№ 85 (22203) четвер 5 листопада 2020 року

Переглядів: 611

Зберегти розум холодним

Слово Ініціативної групи «Першого грудня» про загрози конституційної кризи

Не беремось аналізувати особливості конституційної кризи, яку спричинило рішення Конституційного Суду України від 27 жовтня 2020 року щодо неконституційності окремих положень антикорупційного законодавства і яку поглиблюють деякі подальші ініціативи з боку виконавчої та законодавчої гілок влади. Це вимагає компетентного аналізу професійних юристів. До розгляду беремо лише констатацію: конституційна криза очевидна і серйозна.

В Україні циркулюють десятки версій того, чому так сталося. Версія про змову олігархів, узгоджену з Кремлем, є найпопулярнішою. У цьому випадку маємо справу з добре продуманою атакою на українську державність. Проте втрати є очевидними й у тому випадку, коли йдеться про добре продуману операцію, спрямовану на збереження своїх незаконно здобутих статків. Бо наслідком тут також є підрив довіри до держави. У поєднанні з передбачуваністю відрухових реакцій все це дає подвійний руйнівний ефект.

Переглядів: 2563

COVID-19: ураганні темпи, або «Чи чхаєш ти у ліктик?»

У п’ятницю, 30 жовтня, в Європейському Союзі застерегли, що пандемія коронавірусу у світі виходить з-під контролю.

У свою чергу міністр охорони здоров’я України Максим Степанов під час доповіді у Верховній Раді 3 листопада також заявив, що COVID-19 поширюється «ураганними темпами» по всьому світу, а в  нашій країні «ситуація критична».

На ранок середи, 4 листопада, в Україні підтвердили 9524 нових випадків зараження корона вірусом, про що повідомив Максим Степанов. За добу госпіталізовано 1514 осіб, померли 199 пацієнтів, що є рекордним показником. З початку епідемії в Україні від ускладнень COVID-19 померла 7731 людина.

Переглядів: 635

Віталій МАРКІВ: «Не можна зламати людину, яка продовжує боротьбу»

У середу український військовослужбовець Віталій Марків — після повного виправдання і звільнення з італійської в’язниці — повернувся в Україну. Кореспондентка «Радіо Свобода» (www.radiosvoboda.org) в Італії Наталка Кудрик зустрілася з ним і розпитала про те, що йому дозволяло не втрачати надії, про тюремний досвід, про ставлення до Італії, до журналістів та яким він бачить своє життя далі.

На волю 31-річний український нацгвардієць Віталій Марків вийшов після ухваленого 3 листопада Апеляційним судом присяжних у Мілані оправдального рішення — за відсутністю складу злочину.

Переглядів: 637

Не маємо права бути байдужими!

9 листопада — День української писемності та мови

Мабуть, тільки в Україні така ситуація: замість того, щоб возвеличувати рідну мову, розвивати її через створення літературних шедеврів світового значення, ми повинні боротися за неї. Чому? Що з українцями не так? Досить кивати на важке минуле! Що заважає зараз, сьогодні одуматися й зрозуміти те, що не втямили в 1991, 2004, 2014 роках?

Мова, культура — основа нації. Чому ворог це розуміє краще, ніж ми? «Краще вже незалежна, але геть зросійщена Україна, ніж Україна в складі Росії, але з пануванням на її землях української мови та культури». Так століття тому повчав В. Шульгін — російський націоналіст, депутат першої, другої та третьої державних дум. «Іде боротьба, і не жартівлива, за мову, за віру, за тлумачення минулого і модель майбутнього України. І за місце Росії в цьому українському майбутньому». Це вже слова К. Затуліна, російського політика та депутата Державної Думи, мовлені ним у 2010-у.

Переглядів: 2684

Документальне кіно у театрі

«Культпросвіт» у партнерстві з Одеським академічним українським музично-драматичним театром ім. В. Василька розпочинає серію лімітованих кінопоказів — знакових документальних фільмів сучасності.

До Дня української писемності та мови:

9 листопада — «Рутенія. Повернення Коду Нації». Дослідницький документальний фільм розповідає про історію виникнення писемності в Європі та створення унікального українського шрифту «Рутенія». У стрічці використано результати багаторічних досліджень кандидата історичних наук Олександра Босого, авторський доробок Василя Чебаника та матеріали проєкту Дмитра Лісенбарта «Графіка української мови».

Переглядів: 626

Які твої козирі, громадо?

Як у світі, що швидко й динамічно змінюється, розвиватися українським селам? Як не загубити у тому плині власну спадщину? Що чекає в нових умовах на туризм? Може, нам світять лише індивідуальні подорожі в межах власної області?

Цими днями в Одесі презентували методику вивчення культурної та креативної індустрії для громад регіону, яка демонструє сучасний підхід до розвитку сільських територій Одещини.

Переглядів: 2659

«Ми не знаємо масштабу біди»

Влада має відзвітувати й відповісти за невиконання постанови парламенту про боротьбу з епідемією, наголошує лідерка «Батьківщини» Юлія Тимошенко.

