Переглядів: 593

У вільному і мирному співтоваристві

У середу, 10 березня, українські та американські полі-тики, експерти, дипломати і громадські діячі у рамках Київського безпекового форуму презентували «12 пунктів стратегічного партнерства США та України», повідомляють «Букви» (https://bykvu.com/ua).

Передусім, українські та американські діячі звернулися до урядів Сполучених Штатів та України з рекомендаціями щодо порядку денного партнерства двох держав.

«Ми вважаємо, що прихід президента США Джозефа Байдена та нової американської адміністрації відкриває можливість поглибити стратегічне партнерство та зобов’язання між Сполученими Штатами й Україною, а також просувати інтереси обох держав. Президент Байден гаряче підтримує український народ та його демократичні прагнення й усвідомлює важливість безпечної, незалежної та процвітаючої України, міцно інтегрованої в євроатлантичне співтовариство, яке має бути «єдиним, вільним і мирним», — наголошується у зверненні.

Автори документа закликали уряди України та США розробити «амбіційний і всеосяжний порядок денний, який поглибить наші стратегічні відносини».

Вони запропонували 12 основних пунктів, на яких має базуватися такий план:

1. В основі американсько-українських відносин має залишатися взаємна відданість зміцненню демократичних цінностей (йдеться про посилення демократії та верховенства права, свободи особистості, свободи слова, повної незалежності судової системи та антикорупційних органів, більшої прозорості і підзвітності дій влади, незалежності медіа та активного громадянського суспільства).

2. США та Україна повинні діяти разом заради відновлення суверенітету та територіальної цілісності нашої країни, стримування подальшої агресії Росії.

Це передбачає розширення стратегічного партнерства та оборонного співробітництва, пошук Вашингтоном нових можливостей для збільшення оборонної допомоги Україні, продовження надання летальної зброї та посилення Військово-Морських Сил України. Інші сфери можливої військової співпраці включають розвиток сил спеціальних операцій, протиповітряної та прибережної оборони.

3. Посилення міжнародного тиску на Росію, зокрема санкцій.

«США та Україна мають підтримувати тісний діалог, щоб збільшити для Кремля ціну триваючої російської агресії проти України. Сполучені Штати також мають вести з цього питання тісні консультації з Європою, зокрема щодо посилення санкцій. Такі переговори, як і переговори з Росією стосовно України, повинні ґрунтуватися на принципі «нічого про Україну без України», — наголошується у зверненні.

4. Активніше залучення США до переговорного процесу щодо відновлення територіальної цілісності України, зокрема щодо звільнення Донбасу з-під російської окупації.

Наголошується, що адміністрації Джо Байдена «варто вивчити можливості більш активного залучення на вищому рівні з боку США до переговорного процесу, який зараз проводять канцлер Німеччини та президент Франції, щоб вивести ситуацію з глухого кута і сприяти справжньому завершенню конфлікту на Донбасі, виведенню всіх російських та керованих Росією сил і відновленню повного суверенітету України над Донбасом».

5. США та Україна мають вести консультації щодо політичних, дипломатичних та економічних кроків, необхідних для повернення Криму до України. Йдеться, зокрема, про міжнародне дотримання принципу «Крим — це Україна» і збереженням санкцій проти Росії, запроваджених за незаконне захоплення півострова.

6. Посилення безпекової присутності США у Чорноморському регіоні.

«США разом із союзниками з НАТО мають продовжувати регулярне розміщення повітряних, сухопутних та морських сил у регіоні, де сходяться Росія, Європа, Близький Схід, Балкани та Кавказ», — ідеться у зверненні.

7. Співробітництво у сфері захисту від російського політичного втручання, дезінформації та кібератак.

«За останні роки Сполучені Штати та Україна стали об’єктами російського політичного втручання, дезінформаційних кампаній та кібератак. Вони мають обмінюватися набутим досвідом та ділитися передовими практиками боротьби з цими та іншими формами російської гібридної війни», — наголошується в документі.

8. Спільна протидія таким за-грозам, як російський трубопровід «Північний потік-2».

Зазначається, що «Північний потік-2», у разі завершення, «поставить під загрозу євроатлантичну єдність і позбавить Україну значних доходів з транзиту». Відтак США та Україна мають консультуватися, яким чином завадити введенню трубопроводу в експлуатацію.

«Водночас Україна повинна провести серйозні реформи, щоб підвищити енергоефективність та викорінити корупцію в цьому та інших секторах», — наголошується в заяві.

9. Співпраця для просування інтеграції України до НАТО і досягнення кінцевої мети Києва — членства в НАТО. У заяві сказано, що США «повинні твердо дотримуватися політики «відкритих дверей» НАТО: «Україна повинна взяти на себе зобов’язання провести необхідні реформи та здійснити практичні кроки, які приведуть її військові та інші структури безпеки та оборони у відповідність до стандартів і норм НАТО. Членство України в НАТО зміцнить Північноатлантичний альянс, сприятиме історичному об’єднанню Європи і створить передумови для трансформації відносин з Росією».

10. Українська влада має зосередитися на втіленні реформ і не втратити прогрес, якого досягла країна за останні роки.

Зокрема, йдеться про «зміцнення незалежності таких ключових інституцій, як Національне антикорупційне бюро та інші», «ефективні реформи прокуратури та судової системи». Крім того, Україна «повинна зробити незворотними вже досягнуті значні реформи, зокрема у сферах ринку землі, приватизації державних під-приємств, незалежності Національного банку, децентралізації, прозорості фіскальної і бюджетної політик на додаток до реформ у газовому секторі, реформи системи державних закупівель та у справі прозорості активів і доходів державних службовців і парламентаріїв».

11. Усунення надмірного впливу олігархів в Україні, а також встановлення верховенства права, справедливих економічних умов для великого, середнього і малого капіталу, іноземних інвесторів.

12. Посилення допомоги для України з боку США, міжнародних фінансових установ, Євросоюзу і G7 («Великої сімки»).

Йдеться про «супровід та підтримку, щоб допомогти Україні побудувати сучасну демократичну економіку, повністю сумісну зі стандартами та нормами Європейського Союзу». Наголошується, що така допомога «має прямо залежати від проведення ефективних реформ» в Україні.

З американського боку звернення підписали: ексзаступник Генерального секретаря НАТО Александр Вершбоу, колишні посли Сполучених Штатів в Україні Джон Гербст, Марія Йованович, Стівен Пайфер, Роман Попадюк, Вільям Тейлор, спеціальний представник уряду США з питань України у 2017-2019 роках Курт Волкер, а також члени Конгресу США, високопоставлені дипломати та експерти.

Серед українських підписантів: голова Київського безпекового форуму і прем’єр-міністр України у 2014—2016 роках Арсеній Яценюк, заступниця голови Верховної Ради Олена Кондратюк, колишні секретарі РНБО Володимир Горбулін, Олександр Турчинов та Андрій Парубій, голова Комітету ВР з питань інтеграції України до ЄС Іванна Климпуш-Цинцадзе, дипломати Володимир Огризко, Данило Лубківський, Валерій Чалий, Костянтин Єлісєєв, Володимир Василенко, Юрій Щербак, Олег Шамшур, Роман Безсмертний та інші, а також народні депутати з фракцій «Слуга народу», «Європейська солідарність», «Голос» і «Батьківщина».

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net