Переглядів: 423

Мистецтво побороти страх

Традиційно, у жовтні більшість країн проводить місяць підвищення обізнаності про рак молочної залози. Цьогоріч до нього долучилися й бібліотеки Одещини. Окрім інших заходів, вони пропонують своїм відвідувачам познайомитися з книгою харків’янки Альони Воробйової «Мистецтво жити під час хіміотерапії», яка показує внутрішній світ жінки, котрій діагностували рак, та її почуття під час проходження хіміотерапії.

Це артбук, до якого увійшли щоденникові записи авторки та роботи десяти фотографів, кожен з яких зробив свій арт-проєкт з Альоною Воробйовою як головною героїнею. Як каже авторка, ця книжка не про те, «як я перемогла рак», а, скоріше, про страх смерті, самотність і про потенціали, які є в цих станах. Вступне слово написав відомий літератор Сергій Жадан. Книжка створена в рамках проєкту Українського культурного фонду, й жителі нашого краю можуть взяти почитати її безкоштовно в Одеській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. М.С. Грушевського, Центральній міській бібліотеці ім. І. Рядченка (Чорноморськ), низці центральних районних книгозбірень.

Альона захворіла на рак молочної залози у 38 років, як і колись її мама. Але мати відмовилася лікуватися, злякавшись хіміотерапії, її наслідків, втрати волосся, а з ним — жіночності. Альоні тоді було 16, і вона добре пам’ятає ті жах і страх, що переживала її мама. Коли ж дізналася про свій діагноз, її старшій доньці було також 16, а сама вона зіткнулася з тим же страхом: «Без волосся я буду не жінка, недостатньо жінка». Але не могла дозволити собі злякатися і програти. Бо знала, як страшно буває дітям, коли їхня мама помирає.

Альона Воробйова відома у Харкові як органі-заторка концер-тів, фестивалів та інших культурних подій. На пост у Фейсбуці про те, що їй діагностували рак молочної залози, відгукнулися сотні артистів, письменників, художників та інших митців з різних країн.

«Я мріяла написати книжку, присвячену мамі, з раннього дитинства. Коли мами не стало, ця мрія набула ще більшої ваги. Але в щоденній суєті у мене не вистачало часу навіть подумати, про що буде книга. Й ось у такий несподіваний спосіб моя мрія збулася. Причому цей артбук врятував і мене: зйомки, планування, спілкування, бажання закінчити книжку і дати іншим жінкам те, чого так бракувало мені, коли я дізналася, що у мене рак, — усе це дуже допомагало відштовхуватися від дна, коли здавалося, що простіше залишитися там», — розповідає Альона.

На важливості артбука у вступному слові до нього акцентує Сергій Жадан: «Книга, за великим рахунком, не лише про Альону та її історію — вона про всіх нас. Про нашу готовність говорити й не здаватися, про нашу здатність допомогти, про наші можливості, про нашу силу. Ця історія може багато чого навчити. Головне — не боятися вчитися. І не боятися любити».

Ідея створення такого артбука народилася в Альони під час спілкування з друзями з арт-середовища. Спочатку щоденникові записи і пости в соцмережах про своє лікування авторка робила, скоріше, для себе. Друзі-фотографи влаштовували творчі фотосесії з нею, щоб підтримати і допомогти відво-ліктися. Координаторка випуску книжки, культурна менеджерка Марія Какуріна впевнена: «Ми забуваємо часто, що мистецтво — це інструмент, який може багато чого змінити в житті окремої людини, цілих груп, країн. Цей артбук — він саме такий».

Книжка вийшла наприкінці вересня 2020 року в харківському видавництві «Віват», яке відоме своєю відкритістю до соціально важливих тем та проєктів. «Мені здається, що якби Альона не звернулася в наше видавництво, ми б самі бігали за нею і пропонували випустити артбук «Мистецтво жити під час хіміотерапії» саме у нас», — зауважує директорка «Вівату» Юлія Орлова.

Проєкт зі створення артбука реалізований благодійним фондом «Артдача» за підтримки Українського культурного фонду. В рамках цієї співпраці всі книжки передадуть онкологічним центрам, бібліотекам і галереям у всіх областях України, в тому числі й Одещини. «Коли ми формували списки для відправки, у нас тільки для Львівської області просили 300 примірників, — розповідає Альона Воробйова. —

І це підтверджує, що зусилля людей, які зі мною створювали цей артбук, і мої страждання, переживання близьких за мене — все не дарма».

На сторінках проєкту в соцмережах є посилання на карту з позначеними місцями, де будь-хто може почитати артбук «Мис-тецтво жити під час хіміотерапії» абсолютно безкоштовно. Карта постійно оновлюється.

На Одещині ознайомитися з книжкою можна в ООУНБ ім. М.С. Грушевського, Централь-ній міській бібліотеці ім. І. Рядченка (м. Чорноморськ), низці центральних районних бібліотек. Детальнішу інформацію про проєкт можна знайти також у Facebook та Instagram.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net