Поки в кулуарах відбувається владна метушня і перетягування ковдри між посадовцями, українські громадяни, медики й пацієнти кинуті напризволяще, сам на сам з епідемією. Президент та уряд, не спроможні впоратися із ситуацією самостійно, не виконують і постанови Верховної Ради, в якій детально розписані усі кроки й процедури, необхідні для успішної боротьби з епідемією. «Батьківщина» вимагає негайного звіту прем’єр-міністра перед парламентом. На цьому наголосила голова партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко під час засідання погоджувальної ради лідерів депутатських фракцій та комітетів.

Переглядів: 656

Офіційне повідомлення

Таїровська селищна територіальна виборча комісія Одеського району Одеської області офіційно повідомляє, що згідно з результатами перших місцевих виборів депутатів Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області, які відбулися 25 жовтня 2020 року, депутатами

Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області обрано:

Переглядів: 595

Строки для прийняття спадщини

Коли в сім’ю приходить горе — раптово помирає близька людина, мало хто одразу замислюється про належне оформлення спадщини. Саме тому законодавець визначив термін у 6 місяців, протягом якого треба звернутися до нотаріуса з відповідною заявою.

Але життя непередбачуване і трапляється, що спадкоємці з різних причин пропускають цей строк. Як бути тоді?

Переглядів: 467

Славна представниця роду Богомольців

9 листопада сповниться 140 років від народження відомої діячки на культурній ниві Одеси початку ХХ століття, засновниці українського театру й українського театрального інституту в причорноморському місті, актриси Наталі Лазурської-Богомолець.

Народилася Наталя Михайлівна 9 листопада 1880 року в селі Лихачеві Козелецького повіту Чернігівської губернії в родині акцизного чиновника Михайла Михайловича Богомольця та його дружини Юлії Ісаківни Мироненко. З одруженням мати отримала придане від батьків — будинок у Козельці та 20 десятин землі на хуторі Шами того ж повіту.

Переглядів: 478

Степанівська колиска знаменитого митця

Лиманщина пишається своїм історичним минулим. Тут у різні часи жили й творили видатні митці, які своїми талантами, шляхетністю були взірцем для наслідування. Про одного з них — наша розповідь.

У невеликому панському маєтку в селі Степанівка 2 (14) грудня 1850 року з’явився на світ відомий художник Микола Дмитрович Кузнецов. (Отже, невдовзі відзначатимемо 170-ліття від дня його народження.) Батько штаб-ротмістр Дмитро Кузнецов, пророкував синові кар’єру військового, але Микола не став продовжувати сімейну традицію. Талановитий юнак почав займатися живописом і незабаром вступив до Петербурзької академії мистецтв. Під час навчання обдарований її вихованець отримав три срібні медалі.

Переглядів: 428

Олекса РІЗНИКІВ. Осінь у Голтянському парку

Спомин про осінь. Давній. Ще коли я мешкав у Богополі.

На сіросиню сонь
спада лапатий лепет
без хлюпання, спокійно,
ніби спомин.
Спухає Бог*,

лапатим листям повен,
спиває піну спломенілу гребля.
Співають сповідь липа і верба.

Переглядів: 433

Не посилайте дитині недобрих побажань

Тільки впевнена у собі людина може досягти успіху, подолати труднощі й відстояти свої права. Звичайно ж, усі батьки хочуть, щоб їхнім дітям була притаманна ця риса. Тож допоможіть їм! Чим раніше ви за це візьметеся — тим краще. Насамперед — не придушуйте їхню ініціативу і враховуйте їхні думки та бажання.

Уявімо таку картинку. Дитина грається, а ви вирішили саме в цей момент її викупати. Вона відмовляється, просить вас дозволити їй закінчити гру. Замість того, щоб домовитися по-доброму, ви проявляєте свою владу над нею: «Мало чого ти хочеш!» або «Ти це зробиш, бо я так сказала!». Якщо постійно таким чином тиснути на дітей, вони з часом втратять всіляку надію вплинути на хід подій і стануть пасивними, заляканими й покірними. Можливо, дуже слухняними, але слабкими і залежними від інших.

Переглядів: 2673

Що ви знаєте про жіночий футбол?

Футбол — наймасовіший, найпопулярніший і найулюбленіший вид спорту в Україні, гра мільйонів, і ніхто цього не заперечить. У містах-мегаполісах, райцентрах і найменших селах від Чопа до Станиці Луганської хлопчаки різного віку майже цілоріч ганяють м’яча, завзято «рубаються» — на стадіонах, майданчиках, демонструють чудеса техніки і забивають голи-красені поміж будинками, на левадах і пасовищах — скрізь, де знайдеться рівне місце. А їхні батьки й діди, від сантехніка до академіка, є затятими вболівальниками. Вболівальниць дещо менше, зате які голосні! А от чи часто доводилося вам бачити дівчат, які між собою грають у футбол?

