова спільно з партизанським загоном «Буревісник» звільнили від окупантів Саврань, а також з боями зайняли більше 30 інших населених пунктів, зокрема Байбузівку, Бакшу, Капустянку, Струтинку, Михалкове, Очеретню, Тридуби, Бурилове, Секретарку, Богачівку, Кінецьпіль, Голту, Грушівку.

Фронтовий кореспондент газети «Вперед за Батьківщину» Л.Д. Дмитерко в одному з листів писав: «Тепер у нас урожай, щодня беремо якесь місто, треба встигати бути скрізь. Прапор визволення підноситься над нашою багатостраждальною землею!».

Напровесні 1944-го нашим воїнам довелося наступати у неймовірно складних умовах відлиги, непролазного бездоріжжя, повені. «Багато я бачив на своєму віку розпуття, — згадував пізніше маршал О.М. Василевський, — але такої багнюки, такого бездоріжжя, як зимою і весною 1944 року, не зустрічав ні раніше, ні пізніше. Буксували навіть трактори й тягачі. Артилеристи тягли і пхали гармати самотужки. Бійці за допомогою місцевого населення переносили на руках снаряди для гармат і ящики з набоями від позиції до позиції на десятки кілометрів».

Під час березневих боїв 3-й Український фронт оточив і розбив ущент 6-у німецьку армію, яку з «благословення» фюрера нарекли гучною назвою «армія месників».

На Савранщині встановлений 31 пам’ятник землякам, які воювали на фронтах Другої світової війни, і радянським воїнам, загиблим при звільненні ра-йону. У самій Саврані імена героїв увічнені у назвах вулиць: Генерала Карначова, Лікарчука, Благодиря, Шелковникова.

23 березня відзначали визволення від фашист-ських загарбників жителі Кодими, 28 березня — Миколаївки, 29 березня — Балти, 30 березня — Любашівки, 31 березня — Ананьєва, Березівки і нинішнього Подільська.

Юрій ФЕДОРЧУК.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net