№ 88 (22206) субота 14 листопада 2020 року

Переглядів: 755

Будьте здорові!

Поки політики, політологи і журналісти шукали українську Національну ідею в глибині століть, поки пробиралися від Трипільської культури і воєн Богдана Хмельницького до історії Української Народної Республіки і до визвольної боротьби ОУН-УПА — наша національна ідея висіла буквально під носом. Її цього тижня надибав чинний Президент України Володимир Зеленський.

Національна ідея як керівництво до дії

9 листопада у глави держави температура підвищилася до 37,5. Причина — зараження коронавірусом. У легкій формі. Володимир Олександрович чхнув і почув: «Будьте здорові!». Інший би відповів «Дякую» і забув, але Президент розпорядився інакше. На його сайті 10 листопада з’явилося повідомлення, що національною ідеєю в Україні має стати здоров’я. У країні з’явиться програма «Здорова нація». Вона міститиме практичні рекомендації щодо зміцнення здоров’я, профілактики захворювань та подолання їх наслідків.

Переглядів: 2731

Безпечно і відповідально

Завтра в Одесі відбудеться другий тур виборів міського голови, також пройде повторне голосування з виборів депутатів до Затишанської селищної, Тузлівської, Курісовської та Стрюківської сільських рад. 22 листопада повторно обиратимуть депутатів Петропавлівської, Павлівської, Новокальчевської сільських та Миколаївської селищної рад, а 27 листопада — Вигодянської сільської ради.

Попри те, що напередодні уряд запровадив «карантин вихідного дня», на організацію та проведення самих виборів карантинні обмеження не поширюються, відзначає член Центральної виборчої комісії Сергій Постівий. Адже кожен українець має законне право на волевиявлення. «Люди не обмежені в можливості реалізації свого конституційного права. Тобто вони мають чітко усвідомлювати, що навіть із запровадженням «карантину вихідного дня» забезпечення голосування відбуватиметься відповідно до положень Виборчого кодексу, але з певними обмеженнями, які нині існують», — наголосив він.

Переглядів: 2704

Наш цивілізаційний вибір

У листопаді Україна відзначила 25 років набуття членства у Раді Європи — організації, яка покликана бути у форпості утвердження й захисту прав людини, демократичних цінностей, верховенства права

За попередні кілька років РЄ виявилася не готовою до викликів і загроз мінливого глобального світу, показала слабкість і неефективність діяльності в умовах нових загроз, небажання деяких традиційних європейських демократій вийти із зони комфорту та вказати агресору і порушнику міжнародного права — Росії — на її місце у цивілізованому демократичному світі.

Своїми думками про нинішні тенденції в Раді Європи, значення організації для України й українців — в інтерв’ю власному кореспонденту «Укрінформу» в Страсбурзі поділився надзвичайний і повноважний посол Борис Тарасюк.

Переглядів: 2595

...А там хоч і не розвидняйся?

І знову «рекорд»: за добу, 12 листопада, в Україні зафіксували 11787 нових випадків коронавірусної хвороби, що є найбільшим показником з початку епідемії в нашій країні. Перехворіли чи продовжують хворіти вже більш як пів мільйона людей.

За інформацією обласного лабораторного центру МОЗ, на ранок 13 листопада на Одещині зареєстровано 31270 випадків COVID-19. З них 13018 — жителі Одеси. За останню добу в регіоні зареєстровано 628 нових інфікувань: 278 — в одеситів, 350 — у жителів районів.

Переглядів: 2955

Кого ми обрали?

Ось уже три тижні промайнуло, як в Україні відбулися місцеві вибори, а їх остаточних результатів ще й досі нема. Списки тих, хто офіційно – Центральною виборчою комісією – названий переможцем у змаганнях за посаду міського/селищного/сільського голови об’єднаних територіальних громад Одещини, «ЧН» публікували у номерах за 7 і 12 листопада.

Сьогодні пропонуємо вашій увазі склад новобраної Одеської міської ради.

Переглядів: 732

З почуттям господаря й синівської опіки

Головною цінністю Лиманського району, втім, як і будь-якого іншого сільського району Одещини, були й залишаються люди, здатні творити найголовніше земне багатство — хліб. Їхню працю не можливо переоцінити. Вони заслуговують най-

вищої похвали і поваги. Серед них — й одноосібники, які є історичним продовженням справді українських родинних селянських господарств. Ці люди, на рівні з фермерами, важко працюючи, виробляють значну кількість сільськогосподарської продукції. Одноосібники, як ніхто, живуть відчуттям відданості справі, спорідненості з матінкою-годувальницею, наслідуючи своїх батьків, дідів, прадідів.