Футбол досі вважається грою чоловічою. Кожне покоління українців має своїх кумирів: Лобановський, Бишовець, Блохін, Лужний, Шевченко, П’ятов, Циганков — усіх не перелічиш. В Одеси є власні легенди: Цимбалар, Пасулько, Никифоров, Гусейнов, Бєланов. А от відомих українських футболісток (а це олімпійський вид спорту) ми не знаємо, може, їх не було? Ні, були. То чому ж так?

Відповідь слід шукати у «світлому» радянському минулому. В тоталітарному атеїстичному СРСР існувало безліч заборон. Радянським людям, «будівникам комунізму», компартія невтомно промивала мізки. Процедура ця стала до того звичною, що більшість не помічала наруги над своїм розумом. Партія брутально втручалася у всі сфери життя на шостій частині земної суші. Серед репресованих наук — генетика («генетика — продажная девка империализма»), фізика, астрономія і навіть краєзнавство. Образотворче мистецтво, яке не вкладалося в рамки класової ідеології, безжально винищувалося, разом з його творцями. Те ж саме відбувалося з театром і музикою, як-от заборона джазу («сегодня он играет джаз, а завтра Родину продаст»). По смерті Сталіна дихалося вже легше, але й під час «відлиги» цькували інакодумців, чавили бульдозерами незалежні художні виставки, розстрілювали фарцовщиків, тероризували «стиляг», намагалися заборонити рок-н-рол…

Переглядів: 411

Мініавтомобіль для 14-літніх

Французька компанія Citroеn випустила електричний мініавтомобіль, яким можуть керувати особи віком від 14 років і без повноцінних водійських прав, повідомляє The Guardian.

Транспортний засіб, який називається Ami, класифікується як квадроцикл і живиться електроенергією. Автівка завдовжки 2,4 м і завширшки 1,4 м, має максимальну швидкість 45 км/год. та пробіг без дозаправки 75 км. У Франції нею можуть їздити особи, старші 14 років, без повноцінних водійських прав.

Переглядів: 408

Марсіанське місто Маска

Ілон Маск приєднався до щорічного віртуального саміту Humans to Mars і докладно розповів про грандіозні плани SpaceX. І його амбіції таки не знають меж! Генеральний директор SpaceX збирається побудувати на Марсі до 2050 року самодостатнє місто.

«Я думаю, що питання про те, як дістатися до Марса, не є основною проблемою, — сказав він під час саміту. — Головне питання полягає в будівництві бази. Важливо побудувати на Марсі місто, яке саме себе підтримувало б. Я хочу підкреслити, що це дуже важка, складна і небезпечна справа. Не для людей зі слабкими нервами. Дуже високі шанси, що ви можете померти. Це буде важко, дуже важко, але це буде дуже здорово, якщо вдасться».

Переглядів: 410

Ризики «пивного живота»

Чоловіки, які мають так званий «пивний живіт» потрапляють під вищий ризик раку простати і, відповідно, передчасної смерті від нього.

Учені Оксфордського університету, визнаного кращим у світі, довели, що наявність зайвого жиру в ділянці живота збільшує загрозу цієї хвороби приблизно на третину. А, слід зазначити, рак простати у Великобританії становить щорічно понад чверть усіх нових випадків онкології, діагностованих у чоловіків, і є причиною майже 12 тисяч їх смертей, в основному літнього віку. Майже така ж ситуація і в інших країнах.

Переглядів: 406

Годинниковий марафон

Як відомо, у багатьох країнах світу в останню неділю жовтня переводять годинники на «зимовий час» — на одну годину назад.

Роблять це й жителі Великої Британії, у тому числі й королева Єлизавета ІІ. Не сама, звісно, а спеціальний персонал з департаменту королівської колекції, що займається охороною та обслуговуванням королівського майна.

Переглядів: 2362

До вітамінів ще й кокаїн

Служба безпеки України вилучила в порту «Южний» велику партію кокаїну з Південної Америки. За тіньовими розцінками партія наркотику оцінюється у майже 10 мільйонів доларів США, повідомив пресцентр СБУ.

Оперативники спецслужби встановили, що нелегальний вантаж прибув у «Южний» у контейнері з фруктами. Під час поглибленого митного огляду контейнера в його технологічних порожнинах правоохоронці і виявили понад 50 кілограмів кокаїну, розфасованого у кілограмові брикети.

Переглядів: 2450

Інтервенція... лисиць

Учені з Норвезького університету науки й технологій дослідили, що автомобільні дороги — це шлях у гори не тільки для туристів, а й для звичайних, або рудих лисиць, надмірна щільність яких порушує рівновагу місцевої екосистеми.

Екологи підрахували кількість цих хижаків уздовж ділянок гірських доріг в Альпах. Сліди на снігу й записи з мисливських камер — фотоапаратів для зйомки диких тварин у природі — показали, що щільність лисиць дуже зростає поблизу шосе. Це логічно: по-перше, асфальт набагато зручніший для пересування, ніж глибокі замети, а, по-друге, залишки продуктів, які викидають «за борт» власники автівок, позбавляють рудих потреби добувати природну їжу.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net