Переглядів: 2886

Обов’язкова математика і дворівневі тести

У 2021 році зовнішнє незалежне оцінювання пройде з 21 травня по 16 липня, й обов’язковою стане державна підсумкова атестація з математики, повідомив на брифінгу очільник Українського центру оцінювання якості освіти Валерій Бойко, зауваживши, що наразі не йдеться про зміну дат ЗНО з огляду на поширення COVID-19.

Особливістю ЗНО-2021, за його словами, є те, що кожен учасник матиме можливість обирати не чотири, а п’ять предметів. Чотири обов’язкових предмети тепер входять до державної підсумкової атестації для всіх здобувачів повної загальної середньої освіти: українська мова, математика, історія України або іноземна мова (на вибір) та один предмет з переліку (історія України, біологія, географія, фізика, хімія, іноземні мови). Валерій Бойко зазначив, що норма щодо обов’язковості ДПА закріплена не тільки наказом МОН, а й відображена в указі Президента про запровадження в 2020/2021 навчальному році Року математики. «Одним з пунктів заходів, які мають бути здійснені впродовж цього навчального року, аби покращити рівень математичної освіти, передбачена обов’язкова державна підсумкова атестація у формі ЗНО з цього предмета», — зауважив Валерій Бойко.

За словами керівника УЦОЯО, для державної підсумкової атестації тести з математики будуть дворівневими: один тест — сертифікаційна робота із завданнями винятково рівня «стандарт», та сертифікаційна робота, де, крім завдань рівня «стандарт», будуть і завдання поглибленого рівня, результати виконання яких разом з результатами стандартного тесту використовуватимуться для різних навчальних закладів.

«Якщо здобувач повної загальної середньої освіти навчався у звичайній школі за програмою стандартного рівня, він працюватиме з тестовим зошитом, у якому будуть завдання саме цього рівня. Цей зошит не міститиме завдань поглибленого рівня, якщо таки абітурієнт проходитиме лише державну підсумкову атестацію задля отримання повної загальної середньої освіти і не планує вступати до закладу вищої освіти. Але якщо випускник, незважаючи на те, що навчався за рівнем «стандарт», планує вступати до вишу на той напрямок підготовки, який вимагає від нього сертифіката з математики, він повинен скласти повноцінний тест з математики рівня «стандарт» і поглибленого рівня, щоб отримати оцінку за шкалою 100—200», — пояснив Валерій Бойко. При цьому оцінка у свідоцтво про освіту за шкалою 1—12 виставлятиметься за рівнем «стандарт».

Якщо абітурієнт здобував освіту на профільному рівні, то за словами очільника УЦОЯО, на ЗНО він працюватиме із зошитом, у якому представлені завданні рівня «стандарт» і поглибленого рівня. У цьому випадку оцінка за шкалою 100—200 та 1—12 виставлятиметься за виконання всіх завдань.

«Фактично дворівневі тести стосуються винятково державної підсумкової атестації. Для отримання права участі у конкурсному випробуванні до закладів вищої освіти, незалежно від того, на якому рівні викладалася математика, абітурієнт матиме можливість і буде зобов’язаний виконувати завдання цілісного тесту сертифікаційної роботи з математики», — підсумував Валерій Бойко.

На тест рівня «стандарт» відведено 150 хвилин, а рівня «стандарт» і поглиблений тест — 210 хвилин.

У зошитах тестів з математики, а також фізики та хімії будуть розміщені довідкові матеріали, якими зможуть скористатися абітурієнти. Обсяг довідкових матеріалів з математики суттєво розширять.

Серед новацій ЗНО-2021 — і дворівневі тести з української мови.

Як розповіла під час онлайн-трансляції на Ютуб-каналі заступник директора УЦОЯО Тетяна Вакуленко, випускники закладів загальної середньої освіти, які планують вступати до закладів вищої освіти, у 2021-у матимуть можливість самостійно обирати, яку саме роботу виконувати під час ЗНО: сертифікаційну з української мови (містить лише завдання з української мови) чи сертифікаційну з української мови та літератури, де є завдання як з мови, так і з літератури. На тест тільки з україн-ської мови відводиться 150 хвилин, з української мови та літератури — 210 хвилин.

За словами Тетяни Вакуленко, результати тесту тільки з української мови зараховуватимуться як державна підсумкова атестація, а також можуть бути використані для вступу до вишів, але тільки на визначені спеціальності, прописані в Умовах прийому до закладів вищої освіти (проєкт цього документа буде оприлюднений найближчим часом).

Результати сертифікаційної роботи з української мови та літератури також будуть зараховані як ДПА з української мови, а учасник цього ЗНО отримає два сертифікати — з української мови і з української мови та літератури.

Щодо обов’язковості використання норм нового правопису з української мови, то, як зазначила заступник директора УЦОЯО, учасник тестування може на свій розсуд послуговуватися як нормами чинного правопису, так і попереднього. За її словами, остаточний перехід до норм чинного правопису в завданнях сертифікаційних робіт тесту з української мови відбуватиметься поступово впродовж наступних п’яти років.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net