Переглядів: 872

Борги попередніх власників

Тема укладання договорів купівлі-продажу майна завжди була актуальною для населення. Про нюанси, на які варто звертати увагу покупцям квартири, аби не потрапити у пастку, розповідає юристка Третього одеського бюро правової допомоги Тетяна ДІМОВА.

Досить поширена ситуація, коли підприємства, які надають комунальні послуги: 1) змушують нових власників нерухомості погашати борги «за попередніх власників»; 2) включають цю заборгованість до особового рахунку нових власників; 3) відмовляються укладати нові договори про надання житлово-комунальних послуг.

Увага! Пунктом 1 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (далі — Закон) передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на їх надання. Пункт 5 ч. 3 ст. 20 цього Закону вказує на обов’язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Отже, згідно із зазначеними нормами, споживачі зобов’язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Новий власник майна не зобов’язаний повертати борги попереднього власника, якщо суд установить, що він не брав на себе обов’язку з їх сплати.

Частиною 3 ст. 7 Закону «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» в разі відчуження квартири чи нежитлового приміщення передбачене набуття новим власником усіх обов’язків попереднього власника як співвласника.

Увага! Зазначена стаття регулює обов’язки співвласників багатоквартирного будинку, а не обов’язок щодо сплати житлово-комунальних послуг.

До обов’язків співвласників багатоквартирного будинку входить: належне утримання, експлуатація, реконструкція, реставрація, проведення поточного і капітального ремонтів; технічне переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника. Наведене дає можливість зробити висновок, що йдеться про перехід обов’язків від попереднього власника до нового саме як співвласника багатоквартирного будинку, а не боргів попереднього власника з оплати за житлово-комунальні послуги.

Отже, чинне законодавство не передбачає обов’язку покупця квартири сплачувати борги попередніх власників (наймачів) квартири за отримані ними раніше житлово-комунальні послуги, якщо це прямо не обумовлене в договорі купівлі-продажу.

Якщо новому власнику в його особовий рахунок включили борги попередніх власників або якщо з ним відмовляються укладати новий договір про надання житлово-комунальних послуг, потрібно: 1) звернутися з листом до відповідних підприємств, що надають житлово-комунальні послуги, з проханням укласти договір про надання відповідних послуг; 2) у випадку відмови — звернутися до суду з позовною заявою про зобов’язання укласти договір про надання відповідної житлово-комунальної послуги або про зобов’язання виключити з обліку по особовому рахунку заборгованість попередніх власників квартири.

Увага! При укладанні договору купівлі-продажу нерухомого майна ви маєте право вимагати від продавця нерухомості довідку про відсутність боргів за житлово-комунальні послуги.

Довідково. 1 вересня 2020 року Верховний Суд ухвалив постанову у справі № 686/6276/19 за позовом нової власниці квартири до комунального підприємства «Керуюча муніципальна компанія «Центральна» Хмельницької міської ради про зобов’язання виключити з обліку по її особовому рахунку заборгованість попередніх власників квартири за період до 3 серпня 2018-го. Цю постанову можна переглянути з посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/Review/91366709.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net