Переглядів: 625

Будемо з лавандою

В окупованому Криму, окрім усього іншого, залишилося понад тисячу гектарів лаванди, зокрема поле в Тургенівці Бахчисарайського району площею 180 гектарів — найбільше у Європі.

Лаванда — не лише цінна сировина з неперевершеним запахом і ніжним фіолетовим цвітом, що використовується в парфумерії та косметології. Вона містить велику кількість фітонцидів — антибіотиків рослинного походження, а також речовин, що формують природний імунітет. У період цвітіння тисячі туристів приїздять на лавандові поля, щоб насолодитися ароматом і зробити неповторні світлини.

Переглядів: 911

Сейсмологічний світ Василя Сагайдака

Зостався віршів сонячний вінок —
Букетик нецілованих квіток
З галактики, що нині не існує!
Василь САГАЙДАК.

Творче зростання українського поета так званої одеської школи поезії, автора багатьох збірок віршів, позначене пошуками свого громадянського «Я».

Представлені твори Василя Сагайдака (22.10.1945–3.01.2006) не були опубліковані за життя митця з різних причин. Можемо тільки домислювати, що автор збирався ще їх удосконалювати чи ввести до майбутніх видань…

Переглядів: 879

Василь САГАЙДАК. Із збірки «Солодкий мед дається трудно»

Притча

Я пас отару на пологих схилах
І в курені із сіна ночував,
Коли мене царівна запросила.
Дала корону і сказала: «Прав…».

В моєму розпорядженні, мовляв, —
І замок біля моря і вітрила.
І я повірив, бо її кохав,
Й вона мене, здавалося любила.

Переглядів: 698

Безсмертник (цмин) піщаний

До жовтня на піщаних і кам’янистих сонячних схилах, сухих галявинах, на крейдяному ґрунті, відкритих перелісках та межах цвіте безсмертник піщаний, або цмин піщаний.

Це багаторічна трав’яниста рослина сімейства айстрових заввишки 15 — 60 см, з повстяно-шерстистими паростками. Квіткові кошики — жовті, зібрані в щитовидні суцвіття.

Переглядів: 635

Згубні сім десятиліть

Група вчених зі США порівняла вплив людини на планету за кілька тисяч років. Виявилося, що найрізкіші зміни відбулися за останні сім десятиліть.

У статті, опублікованій у журналі Nature Communications Earth and Environment, 18 авторів дослідження документально підтверджують природні рушійні сили екологічних змін за останні 11700 років і драматичні планетарні перетворення, що сталися із 1950-го та вплинули на океани, річки, озера, берегові лінії, рослинність, ґрунт, хімію і клімат. Наприклад, за останні сім десятиліть споживання енергії перевищило всі попередні 11700 років, в основному, завдяки спалюванню викопного палива. Це величезне зростання споживання енергії дозволило різко збільшити чисельність населення, масштаби промислової діяльності, забруднення, деградацію навколишнього середовища і зміну клімату.

Переглядів: 2514

Переломний момент?

Перша ефективна вакцина проти COVID-19: що про неї відомо?

Стрімке зростання захворюваності у світі й нові локдауни знову подіяли на більшість з нас гнітюче, бо ж здається, що пандемії не буде кінця-краю. Але цими днями людство, можна сказати, отримало світло надії у цій пітьмі — стало відомо про доведену ефективність першої з вакцин проти COVID-19, причому — з фантастичною ефективністю захисту. Лідером гонки стали американська компанія Pfizer спільно з німецькою BioNTech.

Керівники компаній не приховували оптимізму. «Ми суттєво наблизилися до того, щоб забезпечити людям у всьому світі прорив і допомогти покласти край цій глобальній кризі у сфері охорони здоров’я», — сказав доктор Альберт Бурла, голова Pfizer. Співзасновник BioNTech професор Угур Сахін назвав такі результати «переломним моментом». Вакцина спільного виробництва отримала назву BNT162b2, і вже відомо, що вона ефективна у понад 90% випадків. Але, попри такий успіх, знайшлися і деякі підводні камені, пов’язані з особливістю її транспортування та зберігання.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net