Переглядів: 777

«Шукачі перлів» — у перлині Одеси

Прем’єрою «Шукачів перлів» Жоржа Бізе (у концертному виконанні) завершився другий фестиваль «Зимовий променад в Одеській опері». Постановка присвячена пам’яті видатних музикантів, народних артистів України — Галини Поліванової, яка довгий час була солісткою нашого оперного, та її чоловіка Ярослава Вощака, у 1963 — 1965 роках головного диригента театру (19 лютого 2021-го сповнилося століття від дня його народження).

Уперше в Одесі цю оперу поставили 130 років тому, але тоді вона не здобула підтримки публіки і витримала лише кілька показів.

Нинішня ж вистава, без сумніву, гідний подарунок шанувальникам музики.

В основі сюжету — суперництво двох друзів за серце однієї дівчини. Дія відбувається в екзотичній обставі, на Цейлоні. Рибалка Зурга (Богдан Панченко) і мисливець Надір (заслужений артист України Владислав Горай) закохані у Лейлу (Анастасія Голуб), і щоб не стати ворогами, друзі вирішують розійтися. Лейла стає жрицею, яка приймає обітницю безшлюбності і своїм співом допомагає шукачам перлів. Через деякий час Надір повертається в рідне село, де Зурга вже є вождем, і пристрасті розпалюються не на жарт...

Любов, відданість, дружба, зрада, заздрість, світлі й темні почуття, людські пристрасті — усе це в музиці опери. Цікаво, що її автори продумали два варіанти фіналу, і чим вона закінчується у постановці одеського театру, можна дізнатися, лише подивившись виставу.

Солісти чудово справилися з новим завданням, і музика Жоржа Бізе дала змогу продемонструвати всю красу їхніх голосів. Як завжди, на висоті (хоч і в оркестровій ямі) був оркестр під керуванням диригента-постановника В’ячеслава Чернухо-Воліча, а також хор театру (головний хормейсер Валерій Регрут).

Опера поставлена як пробний ва-ріант, у концертному виконанні, тож режисер-постановник Павло Кошка вирішив непросте завдання — знайти компроміс між виставою та просто співом. І це йому вдалося. Дія на сцені більше нагадувала відкриту репетицію. І хор, і солісти у чорному, лише виконавиця головної ролі — у сукні кольору перлів. Усі події відбуваються лише в музиці та глядацькій фантазії. Солісти та хор співали французькою (викладачка Лариса Коннон), і це також для них нове, оскільки переважна більшість опер у нашому театрі — італійською мовою.

Ігор Анісенко, художник-постановник фестивалю, об’єднав різні спектаклі єдиним рішенням, універсальною сферичною формою, яка, наче лего, збирається в різні конструкції, залежно від постановки. Концепція цієї вистави — це нитка перлів, що розірвалася й розсипалася у просторі, перемагаючи сили гравітації. Над сценою переливаються розсипані перлини, а відеоряд з морськими хвилями доповнює враження від музики, створюючи живопис оперної дії.

Питання щодо створення повно-цінної оперної постановки вирішуватимуть відгуки публіки. Усі, хто побував на прем’єрі «Шукачів перлів», отримали анкету, в якій мали відповісти на питання: чи потрібна повна постановка цієї опери в Одесі (яка йшла у концертному виконанні)? Не дивно, що переважна більшість глядачів сказала «Так!». За результатами попереднього інтернет-голосування, понад 90 відсотків з тих, що відгукнулися, бажає бачити «Шукачів перлів» у повній сценічній версії.

А що це справді так, найкраще свідчили бурхливі аплодисменти публіки, яка не відпускала артистів зі сцени. Чудова, багата звучанням музика, пригодницький сюжет, що розгортається на березі моря, — можна лишень уявити, яким яскравим буде майбутній спектакль. Тож, сподіваємося, театр подарує ще одну цікаву прем’єру, створену потужною творчою командою, яка сміливо приймає виклики й реалізує нові масштабні проєкти. І недарма наш оперний називають перлиною Одеси!

Ольга ФІЛІППОВА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net